Anna (anonim, 176.221.121.)
około roku temu, Warszawa

Czy mogę na parę dni odstawić lek Amlessa, żeby sprawdzić samopoczucie?

Dziękuję za odpowiedz. Robiłam pomiary z dzienniczku rano i wieczorem czasem w południe, Mam niewielkie skoki ale nie duże np: 130-140 na 90-100. Moje objawy to takie jak w ulotce skutki uboczne często: zawroty głowy typu ośrodkowego i błędnikowego najczęściej w pracy (bardzo bardzo nieprzyjemne,uciążliwe wywołujące niepokój). Na początku brania było ok dopiero po dłuższym braniu leku dzieje się to codziennie. Te zawrotu to takie lecenie, dziwne uczucie w głowie w oczach mdłości lekkie, Powoduje to u mnie nerwice niepokój wewnętrzny i bronię się wstaje muszę się ruszyć (chcę dodać, że dużo mam ruchu nie siedzę 8 godz, non stop za biurkiem).Pracuje dość intensywnie - w okularach i komputer. Tak myślałam też o zmianie leku na 1 składnikowy bez składnika Peryndoprylu. Czy taki istnieje może lżejszy lek. Czy na parę dni mogę odstawić Amlesse żeby sprawdzić samopoczucie? czy może coś się stać? Do lekarza idę za 10 dni, Będę wdzięczna za odpowiedz.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, jak napisała Pani koleżanka we wcześniejszym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/13240/amlessa-czy-objawy-takie-jak-zawroty-glowy-pulsowanie-i-piszczenie-w-uszach-sa
- nie należy przerywać leczenia na własną rękę. Odstawienie leku "na próbę" może skończyć się groźną dla Pani zdrowia zwyżką ciśnienia i trudnymi do przewidzenia konsekwencjami.

Podane przez Panią wyniki przykładowych pomiarów nie wskazują, aby lek działał zbyt silnie. Według nowych norm (wytyczne American Heart Association i American College of Cardiology), za ciśnienie prawidłowe uznaje się wyniki nie przekraczające 120/80 mm Hg. Trudno mi powiedzieć na ile reprezentatywne są podane przez Panią wyniki pomiarów, ale wygląda na to, że nie osiąga Pani tego optymalnego wyniku, pomimo brania lekarstwa. Jeśli jest Pani bardzo zaniepokojona, proszę pójść do lekarza rodzinnego, który powinien być dostępny we wcześniejszym terminie.

Nie zmienia to faktu, że każdy lek może powodować skutki uboczne i nie można wykluczyć, że w Pani przypadku potrzebna będzie zmiana leczenia, skoro opisane objawy można powiązać z zażywaniem leku Amlessa, a są one dla Pani trudne do zaakceptowania.

Jest bardzo duży wybór produktów leczniczych zawierających amlodypinę. Jeśli lekarz uzna, że trzeba zmienić coś w terapii i zechce wykorzystać preparat jednoskładnikowy z amlodypiną, to nie będzie z tym żadnego problemu:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/amlodypina

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/4703/amlessa-4-mg-5-mg-tabletki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane