Farmaceuci pomagają w walce z nadciśnieniem

Jak skutecznie zapobiegać nadciśnieniu, a jeśli zachorujemy - jak prawidłowo je leczyć? Praktycznych wskazówek dotyczących przyjmowania leków oraz trybu życia udzielają farmaceuci podczas konsultacji z pacjentami.

3 marca w całej Polsce odbyła się kolejna już akcja Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji – Skonsultuj z Farmaceutą – Nadciśnienie tętnicze, której nasz portal GdziePoLek.pl został patronem. Rozmawiamy z Łukaszem Skibińskim - Wiceprzewodniczącym ds. Nauki i Edukacji w PTSF i jednocześnie organizatorem kampanii.

Skonsultuj z Farmaceutą

Źródło: Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji

mgr farm. Agnieszka Soroko: Czy mógłbyś opowiedzieć nam o założeniach inicjatywy?

Łukasz Skibiński: Naszą akcją chcemy uświadomić ludzi, jak ważna jest profilaktyka w chorobach przewlekłych, takich jak właśnie nadciśnienie. Podpowiadamy, jak zmienić styl życia, dietę i inne nawyki, by uchronić się przed nadciśnieniem, a jeśli już chorujemy – co zrobić, by skutecznie z nim walczyć, włącznie z prawidłowym stosowaniem leków. Wszystko to dzięki wsparciu farmaceutów, lekarzy i dietetyków. Nie ukrywam, że jednym z naszych celów jest również uświadomienie, jak ważny jest wkład farmaceutów w opiekę nad pacjentem.

Który to już rok organizowana jest akcja i co tym razem przygotowaliście dla pacjentów?

„Skonsultuj z Farmaceutą - Nadciśnienie tętnicze” po raz pierwszy zorganizowano na początku marca 2017 roku. W bieżącym roku udało się nam zaaranżować drugą edycję projektu w dziewięciu miastach Polski. Naszych wolontariuszy gościły galerie handlowe w Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Bydgoszczy. Dzięki współpracy ze studentami medycyny, stomatologii, analityki medycznej i pielęgniarstwa, mogliśmy zaoferować spory pakiet podstawowych świadczeń: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, poziomu tkanki tłuszczowej, saturację krwi, pokazy na fantomach i wiele innych. Dzięki obecności farmaceutów zorganizowaliśmy konsultacje w zakresie prawidłowego stosowania leków dla pacjentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kąciki dla dzieci, które mogły w spokoju się pobawić, podczas gdy rodzice odbywali konsultacje.

Odwiedziło nas aż 2,5 tysiąca pacjentów. Widząc tak dużą grupę odbiorców jesteśmy przekonani, że ta akcja ma sens i jest potrzebna społeczeństwu.

Skonsultuj z Farmaceutą

Źródło: Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji

Niestety na nadciśnienie zapada coraz więcej osób, co wskazuje na to, jak ważna jest profilaktyka. Jakie są główne rady dla osób, które chcą uchronić się przed nadciśnieniem?

Przed szereg rad wysuwa się stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, ograniczenie nałogów, zwiększona aktywność fizyczna oraz przyjmowanie wszystkich leków zgodnie ze wskazaniami. Oczywiście niezmiernie ważnym w ograniczaniu ryzyka nadciśnienia jest zapewnianie sobie wystarczającej ilości snu oraz zmniejszenie czynników wywołujących nadmierny stres. W miarę możliwości finansowych warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i dokonywać regularnych pomiarów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Co, jeśli jednak ktoś już zachoruje na nadciśnienie? Jakich zasad powinien przestrzegać, żeby móc nadal cieszyć się życiem?

Osoby, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, koniecznie powinny stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości co do farmakoterapii albo pojawiających się dolegliwości przy stosowaniu leków, chory powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Bez wątpienia zasady, o których wspomniałem już wcześniej mają ogromne znaczenie w ograniczaniu postępu choroby już u osób z wykrytym nadciśnieniem. Przyjmowanie leków nie oznacza, że można porzucić zdrowy styl życia.

Przy jakich innych chorobach pacjenci mogą skorzystać z Waszego wsparcia?

Mieliśmy już okazję dwukrotnie organizować akcję „Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca” podczas której poświęcaliśmy szczególną uwagę właśnie diabetykom. Kolejną edycję planujemy na jesień 2018.

Propagujecie ideę opieki farmaceutycznej, która m.in. w Wielkiej Brytanii rozwija się bardzo dobrze, a w Polsce… czy pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą mogą przychodzić również do farmaceutów w aptekach po poradę?

Pomimo braku odpowiedniej legislacji dotyczącej opieki farmaceutycznej, zdajemy sobie sprawę, iż będzie ona standardem w każdej aptece w Polsce. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby każdy pacjent, który przychodzi do apteki, mógł uzyskać poradę dotyczącą prawidłowego stosowania przyjmowanego preparatu, a także informacji o działaniach niepożądanych i interakcjach, mogących wystąpić po zażyciu danego leku. Rozmowa z pacjentem na temat jego leczenia jest nieodzownym elementem zawodu farmaceuty.

Bardzo dziękuję za rozmowę i cieszę się, że możemy wspierać takie inicjatywy!

My również dziękujemy :)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?