---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Marta (anonim, 217.99.61.) Warszawa 4 lata temu

Jakie stężenie etanolu powinien mieć płyn do dezynfekcji?

Chciałabym zrobić płyn do odkażania na koronawirusa rozcieńczając 95% spirytus wodą lub czystą wódką. Czy stężenie 70% będzie wystarczające?

4 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

70% nie jest lepszy, jednak takie stężenie wystarczy już, aby zabić wirusa. Działanie etanolu polega na denaturacji białek, a badania pokazują, że najsilniejsze działanie biobójcze wykazują wodne roztwory alkoholi o stężeniu 60-90%.

asdf (anonim, 78.8.4.) 3 lata temu

Dlaczego 70% jest lepsze od 95%? Czy wirusy znają się na procentach?

Irena (anonim, 89.64.19.) 3 lata temu

50 ml wódki 40% i 50ml spirytusu 95% otrzymasz67,5% roztworu do dezynfekcji. Pozdrawiam Irena

Aleksandra Żywiec-Pelczar Farmaceuta

4 lata temu

Za minimalne skuteczne stężenie etanolu w preparacie do dezynfekcji uważa się 60%. Optymalna wartość stężenia alkoholu etylowego wynosi natomiast 70%. Najłatwiej rozcieńczyć 96% etanol wodą, rozcieńczenie wódką jest również możliwe, jednak wymaga nieco bardziej skomplikowanych obliczeń.

Polecam film stworzony przez naszą redakcyjną koleżankę, w którym krok po kroku pokazuje, jak sporządzić samodzielnie płyn do dezynfekcji z 96% etanolu:

Poniżej znajdzie Pani odnośnik do filmu:

Na filmie przedstawiona jest instrukcja sporządzenia 200 ml płynu.

Poniżej zamieszczam przepis: 165,0 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu), 8,5 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii), 3,0 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny), 18,5 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej).

Jeśli nie posiada Pani wody utlenionej bądź glicerolu, składniki te można zastąpić zwykłą wodą, jednak ważne żeby zachować te same proporcje etanolu do pozostałych składników płynu. Brak glicerolu w płynie może powodować większe wysuszenie skóry.

Dodatkowo, na filmie jest wzmianka, że można dodać 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ pomimo, że olejek ten sam w sobie wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, w tak małych stężeniach może on pełnić rolę substancji poprawiającej zapach. Jeśli dysponujemy innym olejkiem, no. miętowym, również możemy go użyć.

Więcej o dezynfekcji można przeczytać w naszych artykułach: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-srodki-dezynfekcyjne-i-myjace-stosowac https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację

  Artykuły