Jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować?

Chcesz w prawidłowy sposób odkazić ranę i nie wiesz, jaki preparat z apteki będzie najskuteczniejszy? A może szukasz antyseptyku do mycia albo środka do dezynfekcji rąk lub powierzchni na wypadek kontaktu z wirusami i bakteriami? Te wszystkie działania wymagają użycia odpowiednich środków odkażających, dlatego postanowiliśmy porównać substancje antyseptyczne i dezynfekujące dostępne w aptece bez recepty.

Środki antyseptyczne do oczyszczania ran, skaleczeń i zadrapań

W aptece dostępne są leki i wyroby medyczne z oktenidyną i fenoksyetanolem (np. Octenisept, Oktaseptal, Maxiseptic), a także z nadtlenkiem wodoru (np. woda utleniona, Peroxygel 3,0), które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i mogą być aplikowane na skórę. Preparaty te należy stosować w formie nierozcieńczonej, bezpośrednio na ranę lub pośrednio namaczając nimi jałowy gazik.

Choć środki te stosowane są z reguły do odkażania ran, ze względu na właściwości przeciwwirusowe, mogą być również stosowane na skórę, błony śluzowe lub powierzchnie w celu ograniczenia kontaktu i zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem (np. koronawirusem, HIV, HBV).

Preparaty dezynfekcyjne do mycia z użyciem wody

W aptekach i drogeriach mamy wiele preparatów przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych do mycia. Mydła często mają w swoim składzie triklosan - składnik o działaniu bakterio- i grzybobójczym.

Wśród płynów dostępnych w aptece znajdziemy m.in. produkty biobójcze z chlorheksydyną (np. Manusan). Preparaty te stosowane są do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk, a jeśli zajdzie taka konieczność, można myć nimi całe ciało oraz włosy. Ze względu na działanie drażniące, należy unikać dostania się tego typu środków do oczu i na błony śluzowe. Środki te stosowane są również przez lekarzy przed zabiegami chirurgicznymi, a ich działanie przeciwdrobnoustrojowe jest udokumentowane i potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Preparaty odkażające do rąk bez użycia wody (na sucho)

W aptekach i drogeriach kupimy także żele z alkoholem etylowym (np. Miamed, Carex), których zadaniem jest zniwelowanie zanieczyszczeń drobnoustrojami w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do czystej wody i mydła. Środki te warto stosować, np. przed posiłkiem, gdy nie mamy możliwości umycia rąk. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dostania się drobnoustrojów do naszego organizmu.

Jak myć ręce, by pozbyć się koronawirusa?

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, ponieważ koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie, zaleca się częste mycie rąk wodą i mydłem przez 30 sekund lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (więcej: Środki do dezynfekcji i mycia rąk).

O tym, jak samemu zrobić środek do dezynfekcji, opowiadamy również w filmie:

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 12:56:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do użycia płynu do dezynfekcji rąk?
Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do użycia płynu do dezynfekcji rąk?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy temperatura przechowywania wpływa na właściwości preparatu Skinsept Pur?
Witam serdecznie , piszę bo mam pytanie odnośnie produktu skinsept pur bo na produkcie jest napisane że przechowywanie jest do 25 stopni  a w pokoju j...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Bacticid AF może być zamiennikiem CP Spray?
czy Bacticid AF może być zamiennikiem CP Spray
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Hydrex S może być zamiennikiem Manusanu?
Czy Hydrex S może być zamiennikiem Manusanu?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czym zastąpić Octenisept?
jake są zamienniki octeniseptu
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie we Wrocławiu kupię żel do rąk Amukina?
Potrzebny jest mi zel amukina we Wrocławiu
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.