Czy alergię można wyleczyć?

Alergia, inaczej uczulenie, to specyficzna reakcja organizmu na alergeny. Problem alergii dotyka ok. 1/3 społeczeństwa. Ciągły wzrost zanieczyszczeń niestety bardzo sprzyja jej powstawaniu. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że szczególnie narażoną grupą są dzieci. Skąd bierze się alergia? Czy jesteśmy w stanie skutecznie ją wyleczyć?

Co może wywoływać alergię?

Uczuleni możemy być w zasadzie prawie na wszystko, jednak do najczęstszych alergenów zalicza się:

 • pyłki, np. traw, drzew
 • pokarmy, np. orzechy
 • środki chemiczne
 • sierść
 • leki
 • kurz (roztocze kurzu domowego)
 • światło słoneczne
 • jad, np. owadów

Warto zapoznać się z tzw. kalendarzem pylenia, który wskaże nam co, gdzie i kiedy pyli najbardziej. Pomoże nam to określić, co może nas uczulać oraz przygotować się na przyszłe okresy pylenia.

Jakie są objawy alergii?

 • katar, kichanie
 • kaszel
 • duszności
 • świąd, łzawienie, zaczerwienienie oczu
 • wysypki skórne
 • obrzęk, np. w miejscu ukąszenia

Jak zdiagnozować alergię?

Jeśli zauważysz u siebie powtarzające się lub nieustające objawy alergii, najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego, który po wykluczeniu innych chorób, np. infekcji, będzie mógł wypisać skierowanie do alergologa bądź od razu na testy wykrywające alergię, np. testy skórne lub z krwi. Na testy albo do alergologa można udać się również bez skierowania od lekarza rodzinnego, jeśli leczymy się prywatnie.

Leki przeciwalergiczne

Naturalnym sposobem jest oczywiście izolacja od potencjalnego czynnika uczulającego, jednak gdy reakcja jest silna – można skorzystać z leków w aptece, aby zminimalizować objawy alergii, a także im zapobiegać:

Odczulanie

Obecnie jedynym sposobem umożliwiającym wyleczenie alergii jest wykonanie tzw. odczulania (immunoterapii alergenowej). Odczulanie dedykowane jest dla osób od 5 roku życia z alergią na pyłki, sierść, niektóre rodzaje pleśni oraz na jad. Na chwilę obecną odczulania nie przeprowadzimy na alergie pokarmowe. O tym, czy odczulanie będzie potrzebne oraz czy nie ma do niego żadnych przeciwwskazań (np. zaburzenia układu odpornościowego) decyduje alergolog.

Odczulanie to nic innego jak podanie szczepionek na receptę zawierających w swym składzie dany alergen. Leczenie przeprowadza się poprzez podanie szczepionki w postaci zastrzyków (np. Purethal, Novo Helisen Depot) lub doustnie - podjęzykowo (np. Novo Helisen Oral).

Odczulanie w postaci zastrzyków podskórnych wymaga od nas wizyty u alergologa przy każdym podaniu dawki leku, czyli kilkanaście razy w roku przez okres 3-5 lat. Natomiast w przypadku przyjmowania szczepionki podjęzykowo, wymagana jest wizyta w gabinecie tylko przy przyjęciu pierwszej dawki.

Jaka jest skuteczność odczulania?

Zdecydowanie największą skuteczność odczulania notuje się u pacjentów z alergią na jad (mówi się nawet o 99% wyleczonych), odczulanie na pyłki skutkuje u ok. 85-90% pacjentów, kolejno u ok. 70- 80% pacjentów ustępuje alergia na roztocza, a u ok. 60% uczulenie na sierść. U ok. 20% wszystkich pacjentów odczulających się, nie obserwuje się efektów leczenia.

Źródła

 1. Buczko, W.; Danysz, A. (2016), Kompedium Farmakologii i Farmakoterapii, wydanie 6. Wrocław: Edra Urban Partner
 2. Medycyna Praktyczna
 3. Polskie Towarzystwo Alergologiczne
 4. Nauka w Polsce

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 23.07.2019 10:31:45

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Alergie

Problem alergii dotyczy 1/3 społeczeństwa, a do szczególnej grupy ryzyka należą dzieci. Za przyczynę tego stanu wskazuje się rozwój cywilizacji, a co za tym idzie - wzrost zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększenie liczby alergenów w otoczeniu człowieka. W jaki sposób można leczyć alergię?

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Encorton posiada naturalne zamienniki?
ENCORTON- CZY SĄ NATURALNE ZAMIENNIKI
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można sprowadzić szczepionkę Allergovit B 106 Bylica Pospolita 100%?
czy jest możliwe sprowadzenie leku allergovit b 106 bylica 100%??
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Purethal Mites jest zarejestrowany w Polsce i jakie ma badania?
Słyszałem, ze purethal roztoczowy nie jest zarejestrowany! I nie ma dokończonych badań! Czy to prawda ?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Novo-Helisen Depot 3 dawka podtrzymująca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego będzie ponownie refunfowany od września 2019?
Czy novo-helisen depot 3 dawka podtrzymujaca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego bedzie refunfowany od wrzesnia?
odpowiada Karolina Zygmunt

Dlaczego szczepionka Novo-Helisen jest słabo dostępna?
Jak to możliwe że lek - Novo-Helisen Depot 3 roztocza jest dostępny tylko w 1% aptek w Polsce? Jak ludzie mają się odczulać jeśli trwa to kilka lat a...
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie mogę zakupić lek Novo-Helisen Depot 3
Dzień Dobry ,proszę o rade w jaki sposób mogę zamówić Novo-Helisen Depot stężenie 3.
odpowiada Marcin Szczesio

Na Twoje pytania w temacie czy alergię można wyleczyć? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.