Szczepienie przeciwko pneumokokom

Zastanawiasz się, czy zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom? Pneumokoki powodują m.in. zapalenie ucha i zapalenie płuc. Dowiedz się, czy łatwo jest się nimi zarazić.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki to rodzaj bakterii z grupy paciorkowców. Choć ich nazwa brzmi dość egzotycznie, to każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał z nimi kontakt. Według statystyk Państwowego Zakładu Higieny, nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola posiada bakterie pneumokokowe w nosie i gardle, nie mając żadnych niepokojących objawów. Pamiętajmy jednak, że bakterie te osiedlają się na błonach śluzowych dróg oddechowych i mimo wszystko mogą powodować groźne dla zdrowia i życia zakażenia.

Jakie choroby powodują pneumokoki?

  • zapalenie ucha,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • bakteriemia, czyli zakażenie krwi,
  • w skrajnych przypadkach - sepsa, wstrząs septyczny, czyli zakażenie bakteryjne całego organizmu.

Jak można zarazić się pneumokokami?

Najczęściej pneumokoki są przenoszone przez osoby (dzieci lub dorosłych) podczas kaszlu lub kichania, czyli drogą kropelkową. Zdarza się, że zarażenie następuje także przez dotykanie zanieczyszczonych przedmiotów, np. zabawek. Bardzo często dzieci, które mają kontakt ze swoimi rówieśnikami w przedszkolu zarażają później dorosłych.

Zakażeniom pneumokokami sprzyjają także inne infekcje, np. wirusowe, które jeśli nie zostaną prawidłowo wyleczone, mogą z łatwością przybrać postać chorób bakteryjnych.

Warto pamiętać, że pneumokoki są przenoszone zarówno przez osoby chore, jak i tzw. nosicieli, którzy nie mają żadnych objawów choroby.

Jak rozpoznać i leczyć zakażenie pneumokokami?

W przypadku podejrzenia zakażenia pneumokokami (infekcje bakteryjne gardła, nosa, ucha), szczególnie u małych dzieci, lekarze zalecają badanie wydzieliny z dróg oddechowych lub krwi, aby stwierdzić, jakie bakterie spowodowały chorobę. Wyhodowanie pneumokoków w laboratorium z użyciem wydzieliny pobranej od chorego umożliwia potwierdzenie diagnozy, a także wybranie odpowiedniej drogi leczenia - antybiotyku, który będzie skuteczny. Najczęściej są to antybiotyki z grupy fluorochinolonów, np. Nolicin, Levoxa; cefalosporyn, np. Duracef; a także makrolidów, np. Summamed.

Szczepienie przeciw pneumokokom

Zawsze lepiej jest uchronić się przed chorobą niż ją leczyć, dlatego aby zadziałać profilaktycznie i zapobiec zakażeniu, stosowane są szczepienia ochronne. W Polsce dostępne są szczepionki przeciw pneumokokom, które przyjmuje się w 2 lub 3 dawkach, np. Synflorix, Prenevar 13.

W Polsce szczepienia na pneumokoki są obowiązkowe lub jedynie zalecane, w zależności od wieku oraz chorób towarzyszących, o czym można przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Warto pamiętać, że szczepienia dają szansę uniknięcia groźnych skutków zakażenia pneumokokami, a także zmniejszają ryzyko zakażenia innych osób (np. w rodzinie) przez nosicieli bakterii.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 05.12.2018 10:57:25

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy powinnam przyjąć pominiętą tabletkę Sumamed?
Witam. Dostałam na zatoki lek Sumamed, wzięłam tylko 2 tabletki jedna w poniedziałek, druga we wtorek a w środę zapomniałam czy mam wziąć dziś tab...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy z lekami na nadciśnienie można brać lek Summer 500?
Czy z lekami na nadciśnienie można brać lek Summer 500 I leki na astmę. Leki na nadciśnienie to Corektin 5 mg Independent sr 1,5 mg I leki na as...
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie mogę dostać Prevenar 13?
gdzie mogę dostać lek provenar 13
odpowiada Anna Tyrańska

Jak zastosować leki Mesopral, Levoxa, Amotaks i Enterol?
Mam zapalenie żołądka spowodowane zakażeniem bakterią helicobacter pylori.Dostalam zestaw leków Amotax,Levoxa,Mesopral i Enterol.Mesopral jest lekiem ...
odpowiada Ewa Pilch

Czy ból w boku może być działaniem niepożądanym Sumamedu?
Witam mam pytanie od 6 dni biorę lek Sumamed na zapalenie płuc i ostry kaszel. Przyjmuje do tego inhalacje z nedbudu i ventolin 3 razy na dobę czy po...
odpowiada Iwona Napierała

Czy mogę po 2 dniach przerwy zażyć kolejny raz Sumamed?
Zażywałam przez 3 dni sumamed, potem 2 dni nie zażywałam, niestety objawy choroby tj kaszel i stan podgorączkowy nie ustąpiły czy mogę teraz zażyć ko...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie szczepienie przeciwko pneumokokom odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.