Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

udostępnij:

Wyjeżdżając na wakacje często decydujemy się na zabranie ze sobą naszego psa lub kota. Czasem trzeba też po prostu przewieźć go do weterynarza. Niektóre zwierzęta uwielbiają jazdę samochodem, dla innych to duży stres. Niezależnie od tego, do której grupy podróżników należy Twój pupil, do wspólnej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, dlatego mamy dla Was kilka przydatnych wskazówek!

Spis treści

Jak bezpiecznie i wygodnie podróżować z psem lub kotem?

Choroba lokomocyjna u psa i kota

Lęk lokomocyjny u psa i kota

Udar cieplny u psa i kota

Jak bezpiecznie i wygodnie podróżować z psem lub kotem?

  • Zwierzak nie powinien podróżować na czczo ani przejedzony (optymalny jest niewielki lekkostrawny posiłek na 3-4 godziny przed podróżą).

  • Przed podróżą z psem warto wyjść z nim na dłuższy spacer (załatwi potrzeby fizjologiczne, więc w czasie jazdy będzie spokojniejszy).

  • Zwierzę musi mieć odpowiednią ilość miejsca w samochodzie, aby mogło wygodnie podróżować. Nie należy jednak przewozić go „luzem” – w czasie jazdy nie może przemieszczać się po całym aucie, gdyż stanowi to zagrożenie nie tylko dla niego samego, ale także dla wszystkich pasażerów. W sklepie zoologicznym znajdziesz odpowiednie transportery, maty transportowe, szelki oraz pasy do przewozu zwierząt.

  • Miej przygotowaną miskę i wodę, aby pupil w każdej chwili mógł się napić.

  • Pamiętaj o odpowiednim wysiadaniu z auta – zwłaszcza, jeśli podróżujesz z psem. Zanim wysiądziesz, zapnij psa na smycz. Ty wysiadasz pierwszy, a pupil po Tobie – dzięki temu pies nie wyskoczy nagle na jezdnię.

  • Podróżując ze zwierzakiem musisz nastawić się na większą liczbę postojów – mniej więcej co 2-3 godziny.

Choroba lokomocyjna u psa i kota

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Trzeba mieć świadomość, że objawia się ona na wiele sposobów, a wymioty, które są najłatwiejsze do zaobserwowania, to tylko jeden z nich. Tak więc, jeśli Twój zwierzak nie wymiotuje, wcale nie znaczy, że nie cierpi na chorobę lokomocyjną! Co jeszcze może wskazywać na to schorzenie? Często jest to niepokój, wiercenie się, ziajanie, ziewanie, nasilone przełykanie oraz ślinienie się.

Jak podróżować ze zwierzęciem cierpiącym na chorobę lokomocyjną?

  • Zapewnij zwierzęciu komfort termiczny (klimatyzacja, uchylone okno). Pilnuj jednak, aby w czasie jazdy nie wystawiał głowy przez okno (ryzyko urazów i infekcji oczu, uszu lub nosa).

  • Możesz przesłonić okno obok pupila, żeby nie migały mu widoki.

  • Zwiększ liczbę postojów.

Z racji tego, że choroba lokomocyjna dotyczy głównie młodych zwierząt, jest szansa, że z wiekiem zacznie lepiej tolerować podróże autem.

Leki dla zwierząt stosowane w chorobie lokomocyjnej

Preparatem zwalczającym objawy choroby lokomocyjnej u psów i kotów jest np. lek weterynaryjny o nazwie Cerenia. Działa przeciwwymiotnie i nie powoduje senności. Dawkę wylicza się w oparciu o dokładną wagę zwierzaka (lek dostępny w formie iniekcji lub w postaci tabletek), a czas działania wynosi 12-24 godziny.

Ludzkie leki (np. Lokomotiv, Aviomarin) są mniej skuteczne u zwierząt. Należy pamiętać, że zawarty w nich dimenhydrynat oprócz działania przeciwwymiotnego ma działanie uspokajające. Po jego podaniu zwierzak może być senny. Czas działania leku zależy od indywidualnej reakcji zwierzaka, teoretycznie wynosi około 8 godzin. Zanim podasz lek, skonsultuj się z weterynarzem.

Leki przeciwwymiotne podajemy 30 do 60 minut przed podróżą, a skuteczność ich działania warto przetestować wcześniej, np. wybierając się z pupilem w krótszą niż docelowa podróż.

