Zama (anonim, 193.25.7.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy w trakcie stosowania antybiotyku Sumamed można starać się o dziecko?

Sumamed a starania o dziecko? dostałam ten antybiotyk na zapalenie zatok, od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Czy przyjęcie tego antybiotyku spowoduje konieczność zrobienia przerwy w staraniach? Bo jakim czasie od zakończenia przyjmowania leku można rozpocząć starania. Lekarz przepisał Sumamed 500 6X1

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wpływ azytromycyny (substancji aktywnej leku Sumamed) na płodność nie jest znane. Jeżeli zaś chodzi o ciąże, to lek przenika przez barierę łożyska u zwierząt. U ludzi takie badania nie były przeprowadzane. Nikt nie potwierdził bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży, dlatego stosuje się go w sytuacji gdy korzyści przewyższą ryzyko.
W sytuacji starania się o dziecko w trakcie kuracji antybiotykiem, warto poczekać aż lek zostanie całkowicie wydalony z organizmu. Okres półtrwania antybiotyku wynosi 2-4 dni. Czyli po tym czasie stężenie leku spadnie o połowę. Zazwyczaj lek w organizmie będzie dostępny do 20 dni po zakończeniu kuracji.
Należy jednak pamiętać, że według klasyfikacji FDA, azytromycyna klasyfikowana jest w kategorii B. Teoretycznie, więc nie powinna zaszkodzić dziecku, gdyby doszło do zapłodnienia. Warto jednak zasięgnąć porady ginekologa, ponieważ kuracja antybiotykiem zmienia Pani florę bakteryjną. Będzie Pani bardziej podatna na infekcje grzybicze, dlatego należy dodatkowo przejść kurację probiotykiem.

Załączam ulotkę leku Sumamed:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/75418/sumamed-tabletki-powlekane/ulotka

Polecam nasze artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ciaza