Jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować?

Chcesz w prawidłowy sposób odkazić ranę i nie wiesz, jaki preparat z apteki będzie najskuteczniejszy? A może szukasz antyseptyku do mycia albo środka do dezynfekcji rąk lub powierzchni na wypadek kontaktu z wirusami i bakteriami? Te wszystkie działania wymagają użycia odpowiednich środków odkażających, dlatego postanowiliśmy porównać substancje antyseptyczne i dezynfekujące dostępne w aptece bez recepty.

Środki antyseptyczne do oczyszczania ran, skaleczeń i zadrapań

W aptece dostępne są leki i wyroby medyczne z oktenidyną i fenoksyetanolem (np. Octenisept, Oktaseptal, Maxiseptic), a także z nadtlenkiem wodoru (np. woda utleniona, Peroxygel 3,0), które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i mogą być aplikowane na skórę. Preparaty te należy stosować w formie nierozcieńczonej, bezpośrednio na ranę lub pośrednio namaczając nimi jałowy gazik.

Choć środki te stosowane są z reguły do odkażania ran, ze względu na właściwości przeciwwirusowe, mogą być również stosowane na skórę, błony śluzowe lub powierzchnie w celu ograniczenia kontaktu i zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem (np. koronawirusem, HIV, HBV).

Preparaty dezynfekcyjne do mycia z użyciem wody

W aptekach i drogeriach mamy wiele preparatów przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych do mycia. Mydła często mają w swoim składzie triklosan - składnik o działaniu bakterio- i grzybobójczym.

Wśród płynów dostępnych w aptece znajdziemy m.in. produkty biobójcze z chlorheksydyną (np. Manusan). Preparaty te stosowane są do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk, a jeśli zajdzie taka konieczność, można myć nimi całe ciało oraz włosy. Ze względu na działanie drażniące, należy unikać dostania się tego typu środków do oczu i na błony śluzowe. Środki te stosowane są również przez lekarzy przed zabiegami chirurgicznymi, a ich działanie przeciwdrobnoustrojowe jest udokumentowane i potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Preparaty odkażające do rąk bez użycia wody (na sucho)

W aptekach i drogeriach kupimy także żele z alkoholem etylowym (np. Miamed, Carex), których zadaniem jest zniwelowanie zanieczyszczeń drobnoustrojami w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do czystej wody i mydła. Środki te warto stosować, np. przed posiłkiem, gdy nie mamy możliwości umycia rąk. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dostania się drobnoustrojów do naszego organizmu.

Jak myć ręce, by pozbyć się koronawirusa?

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, ponieważ koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie, zaleca się częste mycie rąk wodą i mydłem przez 30 sekund lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (więcej: Środki do dezynfekcji i mycia rąk).

O tym, jak samemu zrobić środek do dezynfekcji, opowiadamy również w filmie:

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 27.03.2020 12:20:33

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Trisept Mix i Trisept Max to ten sam płyn?
Kupiłam dzisiaj w aptece płyn do dezynfekcji, państwo piszecie że nazywa się Trisept Max a u mnie na etykiecie jest Trisept Mix? Czy to jakiś inny pły...
odpowiada Marta Janocha

Czy maseczki można prać z innymi ubraniami?
Witam czy maseczki wielorazowego użytku mozna prac z innymi ubraniami? Jesli nie to jak najlepiej je dezynfekowac? A jesli zostaly juz wyprane z inn...
odpowiada Marta Janocha

Czy spirytus salicylowy nadaje się do sporządzenia płynu do dezynfekcji rąk?
czy spirytuz salicylowy apteczny nadaje sie aby zrobic plyn deyfekujacy minimum 60 procentowy
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy spirytus salicylowy nadaje się do sporządzenia płynu do dezynfekcji rąk?
czy spirytus salicynowyapteczny nadaje sie aby zrobic olen do dezynfekcji rak
odpowiada Katarzyna Domagała

Dlaczego niebieska strona maseczki powinna być na zewnątrz?
dzien dobry dlaczego strona niebieska maseczki powinna być na zewnątrz?
odpowiada Marta Janocha

Ile kosztuje wybrany płyn do dezynfekcji i jaka jest jego skuteczność?
ile kosztuje wybrany plyn do dezynfekcji raki jaka jest jego skutecznosc?
odpowiada Marta Janocha

Na Twoje pytania w temacie jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.