marek (anonim, 37.30.22.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy Mirtagen i Brintellix można stosować jednocześnie?

mirtagen mozna stosowac z brentilixem mam ponich skoki cisnena

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków Mirtagen i Brintellix ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek oraz zespołu serotoninowego, bowiem oba leki wpływają na stężenie serotoniny (neuroprzekaźnika) w mózgu.
Takie połączenie stwarza możliwość zwiększenia poziomu serotoniny w mózgu prowadzące do wystąpienia zespołu sertoninowego, kiedy w mózgu wyzwala się zbyt duża ilość serotoniny.

W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów przyjmujących takie połączenie leków może wystąpić zespół serotoninowy. Niektóre z jego objawów to gorączka, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności.

Oczywiście stosowanie tych leków nie jest przeciwwskazane, jednak nie u każdego pacjenta jest dobrze tolerowane.

Bardzo proszę zgłosić się do lekarza, który zapisał Panu leku i powiedzieć o skokach ciśnienia. Specjalista pokieruje Pana dalszą terapią.

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać lekarzowi lub indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pan innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane