pytająca (anonim, 109.241.5.)
około miesiąca temu, Polska

Po jakim czasie od zakupu szczepionki Varilrix powinno się udać na szczepienie?

Czy ktoś się orientuje jaka datę ważności ma ta szczepionka ?.( Prościej mówiąc od zakupu w aptece ile mam czasu na zaszczepienie ).

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zauważyliśmy, że szczepionka Varilrix powoli wraca do aptek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81391/varilrix-iniekcja/apteki/w-polsce

Zgodnie z informacją, która znajduje się na stronach ministerstwa zdrowia:
"Szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego. Oznacza to, że wszystkie szczepionki są szczególnie wrażliwe na warunki przechowywania i transportu, głównie na zmiany temperatury. Od momentu wyprodukowania do momentu użycia szczepionka powinna być przechowywana w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, co oznacza temperaturę między +2 a +8 stopni. Dla większości szczepionek równie niekorzystne jest zamrożenie jak przegrzanie. Szczególnie źle wpływa zamrożenie na szczepionki w postaci płynnej. Podanie szczepionki, która była nieprawidłowo przechowywana lub transportowana może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia.

Farmaceuta sprzedający szczepionkę powinien poinformować kupującego o szczególnych warunkach przechowywania i transportu szczepionek oraz jeśli to konieczne, wydać odpowiednie termoizolacyjne opakowanie transportowe. Jeśli farmaceuta nie dopełnił obowiązku poinformowania pacjenta o sposobie przechowywania zakupionej szczepionki co może skutkować nieprawidłowym jej przechowywaniem, pacjent może zwrócić szczepionkę do apteki i żądać zwrotu pieniędzy.
Wiele obecnie dostępnych w aptekach szczepionek to preparaty bardzo drogie. W wyniku nieprawidłowego przechowywania i transportu szczepionki ulegają uszkodzeniu i nie mogą być stosowane, co powoduje poważne straty finansowe.

Szczepionka kupowana w aptece powinna być w jak najkrótszym czasie przetransportowana w opakowaniu zabezpieczającym przed zmianami temperatury do miejsca użycia (gabinet szczepień) lub umieszczona w lodówce, jeśli wizyta w punkcie szczepień jest w późniejszym terminie. W lodówce należy umieścić szczepionkę na środkowej półce zabezpieczając przed dosunięciem do tylnej ściany lodówki (grozi zamrożeniem) oraz uszkodzeniem opakowania (zamykana torebka foliowa). Nie należy szczepionki umieszczać na drzwiach lodówki, ponieważ są tam narażone na największe wahania temperatury. Nigdy nie należy umieszczać szczepionek w zamrażalniku lub zamrażarce.

Szczepionki mogą być transportowane bez specjalistycznych opakowań, wyłącznie jeśli temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni C przez czas do 60 minut. Jeśli transport jest dłuższy lub temperatura powietrza wynosi powyżej 25 stopni C, konieczne jest zastosowanie opakowania termoizolacyjnego (np. termotorba, pudełko ze styropianu z wkładem chłodzącym, termos).

Lekarz lub pielęgniarka, którzy mają wykonać szczepienie powinni upewnić się, czy szczepionka była przechowywana i transportowana przez pacjenta zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie ma pewności co prawidłowości tych procedur lub jeśli ewidentnie doszło do naruszenia zasad „zimnego łańcucha” szczepionka nie może być podana. Jeśli błąd jest po stronie pacjenta należy szczepionkę zniszczyć zgodnie z lokalnymi procedurami, jeśli niewłaściwa była informacja farmaceuty, szczepionkę należy zwrócić do apteki."

Reasumując, najkorzystniej byłoby jak najszybciej po zakupie w aptece, dokonać szczepienia. W przeciwnym przypadku należy stosować się do wyżej wymienionych zaleceń w kwestii prawidłowego przechowywania w domu. Warto też zachować paragon zakupu, na którym jest informacja o dacie i godzinie zakupu.

Jeżeli chodzi o datę ważności szczepionki - to zgodnie z informacją w ulotce, termin ważności (EXP) oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Varilrix jest szczepionką przeciw ospie wietrznej, która stosowana jest w celu uodpornienia zdrowych osób od ukończenia 9. miesiąca życia.

Załączam artykuł na temat szczepionki, a także ulotkę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81391/varilrix-iniekcja
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81391/varilrix-iniekcja/ulotka

Dostępność szczepionki można sprawdzić w poniższym linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/81391/varilrix-iniekcja/apteki?pvId=93459

Więcej informacji na temat szczepień i przechowywania leków może Pani uzyskać w naszych artykułach:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kalendarz-szczepien-dla-dzieci-i-niemowlat
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-na-ospe-wietrzna-i-polpasiec
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przechowywac-leki