Skonsultuj z Farmaceutą choroby tarczycy - niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto

udostępnij:

Nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy i inne schorzenia tego gruczołu, na które cierpi coraz więcej osób - z tym tematem rozprawią się farmaceuci oraz studenci farmacji z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji podczas akcji Skonsultuj z Farmaceutą! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości konsultacji, zdobycia wiedzy o leczeniu chorób tarczycy oraz o tym, gdzie odbędzie się całe wydarzenie? Zapraszamy do naszej rozmowy z przyszłymi farmaceutami!

O chorobach tarczycy oraz akcji Skonsultuj z Farmaceutą rozmawiamy z przedstawicielami PTSF: Redaktor naczelną bloga PTSF - Olgą Kruszyńską, Przewodniczącą PTSF - Urszulą Bąk, Wiceprzewodniczącą ds. Nauki i Edukacji PTSF - Eweliną Duchnowską oraz Koordynatorką ds. Skonsultuj z Farmaceutą - Oliwią Smołkowską.

mgr farm. Agnieszka Soroko: W jaki sposób pomagacie pacjentom w ramach akcji Skonsultuj z Farmaceutą?

Skonsultuj z Farmaceutą jest sztandarową akcją Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF), podczas której członkowie i członkinie organizacji mogą zaznać bezpośredniego kontaktu z pacjentem. W trakcie studiów takich okoliczności jest niewiele, stąd duża wartość akcji dla wolontariuszy. Z kolei pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych pomiarów i co najważniejsze – konsultacji z magistrami farmacji. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki, diagnostyki i farmakoterapii powszechnych chorób.

Od ubiegłego roku akademickiego staramy się różnicować temat przewodni „Skonsultuj z Farmaceutą”. Pierwsze edycje były skupione na cukrzycy i nadciśnieniu, jesienią poruszyliśmy temat insulinooporności, a wiosną skupiamy się na chorobach tarczycy. Możecie znaleźć nas w 11 największych miastach Polski. Od zeszłego roku prowadzimy też ogólnodostępne webinaria dla zainteresowanych, niezależnie od miejscowości, w której się znajdują - mówi Urszula Bąk.

Właśnie - wcześniej mówiliście głównie o cukrzycy i nadciśnieniu... dlaczego tym razem postawiliście na choroby tarczycy?

Biorąc pod uwagę wcześniejsze edycje, niektórych naszych stałych odbiorców ten fakt mógł mocno zadziwić, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę. Choroby cywilizacyjne, dotyczące układu krążenia, dalej sieją spustoszenie. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z ich istnienia i kojarzymy już, z jakimi objawami się wiążą. Choroby tarczycy? Bardzo mało o tym się mówi, objawy nie są na tyle charakterystyczne, abyśmy mogli podejrzewać, że nasza tarczyca “woła o pomoc”. Jednakże z roku na rok coraz więcej ludzi choruje na niedoczynność tarczycy, często wywołaną przez chorobę Hashimoto, czy zmaga się z nadczynnością tego gruczołu - zwraca uwagę Ewelina Duchnowska.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, w Polsce w 2019 roku na choroby tarczycy skarżyło się ok. 15,8% kobiet i 2,5% mężczyzn. Najczęściej schorzenia te dotykają osoby dorosłe w wieku 60–69 lat (13,6%) i 70–79 (15,8%). [1] Niedoczynność tarczycy jest sklasyfikowana jako jedna z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych na świecie. Według europejskich szacunków, występuje u ok. 5% populacji, a drugie 5% pozostaje niezdiagnozowanych. [2] 

Trzeba przyznać, że dane wskazują na to, że niestety wiele osób dotykają problemy związane z tarczycą. Wspominacie również o osobach niezdiagnozowanych - pewnie do nich również chcecie dotrzeć z akcją, aby jak najszybciej mogły zareagować i w razie konieczności - rozpocząć leczenie?

Podłoże chorób tarczycy może być różne, jednak duże znaczenie ma nieprawidłowe stężenie lub niewłaściwy metabolizm obwodowy hormonów - trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Ich wydzielanie kontrolowane jest poprzez oś podwzgórze-przysadka na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, gdyż jest fundamentem funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego czy układu rozrodczego. Niestety nie mówi się o tym na tyle głośno, aby komunikat ten trafił powszechnie do ludzi. W tej edycji PTSF chce to zmienić i uwypuklić istotne informacje, zachęcając tym samym do zbadania tarczycy.

Ciągłe zmęczenie, drażliwość, senność i niepohamowane napady głodu nie muszą być błahe i spowodowane jedynie stresem. Pamiętajmy o tym, że fakt, iż nie doświadczamy bólu tarczycy, nie jest równoznaczny z tym, że nie jest przyczyną występujących dolegliwości. Zwróćmy uwagę, czy nasza tarczyca nie domaga się uwagi i odpowiedniego zainteresowania - podkreśla Ewelina.

Zgadza się - gdy mamy jakieś podejrzenia, zawsze dobrym pomysłem jest zadbanie o siebie, udanie się do specjalisty, który może zlecić wykonanie odpowiednich badań.

Podstawą w rozpoznaniu chorób tarczycy są badania laboratoryjne. Lekarz ocenia wyniki oznaczeń hormonu tyreotropowego (TSH) i wolnych frakcji trójjodotyroniny (fT3) oraz tyroksyny (fT4). Następnie sprawdza, czy odpowiadają objawom podmiotowym i przedmiotowym odpowiednio niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Dodatkowo ustala się stężenia przeciwciał anty-TPO czy anty-TG. [3, 4]

Pomocne są także badania obrazowe, tj. USG tarczycy. Lekarz może ocenić, czy gruczoł nie jest powiększony lub ocenić strukturę miąższu, czy nie występują żadne guzki lub nie ma zmian ogniskowych. Badania są bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne, a przybliżają nas o krok do lepszego samopoczucia i osiągnięcia pełnego zdrowia - zwraca uwagę Ewelina, zachęcając do kompleksowej opieki zdrowotnej i dołączenia do kampanii PTSF #ZdiagnozujTarczycę.

Gdzie osoby zainteresowane tematem tarczycy mogą dowiedzieć się czegoś więcej? 

W tym roku oprócz konsultacji z magistrem farmacji, każdy będzie miał możliwość uzyskania analizy składu ciała, interpretacji wyników przez dietetyka i otrzymania zaleceń. W niektórych miastach studenci zwrócą także uwagę na rośliny lecznicze wspomagające terapię chorób tarczycy.

Już 9 kwietnia wszystkich zainteresowanych przebiegiem naszej akcji zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk stacjonarnie w galeriach handlowych największych miast Polski. Zapraszamy także do śledzenia działań PTSF na fanpage’u Skonsultuj z Farmaceutą i przeczytania artykułów na naszym blogu. Na pewno dowiecie się, jak lepiej zadbać o swoje zdrowie! - zachęca Oliwia Smołkowska.

Teraz najważniejsze dla pacjentów pytanie - kiedy odbędzie się Wasza akcja Skonsultuj z Farmaceutą - choroby tarczycy?

Finał akcji odbędzie się stacjonarnie 9 kwietnia 2022 r. w galeriach handlowych, natomiast online będzie można ją śledzić od 4 do 10 kwietnia 2022 r. na fanpage’u na Facebooku.

Gdzie powinna udać się osoba, która chciałaby otrzymać konsultację na temat chorób tarczycy na miejscu, stacjonarnie?

  • C. H. Rondo, ul. Kruszwicka 1, 85-213 Bydgoszcz
  • G. C. H. Manhattan, Al. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk
  • Centrum Serenada, ul. Bora Komorowskiego 41, 31-876 Kraków
  • Galeria Olimp, Al. Spółdzielczości Pracy 34, 20-147 Lublin
  • Galeria Łódzka, Al. Marszałka Piłsudskiego 15/23, 90-307 Łódź
  • Avenida, ul. Matyi 2, 61-586 Poznań,
  • Galeria Galaxy, Al. Wyzwolenia 18-20, 70-554 Szczecin
  • Galeria Handlowa Rondo Wiatraczna, ul. Grochowska 207, 04-077 Warszawa
  • Galeria Młociny, Zgrupowania AK “Kampinos” 15, 01-943 Warszawa
  • C.H. Borek, Al. Hallera 52, 50-984 Wrocław

- informuje nas Olga Kruszyńska.

Dziękuję za rozmowę! Serdecznie zapraszamy na akcję wszystkich zainteresowanych i życzymy PTSF powodzenia w dalszych przedsięwzięciach!

Źródła

[1] GUS, Stan zdrowia ludności Polski w 2019 - na podstawie wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia – EHIS 2019 r., 31.03.2021.

[2] Chiovato L, Magri F, Carlé A., Hypothyroidism in Context: Where We've Been and Where We're Going. Adv Ther. 2019;36(Suppl 2):47-58. doi:10.1007/s12325-019-01080-8

[3] Andrzej Lewiński, Ewa Płaczkiewicz-Jankowska, Niedoczynność tarczycy, 13.08.2021, (https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.1.)

[4] Barbara Jarząb, Ewa Płaczkiewicz-Jankowska, Nadczynność tarczycy, 13.08.2021 (https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.2.)

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;