← powrót do głównej strony opinii i pytań

Adrar (anonim, 95.49.234.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Zamiennik Euphyllin long

Witam !
Po tygodniu używania leku Euphyllin long, oprócz znacznej poprawy w objawach astmy, pojawiło się krwawienie z przewodu pokarmowego.
Czy istnieje jakiś zamiennik tego leku ?

Dzień dobry,

warto także pamiętać o tym, że działania niepożądane można i należy zgłaszać. Zgłoszenia może dokonać także pacjent. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry,

Euphyllin long zawiera kapsułki o modyfikowanym uwalniania w dawce 300 mg substancji czynnej teofiliny. Nie ma zamiennika zawierającego tę samą substancję czynną w tej samej postaci leku.

Inne preparaty zawierające teofilinę, ale w innej postaci leku można znaleźć pod tym linkiem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28119/euphyllin-long-kapsulki/zamienniki

Ulotkę można znaleźć pod tym adresem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28119/euphyllin-long-kapsulki/ulotka

Farmaceuta nie może więc wydać żadnego z powyższych preparatów w zamian za Euphyllin long, ponieważ są one w inne dawce oraz mają inną postać leku, np. tabletki czy tabletki powlekane. Z tego względu niestety nie obędzie się bez wizyty u lekarza, opowiedzeniu mu o działaniu niepożądanym leku i poproszenie o wypisanie innego leku lub teofiliny w mniejszej dawce.
Według ulotki:
"Duże stężenie teofiliny w osoczu może spowodować objawy działania toksycznego, takie jak drgawki, nagły spadek ciśnienia krwi, komorowe zaburzenia rytmu i ciężkie objawy ze strony układu pokarmowego (np. krwawienia z przewodu pokarmowego)." oznacza zbyt duże stężenie teofiliny we krwi.

Pozdrawiam!

dziękuję!