Środki na komary i kleszcze

Coroczni antybohaterowie lata - komar i kleszcz. Niby małe, niepozorne, a jednak potrafią zepsuć każdą magiczną chwilę, którą chcemy spędzić na łonie przyrody. Nie sposób ich zignorować. Jakie są skuteczne metody walki z nimi? Jak ochronić swój dom, ogród i siebie przed uciążliwą i niebezpieczną dla zdrowia plagą?

Pamiętajmy, że ukąszenia komarów i kleszczy są nie tylko nieprzyjemne, powodują ból i swędzenie, ale mogą również być przyczyną bardzo poważnych chorób, jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważna jest ochrona.

Gotowe środki ochrony przed komarami i kleszczami

Chcąc ochronić się przed atakiem komarów, kleszczy, muszek i innych owadów najczęściej sięgamy po wszelkiego rodzaju aerozole. Z całą pewnością należą one do najskuteczniejszych i łatwych w użyciu repelentów. Gama tych preparatów jest bardzo szeroka, a kupić je można w aptece.

Czytając skład podany na opakowaniu napotkamy takie substancje chemiczne jak DEET (np. Ultrathon, Mugga, Bros) oraz ikarydyna (np. Moskito GuardAutan, OFF! Max). Często wykorzystuje się także substancje pochodzenia naturalnego, jak citriodiol (np. Kick the Tick Max Repelent Plus).

Przed zastosowaniem wyżej wymienionych aerozoli, należy zawsze zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Jest to ważne z kilku powodów:

  • preparaty różnią się okresem skutecznej ochrony przed owadami, część z nich chroni zaledwie przez 2 godziny (po tym czasie konieczna będzie ponowna aplikacja), ale znajdziemy również takie, które działają nawet do 12 godzin,
  • niektóre aerozole można nanosić wyłącznie na odzież, gdyż wykazują drażniące działanie na skórę,
  • większości aerozoli nie wolno stosować u dzieci poniżej 3 r.ż., a niektórych nawet poniżej 12 r.ż.,
  • części preparatów nie mogą stosować kobiety w ciąży,
  • nie wszystkie aerozole będą skuteczne w ochronie zarówno przed komarami, jak i przed kleszczami.

W ochronie niemowląt oraz kobiet ciężarnych zastosowanie znajdują przede wszystkim aerozole, których skład oparty jest na naturalnych składnikach, jak olejki eteryczne (np. Orinoko Junior, Effitan).

Wśród środków osobistej ochrony możemy spotkać także: plastry (np. Mosbito, Mosquiterum), bransoletki (np. Mustico, Mosbito), kremy (np. Mosquiterum).

Olejki i rośliny przeciwko komarom i kleszczom

Matka Natura wyposażyła nas w bogaty arsenał środków chroniących przed ukąszeniami owadów. Są to przede wszystkim olejki eteryczne: trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, goździkowy, cytronelowy, lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, itd.

Mogłoby się wydawać, że substancje pochodzenia naturalnego można stosować tak często i w takiej ilości, czy formie, w jakiej tylko nam się podoba. Nic bardziej mylnego. Olejki eteryczne mają naprawdę silne działanie i nigdy nie należy stosować ich w postaci nierozcieńczonej. Mogą działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe, co jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, alergików, osób cierpiących na astmę. Jeśli chcemy chronić się przed owadami stosując olejki, możemy zmieszać kilka kropelek różnych olejków z nośnikiem w postaci oleju słonecznikowego, oleju jojoba, czy oleju lnianego i tak przygotowanym roztworem smarować odsłonięte części ciała.

W ogrodzie, na parapetach i balkonach dobrze jest ustawić donice z roślinami, których zapach odstrasza komary i kleszcze. Doskonale sprawdzą się tutaj zioła: mięta, szałwia, lawenda, melisa lekarska, rozmaryn, pelargonia i kocimiętka. Naparem przygotowanym z ziół można także spryskać framugi okienne, parapety, meble balkonowe.

Jak zabezpieczyć dom i ciało przed insektami i kleszczami?

Pamiętajmy, że kluczową rolę w ochronie przed owadami i pajęczakami odgrywa odpowiedni strój. W miarę możliwości starajmy się zasłaniać ręce i nogi. Nośmy kapelusze. Po powrocie ze spaceru dokładnie oglądajmy swoje ciało, aby upewnić się, czy kleszcz nie krąży po nim w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do ukąszenia. Unikajmy perfum o słodkich, owocowych aromatach, które przyciągają komary i kleszcze.

Specjalnymi siatkami, tzw. moskitierami możemy zabezpieczyć okna w naszych domach, a także wózki dziecięce.

Istnieją również różnego rodzaju elektryczne odstraszacze owadów, które sprawdzają się w przypadku komarów. Emitują one ultradźwięki, bądź rozpylają w powietrzu substancje chemiczne, odstraszając w ten sposób intruzów. Wielu z nich nie można jednak stosować w pomieszczeniu sypialnym oraz tam, gdzie przebywają małe dzieci. Czytajmy etykiety!

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 19.06.2018 13:27:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Czy jest jakiś zamiennik Tanno Hermal Latio?
Witam, Poszukuję tego preparatu jednak pytając w aptekach otrzymałam informację zwrotną, iż jest wycofany. Czy jest jakiś zamiennik o podobnym składz...
odpowiada Katarzyna Krzemińska

Jakie leki stosować przeciw kleszczom?
Jakie leki zastosować, żeby nie dostać kleszcza? A jak już wejdzie, to jak go wyciągnąć? Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Borkowska

Jakie preparaty na komary i kleszcze?
Witam. Na majówkę wyjeżdżamy na Mazury z całą rodziną. Liczymy na piękną pogodę, ale wiemy, że trzeba też będzie jakoś się przygotować do wyjazdu... c...
odpowiada Justyna Bieżuńska

Na Twoje pytania w temacie środki na komary i kleszcze odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.