Sylwia (anonim, 46.76.107.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy lek Brilique trzeba stosować w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym? Czy bez niego Brilique jest nieskuteczny?

Czy lek brilique trzeba koniecznie stosować z acardem? Czy bez acardu jest w ogóle nieskuteczny?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie, substancja czynna leku Brilique - tikagrelor działa także bez włączenia do terapii kwasu acetylosalicylowego - związku aktywnego preparatu Acard.

Płytki krwi odgrywają istotną rolę w procesie rozwoju miażdżycy i tworzeniu zmian zakrzepowych w naczyniach. Aktywacja płytek krwi inicjowana jest procesem uszkodzenia śródbłonka naczyń i odsłonięciem włókien kolagenowych, a w konsekwencji zwiększonym przyleganiem płytek krwi do ściany naczyń, co może prowadzić do zablokowania światła naczynia.

Tikagrelor zmniejsza skupianie się płytek krwi, hamując tym samym ryzyko powstawania zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych.
Jego działanie polega na hamowaniu substancji, która wiąże się z powierzchnią płytek krwi. Nadmierna agregacja płytek krwi, jak wspomniałam wyżej, prowadzi do powstawania zakrzepów, które mogą zablokować naczynie krwionośne i wywołać zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu.

Tikagrelor stosuje się w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym, który także jest związkiem o działaniu przeciwpłytkowym. Tikagrelor przyjmuje się zwykle dwa razy dziennie, co oznacza, że wpływ tej substancji na krzepliwość krwi jest krótkotrwały.

Kwas acetylosalicylowy działa antyagregacyjnie w inny sposób - hamuje nieodwracalnie cyklooksygenazę-1 (COX-1) płytek krwi (hamowanie aktywności COX przez kwas acetylosalicylowy prowadzi do blokowania wytwarzania substancji indukujących proces zapalny, między innymi, w naczyniach).
Kwas acetylosalicylowy hamuje agregację płytek, co wydłuża czas krzepnięcia krwi. Jak wspominałam, efekt ten jest następstwem zablokowania przez ten związek cyklooksygenazy-1, występującej głównie w płytkach krwi, a tak zwane prostanoidy, których synteza jest katalizowana przez COX-1 są istotne, między innymi, w procesie agregacji płytek.

Najistotniejszym prostanoidem jest tromboksan A2 (TXA2), będący czynnikiem aktywującym płytki krwi. Kwas acetylosalicylowy, hamując nieodwracalnie płytkową cyklooksygenazę, prowadzi do zatrzymania syntezy tromboksanu.

Działanie leku Acard na płytki krwi jest nieodwracalne, co oznacza że utrzymuje skuteczność przez cały okres życia komórki (8-10 dni). Lek ten wyróżnia się spośród innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) najdłuższym okresem antyagregacyjnym który utrzymuje się 8-10 dni od zakończenia stosowania (np. dla diklofenaku czy ibuprofenu okres ten wynosi 1 dzień, dla naproksenu – 4 dni).

Płytki krwi należą do komórek żyjących krótko -7-10 dni, dlatego okres działania antyagregacyjnego kwasu acetylosalicylowego jest wystarczająco długi do całkowitego zniesienia ich funkcji.

Oprócz tego kwas acetylosalicylowy ma wielokierunkowy wpływ na śródbłonek naczyń. Lek poprzez hamowanie wytwarzania związków odpowiedzialnych za kurczliwość naczyń, poprawia ich rozkurczanie i funkcje śródbłonka. Poza tym wykazuje działanie antyoksydacyjne i zwiększa wytwarzanie tlenku azotu przez śródbłonek.

Podawanie więc leków Brilique i Acard jednocześnie zapewnia synergiczne działanie na różnych poziomach agregacji płytek i przez różne mechanizmy, a także zwiększony efekt antyagregacyjny. Także całkowita śmiertelność, zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawałów serca i udarów mózgu, po jednoczesnym stosowaniu obu leków są mniejsze niż przy stosowaniu ich w monoterapii (jako jedyny lek).

Załączam opisy leków:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/1479/acard-tabletki-powlekane
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/13563/brilique-tabletki-powlekane

oraz materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwzakrzepowe