Blog Gdzie po lek
Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule (musisz być zalogowany)

Farmaceuci pomagają w walce z nadciśnieniem

Jak skutecznie zapobiegać nadciśnieniu, a jeśli zachorujemy - jak prawidłowo je leczyć? Praktycznych wskazówek dotyczących przyjmowania leków oraz trybu życia udzielają farmaceuci podczas konsultacji z pacjentami.

3 marca w całej Polsce odbyła się kolejna już akcja Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji – Skonsultuj z Farmaceutą – Nadciśnienie tętnicze, której nasz portal GdziePoLek.pl został patronem. Rozmawiamy z Łukaszem Skibińskim - Wiceprzewodniczącym ds. Nauki i Edukacji w PTSF i jednocześnie organizatorem kampanii.

Skonsultuj z Farmaceutą

Źródło: Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji

mgr farm. Agnieszka Soroko: Czy mógłbyś opowiedzieć nam o założeniach inicjatywy?

Łukasz Skibiński: Naszą akcją chcemy uświadomić ludzi, jak ważna jest profilaktyka w chorobach przewlekłych, takich jak właśnie nadciśnienie. Podpowiadamy, jak zmienić styl życia, dietę i inne nawyki, by uchronić się przed nadciśnieniem, a jeśli już chorujemy – co zrobić, by skutecznie z nim walczyć, włącznie z prawidłowym stosowaniem leków. Wszystko to dzięki wsparciu farmaceutów, lekarzy i dietetyków. Nie ukrywam, że jednym z naszych celów jest również uświadomienie, jak ważny jest wkład farmaceutów w opiekę nad pacjentem.

Który to już rok organizowana jest akcja i co tym razem przygotowaliście dla pacjentów?

„Skonsultuj z Farmaceutą - Nadciśnienie tętnicze” po raz pierwszy zorganizowano na początku marca 2017 roku. W bieżącym roku udało się nam zaaranżować drugą edycję projektu w dziewięciu miastach Polski. Naszych wolontariuszy gościły galerie handlowe w Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Bydgoszczy. Dzięki współpracy ze studentami medycyny, stomatologii, analityki medycznej i pielęgniarstwa, mogliśmy zaoferować spory pakiet podstawowych świadczeń: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, poziomu tkanki tłuszczowej, saturację krwi, pokazy na fantomach i wiele innych. Dzięki obecności farmaceutów zorganizowaliśmy konsultacje w zakresie prawidłowego stosowania leków dla pacjentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kąciki dla dzieci, które mogły w spokoju się pobawić, podczas gdy rodzice odbywali konsultacje.

Odwiedziło nas aż 2,5 tysiąca pacjentów. Widząc tak dużą grupę odbiorców jesteśmy przekonani, że ta akcja ma sens i jest potrzebna społeczeństwu.

Skonsultuj z Farmaceutą

Źródło: Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji

Niestety na nadciśnienie zapada coraz więcej osób, co wskazuje na to, jak ważna jest profilaktyka. