Kiedy będą dostawy leków deficytowych?

udostępnij:

Niedawno opublikowaliśmy listę 40 krytycznych braków leków, czyli takich, gdzie nie ma łatwo dostępnego zamiennika. Kiedy przewidywane są dostawy tych produktów? Oto zestawienie informacji od producentów.

Prognozy dla większości z 40 krytycznych braków wydają się być obiecujące. W pierwszych dniach sierpnia do hurtowni powróciło 12 preparatów z naszej listy. Jak informują ich producenci - powinny być one już dostępne w sprzedaży dla aptek. Wśród nich znalazł się, między innymi, długo wyczekiwany Euthyrox N 112 oraz dawka podtrzymująca iniekcji Novo-Helisen.

Dostawy kolejnych 9 leków planowane są jeszcze na bieżący miesiąc, w tym dwie na jego pierwszą połowę. Do 15 sierpnia pacjenci mogą spodziewać się kremu Elidel oraz kolejnej mocno deficytowej dawki leku Euthyrox N - 175 mikrogramów.

W pierwszych dniach września do aptek powinny powrócić dwa preparaty - iniekcja Arthryl oraz tabletki z erytromycyną Davercin, a około miesiąc później kolejne trzy produkty. W ostatnim tygodniu września spodziewać możemy się dostaw tabletek Divina.

Dobrych informacji nie mamy dla pacjentów kardiologicznych poszukujących leków Caramlo oraz Hygroton, osób przyjmujących Jodid oraz chcących zrealizować receptę na maść do nosa Bactroban. Dostawy tych preparatów planowane są na przełom października oraz listopada. Daty te nie są ostateczne i mogą ulec zmianie.

Na półkach aptecznych nie zobaczymy już saszetek Ribomunyl - jego produkcja została trwale zakończona, a producent nie planuje zamiennika. Tymczasem w styczniu 2020 planowany jest powrót środka antykoncepcyjnego Zoely.

Listę zamykają preparaty, dla których na chwilę obecną czekamy jeszcze na informację zwrotną od producentów. Gdy otrzymamy informację zaktualizujemy od razu zestawienie. [10.08: dodana informacja o Solcoseryl, 19.08 informacja o braku terminu dostaw dla Adadut]

Zestawienie przywidywanych terminów dostaw według informacji od producentów

Źródło: analiza GdziePoLek.pl

Wersja przystosowana do wydruku: plik PDF

Szczegółowe komentarze

Poniżej komentarz dla każdego z leków.

Adadut. Obecnie w aptekach brakuje refundowanego opakowania w wielkości 90 kapsułek, które jest najbardziej korzystne finansowo dla pacjentów. W dalszym ciągu czekamy na odpowiedź ze strony firmy Adamed, kiedy można spodziewać się wzrostu jego dostępności.

Arthryl. W czerwcu decyzją GIF wycofano z obrotu jedną z serii leku Arthryl w ampułkach. Podmiot odpowiedzialny informuje, iż w dwóch pierwszych dniach września preparat powróci do aptek.

Bactroban. Pacjenci chcący skorzystać z terapii mupirocyną w postaci maści do nosa będą zmuszeni poczekać do października, kiedy to lek prawdopodobnie ponownie zawita na półki apteczne. Data ta, jak informuje producent, jest orientacyjna i może ulec zmianie.

Betnovate C (kremmaść). Osoby wyczekujące leku będą musiały w dalszym ciągu korzystać z jego alternatyw - preparatów jednoskładnikowych lub złożonych o zbliżonych wskazaniach, ponieważ lek w obu postaciach pojawić ma się dopiero w drugiej połowie tego roku. Jak twierdzi podmiot odpowiedzialny - firma GlaxoSmithKline - być może będzie to październik.

Caramlo (8 mg + 5 mg16 mg + 10 mg), Candezek Combi 8 mg + 5 mg. Jedyne preparaty dwuskładnikowe zawierające amlodypinę i kandesartan, będące swoimi zamiennikami także na razie nie wrócą do aptek. W przypadku leku Candezek Combi producent nie zadeklarował jeszcze daty dostaw. Jeśli zaś chodzi o Caramlo, pacjenci najprawdopodobniej będą musieli skorzystać ze zmiany sposobu leczenia. Dostawy leku planowane dotychczas na początek sierpnia, przesunięte zostały na koniec października.

Co-Prestarium Initio. Preparat złożony zawierający perindopril i amlodypinę miał się pojawić w aptekach 22 lipca. Deklaracje producenta jednak się nie spełniły. Obecnie firma Servier informuje, że lek wróci do hurtowni w ostatnim tygodniu sierpnia

Davercin. Jedyny zarejestrowany w Polsce lek zawierający cykliczny węglan erytromycyny  najprawdopodobniej ponownie będzie można zakupić we wrześniu. Dokładna data nie jest jeszcze znana.

Dexilant. Aktualnie brakuje dawki 30 mg. Podmiot odpowiedzialny - firma Takeda Pharma informuje, iż najbliższa dostawa leku odbędzie się już 19 sierpnia.

DHC Continus. Jedyny zarejestrowany produkt leczniczy zawierający dihydrokodeinę, wykorzystywany w leczeniu silnych i przewlekłych bólów, powinien być już dostępny w hurtowniach. Dostawa tego leku do dystrybutora miała miejsce 1 sierpnia.

Divina.  Jak podaje podmiot odpowiedzialny, niska dostępność wynika z krótkiej (do końca lipca) daty ważności pozostających w sprzedaży opakowań. Nowa pula leku miała pojawić się w dystrybucji jeszcze w pierwszej połowie sierpnia, jednak po ponownym kontakcie z firmą Orion, udało nam się ustalić, iż lek powróci w ostatnich tygodniach września.

Elidel. Data dostawy kremu z przeciwzapalnym pimekrolimusem planowana jest na 9 sierpnia. W aptekach leku możemy spodziewać się mniej więcej tydzień później, czyli około połowy sierpnia.

Euthyrox N 112. Najbardziej poszukiwana dawka preparatu z lewotyroksyną do polskiej siedziby Merck trafiła w dniach 1-2 sierpnia. Nasze statystyki potwierdzają te informacje - w ostatnich kilku dniach dostępność leku w aptekach zintegrowanych z systemem znacząco wzrosła. 

Euthyrox N 175. Wyższa dawka preparatu pojawić się ma w najbliższej dostawie leku Euthyrox N, która planowana jest na pierwszą połowę sierpnia.

Havrix Junior. Szczepionki brakowało już pod koniec 2018 roku. Po okresie braku dostępności, lek powrócił do hurtowni i apteki mogą się już w niego zaopatrywać.

Hygroton. Według deklaracji dystrybutora (SymPhar) lek wróci na rynek jesienią 2019 roku. Bliższa data w dalszym ciągu nie jest określona. Aby pacjenci mogli kontynuować terapię, zezwolono na import interwencyjny preparatu Higrotona z Hiszpanii, z analogiczną dawką chlortalidonu w składzie, jednak w Polsce nie ma zarejestrowanych na stałe zamienników tego leku.

Irprestan. Zarejestrowano kilka dawek tego preparatu z irbesartanem w składzie, w praktyce żadna z nich nie jest dobrze dostępna. Wytwórca leku - firma Actavis - nadal nie podaje daty powrotu leku do aptek.

Iruxol Mono. Maść zawierająca klostridiopeptydazę wróciła do hurtowni farmaceutycznych z początkiem sierpnia.

Jodid (100200). Jak informuje producent leku - firma Merck - planowane dostawy leku mają przypaść na 46 tydzień roku, tj. 11 listopada. Dostępność preparatu nieustannie spada. Najgorzej dostępna jest niższa dawka. Zgodnie z informacjami zawartymi w Kartach Charakterystyki Produktu Leczniczego Jodid, tabletki leku Jodid 100 można dzielić na dwie równe dawki zgodnie z wytłoczoną linią podziału, natomiast tabletek preparatu Jodid 200 nie powinno się dzielić. Linia podziału ułatwia tylko rozkruszenie tabletki celem jej łatwiejszego połknięcia, a nie podział na dwie równe dawki. Jest to zła informacja dla pacjentów przyjmujących niższą dawkę leku. Nawet, jeśli otrzymają od lekarza receptę na dawkę 200 mikrogramów, która jest lepiej dostępna, nie będzie wskazany jej podział.

Kalium Effervescens Bezcukrowy. Pod koniec kwietnia 2019 Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję zakazującą wprowadzenia do obrotu leków Przedsiębiorstwa Farmaceutyczno-Chemicznego SYNTEZA Sp. z o.o. - między innymi Kalium Effervescens. Decyzja ta została uchylona 18 lipca, a z początkiem sierpnia lek wrócił do aptek.

Lacosamide Glenmark. Zgodnie z informacją udzieloną nam przez podmiot Glenmark - 31 lipca ruszyły dostawy do hurtowni dawek 50 mg oraz 200 mg, które aktualnie powinny być już dostępne w sprzedaży. W ciągu 10 najbliższych dni zwolniona do hurtowni zostanie ostatnia deficytowa dawka leku - 150 mg.