Pies podróżujący rowerem w Cambridge (Anglia)

Źródło: Agnieszka Soroko

Lęk lokomocyjny u psa i kota

To zaburzenie behawioralne objawiające się bardzo silnym stresem na podróż samochodem lub nawet na sam samochód. Problem może pojawić się już przy wsiadaniu do pojazdu. Zwierzak jest silnie pobudzony, dyszy, wydaje dźwięki lub wręcz przeciwnie – kuli się, szuka schronienia lub w panice próbuje wydostać się z auta. Zmianom zachowania zwierzaka mogą towarzyszyć dodatkowo objawy choroby lokomocyjnej.

Jak postępować w przypadku lęku lokomocyjnego?

  • Stwórz w samochodzie jak najbardziej komfortowe warunki dla zwierzaka - zabierz jego legowisko, ulubioną zabawkę. Jeśli zwierzak podróżuje w transporterze - włóż do środka jego kocyk.

  • Spraw, aby samochód dobrze mu się kojarzył – nagradzaj smakołykami za spokojne zachowanie, nie jeźdź z pupilem, np. tylko do weterynarza, ale także w neutralne dla niego miejsca, np. na działkę.

  • Stopniowo przyzwyczajaj zwierzaka do coraz dłuższych podróży, najlepiej od młodości. Im zwierzak starszy, tym trudniej zwalczyć fobie.

  • Bądź opanowany, mów spokojnym tonem, ignoruj jego nadpobudliwość – Twoje emocje udzielają się zwierzęciu!

  • Jeśli lęk jest bardzo silny, konieczna okazać się może konsultacja z behawiorystą i lekarzem weterynarii.

Leki stosowane u zwierząt w lęku lokomocyjnym

Na rynku jest bardzo wiele preparatów dla zwierząt, które łagodzą strach przed podróżą autem (np. Stress out, Stresnal). Występują w postaci tabletek lub syropów, a w ich składzie znajdziemy m.in. dziurawiec, tryptofan, teaninę, walerianę. Przy wyborze preparatu uspokajającego koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdyż niektóre zawarte w nich substancje czynne mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami!

Skuteczne mogą okazać się także psie lub kocie feromony (np. Adaptil Spray), które działają na zwierzaka uspokajająco, a dla ludzi są całkowicie neutralne. Należy rozpylić je w aucie (a nie na zwierzaka!) minimum 15 minut przed podróżą.

W przypadku, kiedy lęk lokomocyjny jest bardzo nasilony, lekarz weterynarii może przepisać leki psychotropowe (np. Afobam, Oxazepam GSK) – ich podawanie należy zacząć na kilka dni przed planowaną podróżą, stopniowo zwiększając dawkę (odstawiamy również stopniowo).

Udar cieplny u psa i kota

Jeśli zdecydujesz się na wspólną podróż z pupilem, zwłaszcza latem, pamiętaj – nigdy nie zostawiaj go samego w samochodzie, żeby czekał na Twój powrót. Temperatura w zaparkowanym na słońcu pojeździe może osiągnąć nawet 70°C! Udar cieplny jest tak samo niebezpieczny dla ludzi, jak i dla zwierząt i bez udzielenia pomocy może skończyć się śmiercią.

Jakie są objawy udaru cieplnego u zwierząt? Niepokój, dezorientacja, nasilone ziajanie i zwiększona liczba oddechów, a także ślinienie, przyspieszenie tętna, wymioty i wzrost temperatury ciała nawet powyżej 41°C, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Z czasem dochodzi do utraty świadomości i mogą pojawić się drgawki.

Co zrobić w przypadku udaru cieplnego u zwierzaka?

Należy obniżyć temperaturę ciała zwierzęcia, ale nie gwałtownie, aby nie doszło do szoku termicznego. W tym celu:

  • przenieś pupila w chłodne, zacienione miejsce;

  • zastosuj zimne okłady z mokrego ręcznika. Zacznij od głowy i karku, przyłóż ręcznik także do słabo owłosionych części ciała – pach, pachwin, łap;

  • możesz podać wodę do picia, jeśli zwierzak jest w stanie pić;

  • nie dawaj zwierzęciu na własną rękę żadnych leków i szybko zabierz go do lekarza weterynarii.

Przeczytaj również inne nasze artykuły na temat leków dla zwierząt w aptekach, preparatów szkodliwych dla zwierząt oraz o tym, jak podawać leki swoim pupilom.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 07.08.2023 12:22:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Aviomarin

tabletki, 10 tabletek

dimenhydrinate

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 26,99 zł

Lokomotiv

pastylki/lamelki/żelki, 6 pastylek

zingiber officinale

suplement diety

w 90% aptek

od 11,47 zł

Afobam

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 87% aptek

od 10,99 zł

Oxazepam GSK

tabletki, 20 tabletek

oxazepam

lek na receptę

w 52% aptek

od 9,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)