← powrót do głównej strony opinii i pytań

Izka (anonim, 37.109.33.)
około miesiąca temu, Warszawa

W jakim czasie po odstawieniu lek Tritace przestaje działać i kiedy znikają efekty uboczne?

Od miesiąca zażywam tritace 2,5 mg i od tygodnia do tego bibloc 1,25 mg ciśnienie bardzo mi spadło ok 100/65 czasem 110/65 więc lekarz kazał odstawić tritace. Moje pytanie brzmi ile czasu musi upłynąć żeby ciśnienie się podniosło po odstawieniu tritace i czy ta dawka biblocu
nie za dużo je obniża? Narazie pierwszy dzień odstawiłam tritace i dalej nam niskie ciśnienie. Czy skutki uboczne leku tritace ( bo prawdopodobnie je mam tzn. ucisk w uszach, uczucie podniesionej głowy) miną same po odstawieniu? Byłam u pięciu lekarzy i nikt nie wie skąd te dolegliwości, podejrzewam że od tritace. Dziękuję

Zgodnie z informacją zawartą w Karcie Charakterystyki Produktu Leczniczego Tritace, hipotensyjne (obniżające ciśnienie) działanie leku utrzymuje się zwykle do 24 godzin. Jeśli stosowała Pani lek zaledwie miesiąc, dzień/dwa dni po jego odstawieniu efekt działania jest już znikomy. Lek nie będzie już obniżał ciśnienia tętniczego.
Jeśli chodzi o dawkę leku Bibloc, preparat ten dostępny jest wyłącznie na receptę, dlatego o sposobie jego dawkowania, musi zadecydować lekarz na podstawie wyników badań i historii choroby.

Choć objawy takie jak ucisk w uszach i uczucie podniesionej głowy, nie zostały ujęte jako jedne z działań niepożądanych leku Tritace, nie oznacza to, iż nie mogły u Pani wystąpić.
W dostępnej literaturze opisano natomiast rzadkie przypadki występowania objawów, takich jak szumy w uszach czy zaburzenia słuchu, które ustępują najpóźniej miesiąc pod odstawieniu leku.

Zatem, jeśli w ciągu miesiąca od odstawienia leku Tritace, objawy o których Pani pisze ustąpią, można przypuszczać, iż lek ten był ich przyczyną.
Jeśli jednak dolegliwości te są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, watro skonsultować się jeszcze z laryngologiem i neurologiem.

Przesyłam linki do opisu leków Tritace i Bibloc:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/80002/tritace-10-tabletki
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10731/bibloc-tabletki-powlekane

oraz do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem