Joanna  (anonim, 83.28.188.) Warszawa 5 lat temu

Jak przechowywać Clexane w upalne dni?

Dzień dobry,
w ulotce clexane jest informacje aby przechowywać go w temperaturze pokojowej poniżej 25 stopni C. Aktualnie w te upale dni w całym mieszkaniu mam temperature powyżej 28 stopni, w szafach powyżej 27 stopni... czy mogę ten lek przechowywać w lodówce. w ulotce nie ma żadnej informacji o temperaturze minimalnej przechowywania jest tylko, że powinna być to temperatura pokojowa poniżej 25 C. Zdaję sobię sprawę, że temperatura w lodówce nie jest pokojowa...ale nie wiem co robić, bo wiem, że nie powinno się przekraczać tych 25 C a w tej chwili w mieszkaniu jest to niemożliwe.

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Joanna

6 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

5 lat temu

Dzień dobry,

dobrze, że zwraca Pani uwagę na prawidłowe przechowywanie leków.
Temperatura "pokojowa" to temperatura pomiędzy 15-25 stopni Celsjusza. W przypadku dużych upałów idealnym rozwiązaniem pozwalającym zachować w pomieszczeniach taką temperaturę jest klimatyzator. Na rynku dostępne są także mini urządzenia typu "lodówka na kosmetyki", w których można uzyskać temperaturę mieszczącą się w podanym zakresie.

W lecie dla leków wybieramy najchłodniejsze miejsce w domu, całkowicie zabezpieczone przed dostępem promieni słonecznych.

Dodatkowe informacje znadzie Pani w artykule: https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki?

Pozdrawiam,

Paloma (anonim, 85.11.109.) 1 rok temu

Czyli nadal nikt nic nie wie, lekarze ,,autorytety,, ani ,,specjaliści'' tylko się każdy asekuruje. Nie lepiej po prostu szczerze powiedzieć: ,, wiem, że nic nie wiem,,?

Agnieszka Soroko Farmaceuta

5 lat temu

Jeśli producent zaleca przechowywanie leków w temperaturze pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza, to nie powinno się przechowywać go w temperaturze poza tymi widełkami, a w zwykłych lodówkach, w których przechowujemy pokarm panuje temperatura niższa niż 15 stopni, więc w takim wypadku miejsce to nie nadaje się do przechowywania leków. Istnieją jednak na rynku lodówki na kosmetyki, w których można ustawić temperaturę wyższą niż w lodówkach, w których przechowujemy żywność. Jeśli producent takiej lodówki zakłada panującą w niej temperaturę w przedziale 15-25 stopni Celsjusza, to jest to dobre miejsce do przechowywania takiego preparatu. Należy oczywiście pamiętać o ustawieniu prawidłowej temperatury urządzenia.

Karol (anonim, 195.136.68.) 5 lat temu

Proste pytanie "czy mogę ten lek przechowywać w lodówce" a odpowiedzi jakbym polityków słyszał, kupcie klimatyzator albo najlepiej specjalną lodówkę na leki i kosmetyki... ludzie bez przesady!

Można przechowywać w lodówce czy nie można ?

Agnieszka Soroko Farmaceuta

5 lat temu

Dzień dobry

Tak, jak wcześniej napisała mgr farm. Olga Sierpniowska - temperatura pokojowa to między 15 a 25 stopni Celsjusza i w zakresie tych temperatur lek powinien być przechowywany.

Trudno jest przewidzieć konkretne skutki niezastosowania się do zaleceń producenta w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie!

Joanna

5 lat temu

Dziękuję za odpowiedź,
nie posiadam klimatyzatora ani lodówki na kosmetyki i do poniedziałku muszę jakoś przechowywać clexane - włożyłam do lodówki na półkę gdzie jest 9 stopni Celsjusza, czy tak jest ok? czy w upalne dni można ten lek przechowywać w lodówce? w ulotce oprócz informacji o temperaturze pokojowej poniżej 25 stopni jest napisane nie zamrażać, nie ma nic o minimalnej temperaturze przechowywania...

Joanna

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły