poirytowany (anonim, 78.8.196.) Warszawa 4 lata temu

Czy świąd nosa może być spowodowany zastosowaniem maści Mupirox?

Lekarz przepisał mi Taconal na gronkowca do nosa.
Farmaceuta powiedział, że nie ma tocaonal, ale jest mipirox. Ale powiedział również że jeden jak i drugi lek nie jest do stosowania do nosa. Powiedział, że kiedyś był lek bactroban ale niestety wycofano go z produkcji. Więc wziąłem ten mupirox i stosowałem według zalecen lekarza.

Po 6 dniach zaczął mnie swędzieć nos. Swędzi już nieprzerwani 4 miesiace. Próbowałęm rinopanteiny, rintoac, teraz nawet pantherin i brak rezultatów. Dalej swędzi. Nie wiem już co robić bo lekarz laryngolog, który mi wypisał ten taconal dopiero wraca za 2 tygodnie, a internista nic nie wie.... odsyła dalej

2 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Zgodnie z informacją otrzymaną od firmy GlaxoSmithKline - wytwórcy i podmiotu odpowiedzialnego za obrót lekiem Bactroban maść do nosa, lek ma wrócić do aptek w październiku tego roku. Jest to data orientacyjna i może ulec zmianie.

Lek Bactroban nie posiada, niestety, zamienników w postaci maści do nosa:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/8754/bactroban-masc-do-nosa/zamienniki

W przypadku niemożliwości otrzymania preparatu, najlepiej udać się do lekarza w celu modyfikacji terapii.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Taconal to maść, w której substancją czynną jest mupirocyna. 1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny. Składniki pomocnicze użyte do wytworzenia maści to: makrogol 3350 i makrogol 400. Mupirox maść jest odpowiednikiem Taconalu, ponieważ zawiera takie samo stężenie identycznego składnika aktywnego. Pozostałe składniki (nieaktywne, ale potrzebne do uformowanie podłoża maściowego) to makrogol 3350 i makrogol 400 - a więc identyczne, jak w produkcie Taconal. Wydaje się więc, że farmaceuta w aptece postąpił prawidłowo - wydał Panu dokładny odpowiednik, preparat nie powodujący różnić terapeutycznych oraz przekazał swoje uwagi co do zaleconej drogi podania leku.

Ani Mupirox, ani Taconal - według zaleceń producenta - nie powinny być stosowane do nosa. Należy jednak zaznaczyć, że lekarz ma prawo zlecić preparat w sposób inny od wskazanego w zarejestrowanych materiałach producenta. Takie zachowanie nie należy do rzadkości, pacjent powinien jednak na takie postępowanie terapeutyczne wyrazić zgodę lub co najmniej zostać poinformowany, że terapia odbędzie się w sposób niestandardowy.

Maść Bactroban jest dedykowana do eliminacji z nosa gronkowców - bakterii. Lek należy stosować nie dłużej niż 10 dni (bakterie w nosie giną po 3-5 dniach od rozpoczęcia kuracji). Preparat może - chociaż nie musi - wywołać działania niepożądane takie jak świąd, zaczerwienienie, pieczenie, mrowienie lub kłucie w nosie czy katar.

Trudno zawyrokować, czy odczuwany przez Pana świąd jest wynikiem zastosowania do nosa leku przeznaczonego na skórę, czy też wystąpiły skutki uboczne w odpowiedzi na leczenie substancją czynną. Zastosowanie leku mogło też zbiec się w czasie z pojawieniem się jakiegoś nowego objawu związanego z chorobą nosa. W obliczu tego, że był Pan już u lekarza pierwszego kontaktu oraz próbował różnych metod samoleczenia, faktycznie nie pozostaje nic innego, jak udać się do specjalisty otolaryngologa (być może lekarz inny niż prowadzący będzie w stanie przyjąć Pana wcześniej?). Wydaje się, że istotna jest ocena stanu śluzówki nosa.

Zachęcam do zapoznania się z wątkiem, w którym omówiono analogiczny problem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/1040/bactroban-czy-masc-do-nosa-bactroban-mozna-zastapic-mascia-mupirox

Działania niepożądane leków, a nawet podejrzenia ich wystąpienia można i należy zgłaszać o czym piszemy w artykule: https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Bactroban aktualnie dostępny jest w około 10% aptek zintegrowanych z GdziePoLek, załączam link z wynikami dostępności: https://www.gdziepolek.pl/produkty/8754/bactroban-masc-do-nosa/apteki/w-warszawie

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły