11 marca ukazało się nowe obwieszczenie dotyczące wykazu produktów, które są zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Wykaz liczy 372 pozycje. To o 5 mniej niż na liście, która została opublikowana w styczniu. Sprawdzamy, czy to niewielkie skrócenie zestawienia wiąże się z istotnymi dla rynku leków zmianami.
Jakie leki dodano do wykazu zagrożonych brakiem dostępności?
Do wykazu dodano 3 nowe pozycje. Jedną z nich jest przeciwłuszczycowy Enstilar - dwuskładnikowy preparat w postaci pianki zawierający kalcypotriol, który reguluje tempo wzrostu komórek i przeciwzapalny betametazon. Jak skomentował zamieszczenie leku na wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności przedstawiciel firmy LEO Pharma, podmiotu odpowiedzialnego, preparat mimo regularnych dostaw do Polski był zagrożony z powodu eksportu. Umieszczenie go na liście rozwiązuje problem wywozu, co powinno zagwarantować właściwą podaż leku dla polskich pacjentów.
Kolejne produkty zamieszczone w wykazie to Insulina Aspart Sanofi oraz insulina Liprolog Junior KwikPen. Oba produkty od 1 marca trafiły na listę leków refundowanych (czytaj więcej: Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021).
Ten drugi produkt to insulina lizpro we wstrzykiwaczu półautomatycznym. Preparat jest odpowiedni dla pacjentów, u których korzystne może być bardziej precyzyjne dostosowywanie dawki insuliny. Liprolog Junior KwikPen umożliwia podanie od 0,5 do 30 jednostek z dokładnością do 0,5 jednostki. Dotychczas refundowany Liprolog KwikPen umożliwiał podanie leku z dokładnością do 1 jednostki. Liprolog jest substytutem naturalnej insuliny stosowanym do regulacji poziomu glukozy w cukrzycy typu 1.
Jakie leki usunięto z wykazu?
Z listy preparatów zagrożonych brakiem dostępności wykreślono 4 leki (łącznie 8 pozycji).
Czy nie brakuje już preparatu Tegretol CR 200?
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie ma już powodów, aby chronić przed wywozem lek Tegretol CR 200, stosowany m.in. w padaczce. Od podmiotu odpowiedzialnego za obrót lekiem Tegretol CR - firmy Novartis Poland - otrzymaliśmy informację, że w połowie marca spodziewane są dostawy leku do Polski. Tegretol CR 200 powinien być dostępny w obrocie w okolicach końca marca - początku kwietnia.
Na ten moment preparat jednak nie jest dostępny w żadnej z aptek zintegrowanych z GdziePoLek. Pacjenci dopytują zatem, dlaczego lek Tegretol CR 200 nie jest dostępny, czy podmiot odpowiedzialny poinformował, kto jest odpowiedzialny za tę sytuację i co mają robić, jeśli kończy im się ważność recepty i czym zamienić brakujący produkt.
Dobrze dostępny jest obecnie Tegretol CR 400 (dwa razy wyższa dawka), który zgodnie z dokumentacją leku można dzielić na pół. Ponadto lekiem zawierającym tę samą substancję czynną w analogicznej dawce jest Finlepsin Retard 200. Są to jednak tabletki o przedłużonym uwalnianiu, a ponadto, ze względu na charakter substancji leczniczej, zaleca się zamianę po konsultacji z lekarzem.
Z listy znika lek stosowany w gorączce neutropenicznej
Z listy znika także produkt leczniczy Lonquex. Roztwór do wstrzykiwań zawierający stosowany w onkologii i hematologii lipegfilgrastym. Produkt stosowany jest w celu skrócenia czasu trwania neutropenii i zmniejszenia częstości występowania neutropenii z gorączką u pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu niektórych nowotworów złośliwych.
Jakie leki stosowane w lecznictwie zamkniętym nie są już zagrożone brakiem dostępności?
Z listy znikają także dwa leki stosowane w anestezjologii i intensywnej terapii. Z wykazu usunięto 4 pozycje odnoszące się do leku Midanium zawierajacego midazolam (w wykazie pozostają jednak leki Midazolam Accord, Midazolam Kalceks i Midazolam Sandoz) i dwie dotyczące preparatu Levonor z noradrenaliną (na liście pozostaje jednak jego zamiennik - preparat Sinora). Chociaż tych leków pacjenci nie będą poszukiwać w aptekach, to preparaty te mogą mieć znaczenie ze względu na nadciągającą kulminację trzeciej fali epidemii, ze względu na swoje wykorzystanie w wybranych sytuacjach związanych z przebiegiem COVID-19.
Midazolam to benzodiazepina - związek wykorzystywany do wywoływania w układzie nerwowym efektu sedacji. Jest to działanie za pomocą leków, które ma spowodować wyciszenie, uspokojenie, zmniejszenie reakcji na bodźce i redukcję lęku, ale także może zmniejszać świadomość (aż do stanu zbliżonego do znieczulenia ogólnego) oraz wywoływać niepamięć.
Noradrenalina (norepinefryna) podnosi ciśnienie oraz pobudza czynność serca. Stosuje się ją w stanach zagrożenia życia, kiedy dochodzi do gwałtownie rozwijającego się niedociśnienia oraz do resuscytacji w przypadku zatrzymania krążenia. Może być także zastosowana u chorych niewydolnych krążeniowo, w celu utrzymania perfuzji narządowej, czyli wystarczającego do prawidłowego funkcjonowania organizmu przepływu krwi przez tkanki i narządy.
Oba leki mogą być wykorzystywane między innymi przy stanowiskach respiratorowych (czytaj więcej: COVID-19: w poszukiwaniu tlenu).