Kwmw (anonim, 89.77.68.)
około 2 lat temu, Polska

Jak przechowywać lek Epipen?

W jaki sposób zabezpieczyć lek przed wysokimi temeraturami w wakacje podczas pobytu na plaży czy wędrówki w słońcu? Czy jest to konieczne?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Epipen jest lekiem wskazanym do stosowania w leczniu nagłych przypadków wstrząsu anafilaktycznego lub reakcji alergicznych np. na użądlenia owadów, pożywienie lub leki. Jest to roztwór umieszczony we wstrzykiwaczu, który podaje się w razie nagłego stanu zagrożenia życia.

Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą być niebezpieczne dla każdego leku, ponieważ może spowodować zmianę właściwości fizyko-chemicznych, które mogą mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną lub nieskuteczną.

Z ulotki dołączonej do produktu Epipen można wyczytać, że wstrzykiwacz powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym w temperaturze poniżej 25ºC. Dokładniejszych informacji dostarczają zagraniczne źródła precyzyjące, że temperatura powinna mieścić się w zakresie 15ºC-25ºC. Dopuszczalne są jednak wahania temperatury pomiędzy 15-30ºC, co daje możliwość podróżowania w cieplejsze rejony z tym lekiem. Produktu Epipen nie można zamrażać ani przechowywać w lodówce nawet tej turystycznej lub samochodowej, ponieważ temperatura będzie tam niższa niż 15ºC.

Epipen przechowywany przez kilka dni w wyższej temperaturze nie powinien stracić swoich właściwości, ale należy sprawdzać przez okienko w opakowaniu leku, czy roztwór jest dalej przejrzysty i bezbarwny. Jeśli pojawił się osad lub roztór uległ przebarwieniu, to należy go zutylizować w odpowiednim pojemniku w aptece.

Warto unikać pozostawiania leku w miejscach o bezpośrednim nasłonecznieniu, jak również o pozostawianiu go w samochodzie, gdzie temperatura latem może przekroczyć 50ºC. Dobrym rozwiązaniem jest torebka termoizolacyjna, która będzie chroniła lek przed gwałtownymi wahaniami temperatury.

Więcej informacji o tym jak przechowywać leki w następującym artykule - https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki
Jak przechowywać dermokosmetyki - https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-dermokosmetyki
https://www.gdziepolek.pl/blog/dlaczego-w-aptekach-nie-ma-epipenow