Anka (anonim, 90.129.198.)
około 1 miesięcy temu, Śródmieście

Jakie leki na otyłość są dostępne w aptekach?

Witam jakie So leki na otyłość mocne czy mogę brać nadciśnieniu mam nadwagę żadna dieta nie pomaga

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.


Otyłość – to nadmiar masy ciała uwarunkowany nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej, przekraczający 20% masy należnej dla wieku, płci i wzrostu, wg aktualnych tabel norm. BMI przekracza w takim przypadku 30.

Obecnie na rynku polskim dostępne są m.in. następujące preparaty wykorzystywane w leczeniu otyłości, dostępne wyłącznie na receptę:

Xenical (zawiera orlistat) – działa w przewodzie pokarmowym i powoduje zahamowanie wchłaniania tłuszczów z pokarmu oraz zwiększone ich wydalanie z kałem.
Mysimba (połączenie naltreksonu i bupropionu) – lek najnowszej generacji, który działa na poziomie mózgu i hamuje łaknienie oraz uczucie głodu.
Oba preparaty są wskazane dla osób z otyłością (BMI powyżej 30) oraz nadwagą (BMI powyżej 27) z jednocześnie występującymi chorobami towarzyszącymi (np. cukrzyca, podwyższony cholesterol, wyrównane nadciśnienie).

Pomimo tego, że charakteryzują się dość wysoką skutecznością, leki te należy odstawić po 3-4 miesiącach stosowania, jeśli masa ciała nie zmniejszyła się o co najmniej 5%. W takiej sytuacji lekarz może zalecić dalszą terapię niefarmakologiczną lub zaplanować zabieg operacyjny.

Proszę omówić z lekarzem wyniki swoich badań, to lekarz, znając Pani wynik BMI, wiedząc jakie leki na nadciśnienie Pani stosuje, zaordynuje najbezpieczniejszy lek.

Proszę pamiętać, że nawet najlepszy lek stosowany w leczeniu otyłości nie będzie skuteczny bez odpowiednio zbilansowanej diety oraz chociaż minimalnego wysiłku fizycznego (w przypadku osób otyłych, polecane jest szczególnie pływanie, szybszy spacer, rower)- jednak proszę pamiętać, żeby każde ćwiczenie było wykonywane z zalecenia lekarza lub fizjoterapeuty.

Polecam skorzystanie z bezpłatnej diety na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia:

https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

Załączam również ulotki wspomnianych przeze mnie leków:
Xenical :
https://www.gdziepolek.pl/produkty/84595/xenical-kapsulki/ulotka
Mysimba:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88259/mysimba-tabletki/ulotka

Oraz linki do naszych artykułów związanych z tematem Pani pytania:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/otylosc-i-nadwaga,
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nadcisnienie