Dorcia (anonim, 83.25.223.)
około roku temu, Warszawa

Jakie są metody radzenia sobie z nietolerancją histaminy?

Witam mam wysypke na całym ciele od Maja czrrwonw siedzące bable najpierw dostałam zyrtec później clarte tergerx 180 i nadal prawie nie ppmaha alergplpg stwierdził
Nie tolerancję na histamine Ale leki nie pomagają

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami. Życzymy dużo zdrowia.

Igu (anonim, 37.47.30.)
około 4 miesięcy temu

Mi lekarz przepisuje clemastinum, oraz trzymanie się diety antyhistaminowej. Także suplementacja Daosinu lub innego tego typu suplement, który pomaga rozkładać histaminę. Zazwyczaj jest ok, ale po świętach mam wrażenie, że nawet powietrze mnie uczula. Niestety trzeba bardzo uważać na to, co się je i pije.

Najskuteczniejszą metodą leczenia nietolerancji histaminy jest dieta eliminacyjna, wykluczająca produkty żywnościowe zawierające dużą ilość histaminy bądź składników powodujących uwalnianie histaminy zmagazynowanej w komórkach organizmu - tzw. dieta antyhistaminowa. Pomocne może być także suplementowanie diaminooksydazy (DAO) - enzymu odpowiedzialnego za rozkład histaminy. Substancja ta zawarta jest w preparacie Histasolv, który zaleca się przyjmować 3 razy dziennie, 15 minut przed głównymi posiłkami.
Na tę chwilę żadna z aptek zintegrowanych z naszym systemem nie posiada suplementu diety Histasolv. Jego dostępność można śledzić za pomocą poniższego linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/98947/histasolv-kapsulki/apteki/w-Polsce

Histamina jest aminą biogenną występującą w różnym stopniu w wielu produktach żywnościowych. Jej nadmiar rozkładany jest przez enzym diaminooksydazę (DAO) w jelicie cienkim. Osłabienie aktywności tego enzymy powoduje wzrost jej stężenia we krwi, czego efektem jest wystąpienie objawów nietolerancji, łudząco przypominających reakcję alergiczną (m.in. wysypka, zaczerwienie twarzy i szyi, objawy ze strony układu trawiennego, bóle głowy, katar).

Osoby cierpiące na nietolerancję histaminy powinny ograniczyć spożywanie m.in.:
-produktów poddanych fermentacji: wina, octu, dojrzewających serów, drożdży, kiszonek,
- długodojrzewających serów i wędlin,
- wędzonych ryb,
- niektórych warzyw i owoców (truskawek, pomarańczy, grejpfrutów, pomidora, bakłażana, roślin strączkowych, ananasa, gruszek),
-czekolady i orzechów,
- owoców morza.

Więcej przydatnych informacji na temat nietolerancji pokarmowych i alergii pokarmowych znajdzie Pani w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nietolerancja-a-alergia-pokarmowa