Lignocainum Jelfa. 2 sierpnia rozpoczęła się dostawa do hurtowni żelu typu "U" znajdującego zastosowanie w urologii - do znieczulania cewki moczowej i pokrywania narzędzi. Zwiększenie dostępności dużo lepiej dostępnego żelu typu "A" wykorzystywanego w anestezjologii i laryngologii, ma nastąpić z końcem sierpnia. 

Lotensin. Obecnie na rynku brakuje dwóch dawek leku - 5 mg i 10 mg, których ze względu na niepodzielność tabletek Lotensin nie można uzyskać z dawki 20 mg. Jako pierwszej spodziewać możemy się wyższej dawki 10 mg - 8 sierpnia lek ma dotrzeć do dystrybutora, a około tydzień później powinien pojawić się w aptekach. Za około 2 tygodnie stany magazynowe uzupełni Lotensin 5 mg.

Novo-Helisen Depot 1, 2, 3. Pomimo ciągłej refundacji, podaż leku nadal jest zmniejszona. Kolejne dostawy planowane są w sierpniu, jednak nie znamy jeszcze dokładnej daty.

Novo-Helisen Depot 3. Zawiesina do wstrzykiwań, stosowana w leczeniu podtrzymującym w celu odczulania osób cierpiących na alergie pochodzenia wziewnego, została już rozdystrybuowana do hurtowni i najpóźniej z początkiem przyszłego tygodnia będzie ją można otrzymać w aptekach. W lipcu szczepionka straciła refundację, co dla pacjentów oznaczało wzrost ceny zakupu z 3,20 zł do ponad 225 zł. Allergopharma-Nexter, podmiot odpowiedzialny za Novo-Helisen Depot w dalszym ciągu nie ma gwarancji, że lek we wrześniu wróci do refundacji. 

Onglyza. Jak informuje przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego - firma AstraZeneca - lek zawierający w składzie saksagliptynę jest cały czas w sprzedaży, a jego niska dostępność wynika wyłącznie z wysokiej ceny i zamawiania preparatu przez apteki dla konkretnego pacjenta.

Pioglitazone Bioton. W sierpniu do hurtowni dotrzeć ma jedynie dawka 30 mg. W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się leku w wyższym stężeniu.

Plaquenil. Preparat zawierający hydroksychlorochinę nie jest zarejestrowany w Polsce. Obecność leku w hurtowniach, a tym samym w aptekach, była wynikiem sprowadzenia go do Polski drogą importu interwencyjnego. Daje to możliwość otrzymania przez pacjenta leku z zagranicy, który jest dopuszczony do obrotu w państwie, z którego jest sprowadzany, a niedostępny na terytorium Polski. Podstawą do sprowadzenia takiego produktu leczniczego jest zgoda na dopuszczenie leku do obrotu, którą otrzymuje hurtownia farmaceutyczna bezpośrednio od Ministra Zdrowia. Firma Sanofi Aventis deklaruje, iż aktualnie oczekuje na zgodę Ministra Zdrowia na sprowadzenie kolejnej partii leku do Polski.

Priorix. Szczepionka wskazana do uodpornienia przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) w maju została usunięta z listy leków zagrożonych brakiem dostępności. Dostawa nowej partii leku miała miejsce 7 sierpnia, zatem w ciągu tygodnia od tej daty preparat powinien pojawić się w sprzedaży. 

Ribomunyl. Niestety, decyzją producenta produkcja tego leku została zakończona. Firma nie planuje także wprowadzenia zamiennika, ze względu na istniejące alternatywy - inne nieswoiste szczepionki bakteryjne. Aby je otrzymać, pacjent będzie musiał odbyć ponowną konsultację z lekarzem i otrzymać nową receptę.

Seasonique. Prawa do obrotu tym środkiem antykoncepcyjnym przyjmowanym przez kobiety nieprzerwanie przez 91 dni, w lutym bieżącego roku przejęła firma Theramex. Dystrybutor nie podaje daty powrotu leku na rynek apteczny.

Solcoseryl. Spadek dostępności leku wynika z problemów w produkcji oraz konieczności dostosowania jej do norm Unii Europejskiej. Producent przekazał informację, że produktu na razie nie będzie w sprzedaży i nie wiadomo, kiedy się pojawi. 

Tetana. Aktualnie jest już prowadzona dostawa szczepionki przeciwtężcowej do hurtowni. W aptekach leku możemy spodziewać się po 9 sierpnia.

Zoely. Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, którą wyróżnia zawartość hormonu identycznego z naturalnym 17β-estradiolem, ma wrócić do aptek dopiero w styczniu 2020 roku. Producent deklaruje, iż powodem braku są problemy z dystrybucją leku.

Inne artykuły na blogu