Gabi (anonim, 91.221.89.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy pacjent, któremu przepisano Firmagon na nowotwór złośliwy prostaty powinien go przyjmować, jeśli lekarz nie zalecił żadnych badań?

Urulog przepisał Firmagon po biopsji, która wykazała raka złosliwego prostaty. Nie było kolejnych badań ani MR ani scyntografii ani TK, te badania zostały dopiero zlecona przez onkologa. Pacjent jest przed konsylium lekarskim. Czy powinien brać Firmagon czy nie?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Rozumiemy Pani obawy, jednak nie będziemy mogli pomóc w tej sprawie. Proszę spojrzeć na problem, który Pani przedstawia z naszej strony - jakie mamy informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, aby móc decydować, czy powinien brać Firmagon czy nie? Tak naprawdę oprócz tego, że ma raka złośliwego prostaty, nie wiemy nic. Doradzanie Pani w tej sprawie i podpisywanie się pod czymś, o czym nie mamy informacji byłoby z naszej strony nierzetelne.

Farmaceuta może Pani doradzić w kwestii leków, ich wzajemnych interakcji, ale w przypadku, gdy lekarz ordynuje swoją terapię w dodatku w przypadku nowotworu złośliwego, to on decyduje o przebiegu leczenia. Wątpię, aby farmaceuta drogą internetowego wywiadu na podstawie jednego zdania podjął się zalecania lub odradzania terapii wdrożonej przez lekarza w takiej sytuacji.

Aby zadecydować o badaniach, o terapii, należy mieć pełen obraz stanu zdrowia pacjenta. Należy mieć podstawy, aby móc wnioskować, że można się danej terapii podjąć, że będzie ona pomocna.

Pani obawy są uzasadnione - martwi się Pani, jednak powinna je Pani skonsultować z tym lekarzem, który ma wszystkie informacje na temat stanu zdrowia wspomnianego pacjenta i, który ma realne podstawy, aby podać Pani konkretne i rzeczowe powody, dla który podjął taką decyzję o leczeniu.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/opieka-nad-pacjentem-onkologicznym
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przygotowac-sie-do-chemioterapii
- https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek