Bożena (anonim, 89.64.6.)
około roku temu, Rzeszów

Czy Mitomycyna C jest dostępna w Polsce?

Witam Mam pytanie odnośnie leku Mitomicyna C. Czy mogę go dostać w Polsce, bo szukam w rożnych aptekach i ciągle wyświetla mi, że jest niedostępny

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Anka: Z Obwieszczenia Prezesa urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 7 kolumna wskazanego wykazu zawiera informację o kategorii dostępności leku: Rp, OTC, Rpz, Lz:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2019/44/

Można także sprawdzić to w ogólnodostępnym rejestrze:
https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl
Po wejściu w konkretny lek informacja o kategorii dostępności znajduje się w wierszu "opakowania".

Anka (anonim, 212.182.91.)
około 8 miesięcy temu

Dzień dobry,
Skąd ma Pani informacje że lek Mitomycyna ma kategorię dostępności „Rp”?

Współczuję Pani straty bliskiej osoby i dziękuję za podzielenie się swoją opinią. Każdy lek może, chociaż nie musi spowodować skutki uboczne. Leki wykorzystywane do terapii nowotworów często niestety mają ich sporo, pomimo to stosunek korzyści do ryzyka pozostaje dla nich korzystny.

Graszka (anonim, 5.173.178.)
około 11 miesięcy temu

Lepiej tego leku nie stosować. Mój tata po trzech dniach po jego otrzymaniu stracił moc w nogach, stracił głos i nie mógł nic połknąć. Po trzech tygodniach leżenia jak roślinka odszedł na wieczny odpoczynek. Lek został wycofany 25 października. Pozdrawiam

Preparat Mitomycin C Kyowa, proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań w dawce 20 mg dostępny jest bezpłatnie w ramach katalogu "Leki, stosowane w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym". Pacjenci zakwalifikowani do leczenia otrzymują ten preparat w szpitalu.

Jest to przyczyną, dla którego apteki otwarte, ogólnodostępne nie zaopatrują się ani w ten lek, ani w inne zawierające mitomycynę:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/mitomycyna
Niemniej produkty te mają kategorię dostępności "Rp", czyli posiadając receptę może Pani kupić lek we własnym zakresie. W aptece należałoby natomiast poprosić o jego zamówienie w hurtowni.

Mechanizm działania mitomycyny polega na hamowaniu syntez y DNA, RNA, syntezy białek, co prowadzi do śmierci komórki nowotworowej. Załączam dodatkowe materiały, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-terapiach-przeciwnowotworowych
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-zapobiegac-nowotworom
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/opieka-nad-pacjentem-onkologicznym