Haka (anonim, 80.51.141.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Czy Egzysta jest silnym psychotropem?

Czy to jest silny lek psychotropiwy

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

To zależy, jak Pan rozumie pojęcie psychotropu. W brzmieniu Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Egzysta nie jest psychotropem.

123 (anonim, 5.172.232.)
około 5 miesięcy temu

PRZEPRASZAM BARDZO,JA JUŻ NIC NIE ROZUMIEM
CZY TA EGZYSTA JEST PSYCHOTROPEM, CZY NIE.

W potocznym rozumieniu wyrażenia "lek psychotropowy" wszystkie leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych mogą być określane jako "psychotropowe". W takim rozumieniu tego słowa do leków psychotropowych zalicza się leki stosowane w depresji, lęku czy schizofrenii.

Według innej definicji leki psychotropowe to takie, które przekraczają barierę krew-mózg, a więc wywierają wypływna tkankę mózgową.
Takie rozumienie jest szersze i będzie obejmować także leki stosowane w neurologii, nasenne czy wpływające na funkcje pamięci i koncentracji.

Egzysta stosowana jest w leczeniu bólu neuropatycznego, zaburzeń lekowych czy padaczki, więc można ją zaliczyć, przy takim rozumieniu tego słowa, do standardowych leków psychotropowych.

Definicję substancji psychotropowych - która jest bliższa farmaceutom - wprowadza załącznik do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Znajdują się w nim substancje lecznicze wykazujące potencjał uzależniający, co może wiązać się z ich nadużywaniem. W mojej ocenie takie leki pacjent mógłby określić, jako silne leki psychotropowe. W takim rozumieniu lek Egzysta nie jest psychotropem, bądź jak woli pacjent - nie jest silnym psychotropem.

Zapewne Pani pytanie wynika z obawy o wpływ leku Egzusta na organizm. W tej kwestii polecam zaufać lekarzowi.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow