← powrót do głównej strony opinii i pytań

Asia (anonim, 188.146.161.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy Kyleena może powodować wypadanie włosów?

Witam. Mam pytanie odnośnie wkładki Kyleena. Ginekolog mi ją zaproponował z powodu bardzo obfitych miesiączek. Wszystko ładnie, pięknie, ale wyczytałam, że hormon wydzielany w tej wkładce powoduje wypadanie włosów. Czy to prawda? Jestem pół roku po porodzie, karmię nadal piersią, straciłam już mnóstwo włosów i kolejnej utraty bym nie przeżyła. Mam ich połowę w chwili obecnej. Kusi mnie jej założenie, bo miesiączki mam straszne, łącznie z zalanymi ciuchami, nic nie pomaga. Wyniki krwi mam w normie. Czy powinnam się jej obawiać? Jest to spory wydatek dlatego tak bardzo się waham, nie wiem co robić, proszę o pomoc.

Lek Kyleena to antykoncepcyjny system terapeutyczny w kształcie litery „T”, który po umiejscowieniu w jamie macicy uwalnia hormon - lewonorgestrel.

W informacji dołączonej do tego leku można znaleźć informację, że działania niepożądane określane jako "częste", co należy rozumieć jako występujące u mniej niż 1 na 10 osób, to między innymi utrata włosów. Natomiast w części poświęconej skutkom ubocznym występującym jako "niezbyt często", co należy rozumieć, jako u mniej niż 1 na 100 osób wymieniono "nadmierne owłosienie", ale w znaczeniu "hirsutyzmu", czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego.

Pacjentki często zadają pytania o możliwe skutki uboczne lub podejrzenie ich wystąpienia po hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Udzielenie jednoznacznych odpowiedzi jest często bardzo trudne, ponieważ wpływ hormonów na organizm kobiety jest dosyć indywidualny i zależny od już zastanego środowiska hormonalnego. Stąd tak często można natknąć się na rozbieżne opinie dotyczące tolerancji danego środka hormonalnego przez poszczególne kobiety. Na temat działań niepożądanych więcej przeczyta Pani pod linkiem:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Działania niepożądane to reakcja organizmu na lek, która może, ale nie musi wystąpić. Wszystkie możliwe skutki uboczne Kyleeny są ujęte w ulotce wraz z prawdopodobieństwem, z jakim mogą wystąpić:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95362/kyleena-przyrzad/ulotka

Niestety nie ma możliwości, aby określić, czy właśnie u Pani wystąpi łysienie po preparacie Kyleena. Rozumiem Pani rozterki, ale musi Pani samodzielnie zdecydować, czy ryzyko związane z zastosowaniem systemu jest dla Pani do przyjęcia.

O stan włosów warto zadbać niezależnie od decyzji jaką Pani podejmie. Być może przyjmuje Pani już jakiś suplement, jeśli nie, to być może warto zastanowić się nad jakąś formą uzupełnienia diety. Załączam propozycję typowo na włosy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88806/vitapil-mama-tabletki/apteki/w-warszawie
oraz zestaw zawierający witaminy, minerały i kwasy DHA:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88797/prenatal-duo-kapsulki-oraz-tabletki/apteki/w-warszawie