izydor (anonim, 2.27.202.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy Pregabalina może uzależniać?

Czy Pregabalin 75 brana od półtora roku 1 kapsułkę dziennie (wieczorem) może uzależnić? Po dwóch tygodniach od odstawienia, zaczęły się koszmarne napady nerwowości i podniosło mi się ciśnienie. Na polecenie lekarza... powrót do tej samej dawki.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, zgodnie z naszymi wcześniejszymi ustaleniami - jeśli będzie Pani stosować: najpierw po 1 tabletce co 2 dni, potem po 1 tabletce co 3 dni i tak dalej - siłą rzeczy odstawianie leku ulegnie wydłużeniu i przez to powinna Pani uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych skutków odstawienia pregabaliny.

Izydor (anonim, 2.27.202.)
około 2 miesięcy temu

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można wychodzić z pregabaliny długofalowo. Chciałabym, po ostatnim doświadczeniu, robic to bardzo stopniowo. Bardzo dziękuję za poprzednie odpowiedzi.
Izabela Dorota

Generalnie - myślę, że warto skonsultować z lekarzem schemat postępowania w Pani/Pana przypadku. Nie jest prawdą, że po nagłym odstawieniu Pregabaliny nie ma skutków ubocznych - świadczy o tym chociażby zapis w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Co prawda takie zjawisko zdarza się rzadko i raczej u pacjentów którzy przyjmowali lek nieprawidłowo albo bardzo długo, aczkolwiek - występuje. Moim zdaniem przedstawiony przez Panią/Pana schemat jest rozsądny i warty przedyskutowania. Dzięki stopniowemu zmniejszaniu dawki będzie można odzwyczaić organizm od stosowania leku i tym samym - ustrzec się nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Izydor (anonim, 2.27.202.)
około 2 miesięcy temu

Proszę mi poradzić, bo straciłam zaufanie do mojego lekarza. Twierdził, że po nagłym odstawieniu nie ma żadnych ubocznych objawów. Czy mogę brać ponownie przez tydzień codziennie, w drugim tygodniu co drugi dzień, w trzecim co trzeci itd.?

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku: "U niektórych pacjentów obserwowano objawy odstawienia po przerwaniu krótko- i długotrwałego leczenia pregabaliną. Wystąpiły następujące zdarzenia: bezsenność, bóle głowy, nudności, lęk, biegunka, zespół grypopodobny, nerwowość, depresja, ból, drgawki, nadmierne pocenie się i zawroty głowy, sugerujące uzależnienie fizyczne. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia tych stanów."
Jeśli lek był brany przez półtora roku, to faktycznie, uzależnienie mogło się pojawić. Proszę skonsultować się z lekarzem, być może w Pana przypadku konieczne będzie stopniowe, powolne zmniejszanie dawki, zamiast nagłego odstawienia leku.