Pacjentka (anonim, 37.30.16.)
około roku temu, Warszawa

Jaka jest cena leku Elvanse 30 mg?

W związku z informacją, że tu mi Państwo odpowiedzą, czy ktokolwiek w Polsce może dowiedzieć się od hurtowni, jaka byłaby cena zamówienia Elvanse 30 mg? Hurtownie tego nie mają, ale mogą zamówić, więc jakby ktoś z Państwa poświęcił czas i spróbował się dowiedzieć, byłabym wdzięczna.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pacjentka (anonim, 212.51.207.)
około 3 miesięcy temu

Zapasy uległy przeterminowaniu? A producent nie robił dystrybucji na Polskę. To jakie apteki mają umowy z tą hurtownią, która miała lek?

Karolina (anonim, 94.78.150.)
około 6 miesięcy temu

Lek jest dopuszczony, receptę można wystawić normalnie przez gabinet.gov. Inne leki na ADHD też nie są refundowane dla dorosłych, więc refundacja nic nie zmienia w przypadku dorosłych z ADHD. Zupełnie nie rozumiem tego, że hurtownie nie mogą zamówić tego leku. Niestety pozbawia się tych pacjentów leczenia, jeżeli słabo odpowiadają na metylofenidat.

około 6 miesięcy temu

Według obowiązującego prawa apteka w Polsce nie może zaopatrywać się w produkty lecznicze od innej apteki. Nie ma prawnej możliwości przyjęcia takiego leku na stany magazynowe i wydania go później na receptę lekarską. Ponadto w Polsce zabroniona jest sprzedaż wysyłkowa leków dostępnych na receptę.

Przypadkiem, w którym apteka zagraniczna może odmówić wydania leku na receptę lekarską, jest np. inne zakwalifikowanie leku. Niektóre leki mogą wymagać specjalnych recept wypisanych przez wskazanych lekarzy, tak jak już zostało wspomniane poniżej.

mk (anonim, 79.184.119.)
około 6 miesięcy temu

Skoro lek jest zarejestrowany, dopuszczony do obrotu i sprzedaży w Polsce, co stoi na przeszkodzie, żeby zamówić ten sam lek z zagranicznej apteki, gdzie jego status taki sam jak w Polsce. Przepraszam, ale nie jestem w stanie tego zrozumieć dlaczego zagraniczna apteka miałaby w takim przypadku nie uznać Polskiej recepty?

około 6 miesięcy temu

We wrześniu otrzymaliśmy informację, że zapasy leku Elvanse w hurtowniach uległy przeterminowaniu i obecnie nie przewiduje się nowych dostaw leku.
Preparat Elvanse w dalszym ciągu nie jest lekiem refundowanym w Polsce.

Zachęcam do zapisania się na otrzymywanie powiadomień. W tym celu należy kliknąć po lewej stronie "Powiadamiaj mnie o każdej nowej wiadomości dotyczącej leku Elvanse" na stronie z linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96102/elvanse-kapsulki/apteki/w-polsce

Marek Konc (anonim, 79.184.119.)
około 6 miesięcy temu

Witam,
czy są jakieś nowe informacje na temat dostępności leku w Polsce?

Nie mam żadnych nowych informacji, natomiast pojawiła się wiadomość, że nowa lista leków refundowanych ukaże się dopiero we wrześniu. Przypuszczam, ze ze względu na epidemię wszelkie czynności, procedury i postępowania, które nie są bezpośrednio związane z koronawirusem będą najprawdopodobniej przeciągnięte lub przesunięte w czasie.

Zachęcam jednak do zapisania się na powiadomienia o produkcie. Opcja jest dostępna z poziomu poniższego linku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/96102/elvanse-kapsulki/apteki/w-polsce

am (anonim, 83.5.151.)
około roku temu

Dzień dobry, czy są jakiekolwiek nowe informacje dotyczące dostępności albo chociaż statusu refundacji?

Jedną z możliwych przyczyn braku dostępności jest fakt, że w warunkach bez refundacji i przy wysokiej cenie leku, popyt na niego mógłby być zbyt mały, aby jego dystrybucja w Polsce logistycznie była opłacalna. ADHD i schorzenia pokrewne nie są bowiem tak rozpowszechnione jak chociażby cukrzyca czy choroby układu krążenia. Proszę pamiętać, że zysk trzeba pomniejszyć chociażby o obsługę kontrahentów, transport i jakiś minimalny czynnik ludzki (np. w celu informowania lekarzy czy monitorowanie działań niepożądanych). Są to moje subiektywne spostrzeżenia, jako wkład do dyskusji, ponieważ podmiot odpowiedzialny pomimo wezwań nie udzielił żadnej informacji - być może tym aspektem także nie jest zainteresowany.

Pacjentka (anonim, 212.191.92.)
około roku temu

Jest to kuriozalne, bo w ocenie leku do jego refundacji, przez agencję, jest informacja że lek jest dostępny w Polsce w 3 dawkach. Co sugeruje, że nie ma problemu, jest lek dostępny, a refundacja to inna sprawa. Nie rozumiem producenta, który nie jest zainteresowany zyskiem ze sprzedaży po cenach zachodnich - w przypadku refundacji, cena na 100% zapewne byłaby niższa dla Polski.

Niestety nie mogę potwierdzić (ani zaprzeczyć), że niemieckie przepisy pozwolą na realizację recepty transgranicznej na lek Elvanse. Polskie regulacje nie mają tutaj nic do rzeczy, ponieważ obowiązują tylko w naszym kraju.

Lek Elvanse we współpracującej z nami aptece niemieckiej ma kartotekę opisaną jako "Betäubungsmittel", co może oznaczać, że jest środkiem kontrolowanym i podlegającym szczególnym zasadom wydawania.

Jeśli uda się uzyskać jakieś dodatkowe informacje, to zamieścimy je w tym wątku.

p (anonim, 79.184.150.)
około roku temu

Mam powiązane z tematem wątku pytanie, więc by nie zakładać nowego, zapytam tutaj: czy niemieckie przepisy pozwolą na sprzedaż mi leku Elvanse na receptę transgraniczną? Czy dobrze rozumiem też, że polskie przepisy nie stanowią przeszkody, bo lek zarejestrowany jest w kategorii Rpz a nie Rpw?

Tak jak napisała koleżanka, lek Elvanse jest dostępny w Szwecji, jednak wykupienie go na polską receptę nie będzie możliwe. Jest to spowodowane faktem, iż preparat klasyfikowany jest w tym kraju jako lek narkotyczny (należy to klasy II, w której znajdują się również np. morfina, oksykodon czy metylfenidat). Zgodnie z lokalnymi przepisami, w szwedzkich aptekach nie mogą być realizowane recepty wystawione w innych krajach na tzw. "szczególne leki", do których należą m.in. leki narkotyczne klas II-IV, kodeina, tramadol, androgeny czy hormon wzrostu.

Reasumując, w Szwecji można zrealizować jedynie szwedzką receptę na lek Elvanse. W kraju tym występują również pewne obostrzenia co do tego, kto może wypisać receptę na leki narkotyczne stosowane w farmakoterapii ADHD. Receptę taką wystawić mogą jedynie specjaliści w dziedzinach psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii, psychiatrii sądowej, neurologii, neurologii dzieci i młodzieży, a także lekarze posiadający specjalne pozwolenie Szwedzkiej Agencji Produktów Leczniczych. Recepta w wersji papierowej musi być wypisana na specjalnym blankiecie dla "szczególnych leków".

GdziePoLek nie jest apteką internetową, nie jest też właścicielem aptek zintegrowanych z serwisem. W sprawie sprowadzenia leku nie będziemy mogli zatem pomóc. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek
Nie widzę zresztą możliwości, aby polska apteka odkupiła dla Pani lek od apteki z zagranicy. Nie jest to prawnie dopuszczalne.

Proszę zauważyć, że podane przeze mnie informacje umożliwiają zorientowanie się w sytuacji dotyczącej leku Elvanse, nie zawierają jednak gwarancji otrzymania leku za granicą. Przykładowo współpracująca z nami apteka niemiecka nie posiada go aktualnie na stanie. Lek natomiast na pewno jest dostępny w Szwecji.
Niemniej ze względu na skład produktu, realizacja recepty wystawionej w Polsce może nie być w ogóle za granicą możliwa ze względu na lokalne przepisy. Jeśli jednak jest Pani zdecydowana, aby poszukiwać Elvanse poza Polską, to można posiłkować się informacjami, jakie zebraliśmy w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica

Nie napłynęła żadna odpowiedź od podmiotu odpowiedzialnego. Od informacji, czy lek jest w naszym kraju w dystrybucji zależy możliwość tak zwanego importu docelowego. Skontaktowałam się ponownie, nie mam jednak możliwości, aby taką odpowiedź przyspieszyć.

Pacjentka (anonim, 188.146.58.)
około roku temu

Bardzo dziękuję. Czy ewentualnie mogę taki lek zamówić przez Państwa z apteki z Niemiec?
Czy wtedy wystarczy recepta jak w Polsce?

Najkorzystniej wypada Wielka Brytania, ale wiadomo - jest dalej.

Powracam z pewną porcją informacji na temat leku Elvanse.

Lek Elvanse został zarejestrowany w Polsce w lipcu 2017 roku. Rejestracja nie oznacza jednak, że lek automatycznie trafia do aptek. Jest to jedynie pierwszy, formalny krok ku temu, aby preparat mógł być w danym kraju sprzedawany.

Elvanse jest dopuszczony do obrotu w następujących krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Austria, Dania, Finlandia, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Szwecja, Wielka Brytania oraz w Irlandii pod nazwą Tyvense.
Dostępność w aptekach - według informacji z baz międzynarodowych - dotyczy tylko niektórych krajów z wyżej wymienionych: Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o informację zwrotną z hurtu to próbowaliśmy się zorientować w kilku dużych hurtowniach, jakie są możliwości dotyczące zakupu leku Elvanse. Przedsiębiorstwa te jednak nie tylko nie mają tego leku na stanie, nie mają nawet tak zwanej "karty leku". Oznacza to w skrócie, że nie przyjmą zamówienia, ponieważ leku ma w ofercie. Potwierdza to powyższe informacje, iż w lek nie jest kierowany na razie na rynek polski.

Wydaje się, iż podmiot odpowiedzialny za lek Elvanse jest jednak zainteresowany Polską jako rynkiem zbytu, ponieważ w maju 2019 roku został złożony wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktu leczniczego Elvanse (lisdexamfetamini dimesilas) we wskazaniu: „zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wyłącznie jako element kompleksowego (zawierającego psychoterapię) leczenia u dzieci powyżej 6 roku życia, u których wcześniejsze leczenie metylofenidatem nie przyniosło oczekiwanych korzyści klinicznych”. W przypadku wniosków tego typu proponowana cena zbytu netto jest niejawna, nie ma zatem dostępu do informacji, w jakiej cenie lek miałby być dostępny w naszym kraju.

W Szwecji cena Elvanse 30 mg po 30 kapsułek (przy 100% odpłatności pacjenta) wynosi 734,75 koron szwedzkich (ok. 296,94 zł przy aktualnym kursie), natomiast w Wielkiej Brytanii - ok. 58,24 funta za 28 kapsułek (ok. 283,93 zł przy aktualnym kursie walut). Współpracująca z nami apteka w Niemczech deklaruje, iż w pełnej odpłatności lek kosztuje 109,73 € (mniej więcej 476.20 zł):
https://www.inderapotheke.de/produkte/219892/elvanse-30-mg-hartkapseln-hartkapseln/apotheken/in-dusseldorf
Można w pewnym zakresie posiłkować się tymi wielkościami, przy czym mówimy tutaj o pełnej odpłatności za lek.

Zwróciłam się również bezpośrednio do Shire Pharmaceuticals Ireland Limited - podmiotu odpowiedzialnego za lek Elvanse, aby uzyskać informacje "z pierwszej ręki" na temat dostępności leku w Polsce. Przedsiębiorstwo zostało jednak przejęte przez firmę Takeda. Skierowałam swoje pytania pod wskazany adres i oczekuję na odpowiedź. Jeśli napłynie - dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.

Postaramy się uzyskać dodatkowe informacje od podmiotu odpowiedzialnego oraz dystrybutorów krajowych. Dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.