KS (anonim, 46.134.186.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Czy po podaniu Ebulfuminu u 1,5-rocznego dziecka możliwe jest wystąpienie krwawienie z nosa?

Czy po podaniu Ebiflumin 30mg- możliwe jest krwawienie z nosa? - syn ma 1.5 roku. W nocy 2 razy puściła mu się krew z nosa- przyjął 2dni po 2 tabletki...

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Istnieje prawdopodobieństwo, że Ebilfumin mógł spowodować opisany przez Państwa problem, bowiem u małych dzieci może on wywoływać przekrwienie błony śluzowej nosa i pękanie naczynek.
Przyczyną krwawienia może być także katar, który zapewne występuje przy infekcji wirusowej, może ono towarzyszyć także wysokiej gorączce czy zapaleniu zatok. Następuje wówczas raptowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa i ich pęknięcie.

Nie bez znaczenia jest także dmuchanie nosa lub odciąganie kataru aspiratorem, które powoduje, że błona jest bardziej podatna na uszkodzenia, przekrwiona, a naczynka szybciej pękają.

W takim przypadku nie należy kłaść dziecka płasko na plecach, bowiem nasila to krwotok z nosa, a także dziecko może zakrztusić się krwią, która spływa mu do gardła przez nozdrza tylne.

Należy posadzić dziecko, a jego nos objąć zimną chusteczką i mocno ucisnąć przez około 2 minuty. Chłód powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza krwawienie.
Uciśnięcie odcina dopływ krwi oraz powoduje wytworzenie skrzepu. Po tej czynności nie należy dotykać nosa przez minimum pół godziny.

Powtarzające się krwawienia z nosa u dziecka, zarówno podczas terapii lekiem Ebilfumin jak i po niej, są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/goraczka-u-dzieci-i-niemowlat
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow