Jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować?

Chcesz w prawidłowy sposób odkazić ranę i nie wiesz, jaki preparat z apteki będzie najskuteczniejszy? A może szukasz antyseptyku do mycia albo środka do dezynfekcji rąk lub powierzchni na wypadek kontaktu z wirusami i bakteriami? Te wszystkie działania wymagają użycia odpowiednich środków odkażających, dlatego postanowiliśmy porównać substancje antyseptyczne i dezynfekujące dostępne w aptece bez recepty.

Środki antyseptyczne do oczyszczania ran, skaleczeń i zadrapań

W aptece dostępne są leki i wyroby medyczne z oktenidyną i fenoksyetanolem (np. Octenisept, Oktaseptal, Maxiseptic), a także z nadtlenkiem wodoru (np. woda utleniona, Peroxygel 3,0), które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i mogą być aplikowane na skórę. Preparaty te należy stosować w formie nierozcieńczonej, bezpośrednio na ranę lub pośrednio namaczając nimi jałowy gazik.

Choć środki te stosowane są z reguły do odkażania ran, ze względu na właściwości przeciwwirusowe, mogą być również stosowane na skórę, błony śluzowe lub powierzchnie w celu ograniczenia kontaktu i zmniejszenia ryzyka zakażenia wirusem (np. koronawirusem, HIV, HBV).

Preparaty dezynfekcyjne do mycia z użyciem wody

W aptekach i drogeriach mamy wiele preparatów przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych do mycia. Mydła często mają w swoim składzie triklosan - składnik o działaniu bakterio- i grzybobójczym.

Wśród płynów dostępnych w aptece znajdziemy m.in. produkty biobójcze z chlorheksydyną (np. Manusan). Preparaty te stosowane są do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk, a jeśli zajdzie taka konieczność, można myć nimi całe ciało oraz włosy. Ze względu na działanie drażniące, należy unikać dostania się tego typu środków do oczu i na błony śluzowe. Środki te stosowane są również przez lekarzy przed zabiegami chirurgicznymi, a ich działanie przeciwdrobnoustrojowe jest udokumentowane i potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Preparaty odkażające do rąk bez użycia wody (na sucho)

W aptekach i drogeriach kupimy także żele z alkoholem etylowym (np. Miamed, Anida), których zadaniem jest zniwelowanie zanieczyszczeń drobnoustrojami w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do czystej wody i mydła. Środki te warto stosować, np. przed posiłkiem, gdy nie mamy możliwości umycia rąk. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dostania się drobnoustrojów do naszego organizmu.

Jak myć ręce, by pozbyć się koronawirusa?

Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny, ponieważ koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie, zaleca się częste mycie rąk wodą i mydłem przez 30 sekund lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (więcej: Środki do dezynfekcji i mycia rąk).

O tym, jak samemu zrobić środek do dezynfekcji, opowiadamy również w filmie:

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:32:27

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jedziemy latem najpierw nad morze, a potem w góry. Jakie leki zab...
Jedziemy latem najpierw nad morze, a potem w góry. Jakie leki zabrać ze sobą? Co najlepiej będzie spakować do apteczki, żeby nie było niespodzianek?
odpowiada Małgorzata Bekier

Czy można używać denaturatu do dezynfekcji rąk?
Czy mozna używać denaturatu do dezynfekcji rak?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy istnieje zamiennik o takim samym lub podobnym składzie do Manusanu?
Czy istnieje zamiennik o takim samym lub bardzo zbliżonym składzie do Manusan-u
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy można kupić w aptece maści na świerzb bez recepty oraz środki do dezynfekcji ubrań, przedmiotów?
Czy można kupić w aptece maści na świerzb bez recepty? oraz środki do dezynfekcji ubrań, przedmiotów?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest tańszy odpowiednik leku Octenisept?
Szukam tańszego zamiennika octeniseptu,który będzie odpowiadał właściwościom przedzabiegowym. Czy takowy istnieje?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy spirytus salicylowy jest skuteczny przeciwko koronawirusowi?
czy spirytus salicylowy jest skuteczny do dezynfekcji rąk przeciw korono.
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jakie środki dezynfekcyjne i myjące stosować? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.