Rybka (anonim, 5.172.255.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Jaki zamiennik leku Tritace, darmowy dla seniora, który nie powoduje kaszlu, może wydać farmaceuta?

Po tritace5 mam straszny kaszel, czy jest jakiś zamiennik [bez kaszlu] dla 75 plus za 0 zł.Z góry dziękuję za odpowiedz. wieslawa

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Kaszel (szczególnie suchy, męczący) to jedno z najczęściej wymienianych działań niepożądanych towarzyszących terapii lekami z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), do których należy ramipril - substancja czynna leku Tritace. Występuje on u około 1 na 10 pacjentów stosujących lek.

Ramipril to związek należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Angiotensyna II to związek regulujący ciśnienie krwi - wywołując silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa częstotliwość pracy serca. Ramipril hamuje proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II, zapobiegając zwyżce ciśnienia.

Aby dwa leki mogły być zamiennikami muszą zawierać tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mieć tę samą postać leku (np. tabletka, kapsułka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne. Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

W związku z powyższym, Tritace można zamienić na inny lek, ale z dokładnie tym samym składem, a co za tym idzie - lek będzie powodował te same skutki uboczne (kaszel).

Farmaceuta nie ma możliwości wydawać podobnych leków, w dodatku ustalać ich odpłatność - byłaby to zmiana terapii, do której upoważniony jest lekarz.

Jeśli pacjent skarży się na suchy kaszel, lekarz niejednokrotnie decyduje się zamienić inhibitor konwertazy angiotensyny na sartan - lek działający przez bardzo podobny mechanizm, ale obarczony mniejszym ryzykiem występowania suchego kaszlu.

Działanie sartanów polega na wybiórczym blokowaniu receptorów angiotensyny II o nazwie AT1 występujących, np. w ścianach naczyń krwionośnych. Zablokowanie tych receptorów uniemożliwia ich łączenie się z angiotensyną II odpowiedzialną za skurcz naczyń krwionośnych i zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Być może w Pani przypadku będzie możliwa taka ewentualność, jednak może dokonać jej lekarz. Potrzebna też będzie nowa recepta.

Załączam artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nadcisnienie
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane