Janek B. (anonim, 188.47.66.)
około roku temu, Warszawa

Czy podczas przyjmowania leków: Formetic, Nedal, Co-Amlessa, Apo-Fina, Apo-Tamis mogę przejść na lek nowszej generacji typu Trulicity? Czy lekarz rodzinny wpisze mi na niego receptę?

Mam 73 lata, choruję na cukrzycę 2, biorę Formetic 850x1 wieczorem. Mam nadciśnienie 1 stopnia /biorę 2 mg Nedalu i CoAmlesę /8+2+10/ oraz ApoFina oraz Apo Tamis na łagodny rozrost prostaty /wszystkie leki raz dziennie/. BMI powyżej 35. Cukier na czczo 105-115, po posiłkach 120-160 /sporadycznie 180/. Czy mogę przejść na jakiś lek nowej generacji, np. Trulicity? Najbliższą wizytę u diabetologa mam wyznaczoną dopiero na maj, ale zakładam, że lekarz rodzinny może przypisać mi ten lek.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie ma za co :) Życzę, aby rozmowy z lekarzami poszły po Pana myśli.

Janek B. (anonim, 188.47.66.)
około roku temu

Bardzo dziękuję za opinię Pani.

Decyzję o zmianie leków w każdym indywidualnym przypadku podejmuje lekarz prowadzący. Nie jestem w stanie udzielić Panu wiarygodnej i pewnej informacji, czy akurat w Pana przypadku leki nowej generacji będą wskazane - nie jestem lekarzem i nie mam ku temu kompetencji. Nawet jeśli uznam, że nie ma ku temu przeciwwskazań, lekarz nie musi się ze mną zgodzić, bowiem to on odpowiada za kontrolę Pana stanu zdrowia, nie farmaceuta.

Nie jestem przekonana, czy lekarz rodzinny będzie zobowiązany do zmiany Pana leków na cukrzycę bez konsultacji z diabetologiem, bowiem w leczeniu cukrzycy "pierwsze słowo" zawsze należy do diabetologa. Tym bardziej lekarz rodzinny nie zaordynuje Panu leku na receptę, w dodatku na chorobę przewlekłą, który zalecił farmaceuta lub, na którego przyjmowanie zezwolił farmaceuta, ponieważ nie należy to do naszych kompetencji.

Producent leku Trulicity w udostępnionych personelowi medycznemu materiałach wspomina tylko o niektórych interakcjach tego preparatu z innymi lekami na nadciśnienie czy cukrzyce (metformina, digoksyna, metoprolol, lizynopril). Zakres stosowanych przez Pana leków znacząco przekracza te informacje, dlatego lekarze, przepisujący Panu leki - kardiolog, urolog oraz diabetolog, na podstawie swojego doświadczenia w ordynacji wskazanych leków, mają najlepszą wiedzę na temat tego, czy Trulicity w bezpieczny sposób może być włączony do Pana terapii bez zmiany dawkowania przyjmowanych aktualnych leków.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba