Jon (anonim, 37.248.253.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy jest korzyść z przyjmowania dwóch leków w jednym pod nazwą Duitam?

Do niedawna brałem Tamsulzynę i Dutasteryd w postaci 2 tabletek( Omnic Ocas+ Adadut póżniej Tamispras+Dutafin i teraz lekarz wpadł na pomysł leczenia tabletką 2 w jednym. Czy poza wyższą ceną, bo lek nie jest chyba jeszcze w Polsce refundowany (DUITAM) jest z tego jakaś korzyść? Bo cena lekko powala.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Preparat Duitam nie jest refundowany, a jego cena za 30 tabletek waha się od 29,99 zł do 59,95 zł. Cena za 90 tabletek to od 89,90 zł do 156,95 zł:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/104631/duitam-kapsulki/apteki/w-warszawie
Jest to połączenie 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg tamzulozyny. Wewnątrz każdej kapsułki twardej Duitam znajdują się peletki o zmodyfikowanym uwalnianiu zawierające chlorowodorek tamsulosyny oraz jedna żelatynowa kapsułka miękka zawierająca dutasteryd.

Obie substancje mają komplementarny mechanizm działania, a skojarzone stosowanie dutasterydu i tamsulosyny zapewnia lepsze złagodzenie objawów choroby.

Przewaga leków dwuskładnikowych nad pojedynczymi polega przede wszystkim na wygodzie pacjenta, który zamiast dwóch tabletek zażywa tylko jedną. Są także rozliczne badania dowodzące, że poprawia się przy tym przestrzeganie przez chorych zaleceń lekarskich, maleje także ryzyko pomyłek przy przyjmowaniu leków. Producenci coraz częściej decydują się na wytwarzanie tego typu "polypill", czyli wieloskładnikowych tabletek, w szczególności w przypadku zestawień substancji czynnych bardzo często wykorzystywanych w lecznictwie.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-wyleczyc-chora-prostate
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba