Dlaczego w aptekach nie ma EpiPenów?

Lato to ryzykowny okres dla alergików, w szczególności tych, którzy są uczuleni na jad pszczół i os. Antidotum na poważne reakcje alergiczne jest adrenalina w iniekcji. Niestety preparaty ją zawierające znikają z aptecznych półek i coraz więcej pacjentów ma problem z realizacją recepty. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie można nadal kupić potrzebną adrenalinę?

Adrenalina ratuje z wstrząsu anafilaktycznego

Jeśli osoba uczulona na jad np. pszczoły czy osy zostanie użądlona przez owada, dostęp do adrenaliny jest krytyczny. Zazwyczaj czasu na działanie jest zbyt mało, aby czekać na przyjazd ratowników medycznych, dlatego alergicy oraz rodzice uczulonych dzieci powinni zawsze mieć pod ręką adrenalinę w odmierzonej dawce do wstrzyknięcia w przypadku użądlenia. Uczulony na jad może bowiem doznać wstrząsu anafilaktycznego, a adrenalina pozwala zapobiec jego skutkom.

Wstrząs anafilaktyczny jest ciężką, uogólnioną reakcją nadwrażliwości organizmu na określony czynnik, np. alergen, który może być substancją zawartą m.in. w pożywieniu lub lekach. Przyczyną może być nie tylko użądlenie czy ukąszenie owadów, ale także np. intensywny wysiłek.

Wstrząs anafilaktyczny objawia się m.in. zmianami skórnymi, obrzękami, bladością i potliwością, występowaniem duszności, kaszlu, nudności, wymiotów, biegunek, bólem brzucha, zawrotami i bólami głowy, spadkiem ciśnienia tętniczego, zaburzeniami rytmu serca i utratą przytomności. Należy jednak pamiętać, że wyżej wymienione czynniki nie prowadzą do takiej reakcji u wszystkich osób, a jedynie u osób do tego predysponowanych.

Niezależnie od przyczyny wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego - należy działać bardzo szybko, gdyż może on prowadzić nawet do śmierci.

Najwygodniejszą formą w przechowywaniu (nie trzeba trzymać w lodówce) oraz podawaniu (odmierzona dawka w ampułkostrzykawce, którą można podać nawet przez ubranie) jest dostępny na receptę EpiPen. Niestety jednak, nawet mimo posiadanej recepty, możemy mieć trudności z kupieniem preparatu w aptece.

Dlaczego brakuje EpiPenów?

Brak EpiPenów nie jest problemem wyłącznie na rynku polskim. Niedobór produktu można zauważyć już od jakiegoś czasu w skali globalnej. Z problemem zmagają się m.in. Stany Zjednoczone, gdzie FDA już w maju informowało o zagrożeniu braku produktów na rynku. 

Niedobór EpiPenów oraz ich zamienników wynika przede wszystkim z problemów produkcyjnych urządzenia. Nawet przed problemami z dostępnością, ze względu na ich dość skomplikowaną konstrukcję, EpiPeny były często zawodne. Zdarzały się zacięcia, przez co urządzenia były wycofywane z różnych rynków, w tym również w Polsce.

Ponieważ EpiPeny wykazywały ponad przeciętną wadliwość, producent otrzymał ostrzeżenie od FDA, które wymusiło na nim wprowadzenie zmian produkcyjnych w celu zwiększenia jakości. Te zmiany spowodowały zmniejszenie możliwości produkcyjnych i przez to niedobór produktów na rynku.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i sam producent zapewniają, że niedobór jest krótkoterminowy, i że oba rodzaje produktu będą niedługo dostępne.

Gdzie można jeszcze kupić EpiPeny?

EpiPeny są trudno dostępne w Polsce, jednak wciąż można znaleźć apteki, które mają je na stanie. 

EpiPen Senior (dla dorosłych, osób powyżej 30 kg) na moment pisania tego artykułu dostępny jest w 8% aptek:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/27396/epipen-senior-iniekcja/apteki/w-polsce

Z kolei dostępność EpiPen Junior (dla dzieci, osób poniżej 30 kg) zgłasza nam 5% aptek:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/27395/epipen-jr-iniekcja/apteki/w-polsce

W razie wątpliwości w tym temacie, zapraszamy do zadawania pytań naszym farmaceutom.

Źródła:

1. http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,23793329,brakuje-leku-ktory-ratuje-zycie-dzieci.html
2. https://www.marketwatch.com/story/epipen-shortage-could-turn-into-crisis-as-back-to-school-season-hits-2018-08-14
3. http://fortune.com/2018/08/16/fda-epipen-generic-shortage/

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?