Roberto (anonim, 5.173.40.)
około 21 dni temu, Śródmieście

Czy na powierzchni używanej kostki mydła mogą gromadzić się bakterie i wirusy chorobotwórcze?

Czy na powierzchni używanej kostki mydła mogą gromadzić się i przetrwać :
*Koronawirus
*Bakterie
*Inne rodzaje wirusów z którymi możemy mieć styczność

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Uważa się, że para wodna o temperaturze 80-90 stopni Celsjusza może dezaktywować wirusa, przy czym takie postępowanie na ten moment stosowanie jest w połączeniu ze środkami dezynfekcyjnymi (np. w niektórych miastach w ten sposób odkażane są środki komunikacji publicznej). Wykorzystuje się do tego celu specjalne dysze.

Według deklaracji producentów niektórych urządzeń parowych, są one w stanie niszczyć wirusy otoczkowe takie jak koronawirusy czy wirusy grypa z powierzchni twardych i gładkich (czyli jak rozumiem na przykład z podłogi), jeśli urządzenie jest wykorzystywane punktowo przez 30 sekund na maksymalnym ustawieniu pary.

Generalnie jednak przeważa opinia, że nie ma wystarczającej pewności, czy sama para wodna z mopa lub szczotki będzie wystarczająco skuteczna. Nie ma także badań, które pokazywałyby, jak długo należy czyścić kanapę czy ubranie, aby faktycznie wyeliminować koronawirusa z tych powierzchni za pomocą samej pary.

Praktycznie wszystkie źródła, z jakimi się stykam rekomendują po wodę z mydłem (dłonie, ale także powierzchnie), pranie (tkaniny) i środki dezynfekujące (do powierzchni) - do wyboru w zależności od rodzaju powierzchni. Jednak dodatkowe zastosowanie mopa czy szczotki parowej, podobnie jak używanie funkcji pary w żelazku do prasowania po upraniu na pewno nie zaszkodzi. Jeśli ktoś jest szczególnie zaniepokojony możliwością skażenia np. kanapy, ciężkiej zasłony, tapicerki czy dywanu, których nie można łatwo wyczyścić w inny sposób to urządzenie wytwarzające parę wodną będzie opcją z wyboru - najlepiej po prostu użyć go zgodnie z instrukcją producenta urządzenia.

Roberto (anonim, 5.173.40.)
około 20 dni temu

Jak długo trzeba oddziaływać parą wodną za pomocą szczotki lub mopa parowego na potencjalnie skażoną korona wirusempowierzchnię: ubrania, dywanu, blatu itp.?

Rzeczywiście powierzchnia mydła może stanowić siedlisko niektórych bakterii, nie są to jednak z reguły drobnoustroje chorobotwórcze, a jedynie mikroorganizmy naturalnie bytujące na naszej skórze.
Jeśli używa Pan kostki mydła w domu i dzieli ją Pan z innymi domownikami, jest to bezpieczne i nie ma powodów do obaw.
Koronawirus to wirus osłonkowy, który jest podatny na rozpuszczalniki lipidów - oznacza to, iż nie jest on w stanie przetrwać na materiale rozpuszczającym jego otoczkę tłuszczową. Ta sama sytuacja dotyczy także innych wirusów, w tym, np. wirusa grypy.
Bakterie namnażają się na powierzchni mydła, szczególnie wtedy, gdy jest ona mokra. Wilgotność sprzyja ich rozwojowi. Przed użyciem mydła należy opłukać je pod bieżącą wodą, żeby usunąć wierzchnią warstwę. Potem można normalnie użyć mydła. Warto też stosować odpowiednie podstawki pod mydło, które pomagają odprowadzić wilgoć.
Przesyłam również link do innego wpisu, w którym wyjaśniamy jak działa mydło w kontakcie z koronawirusem oraz podpowiadamy jakie mydło wybrać:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/15727/mydlo-ktore-mydlo-jest-najskuteczniejsze-na-koronawirusa

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-srodki-dezynfekcyjne-i-myjace-stosowac
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac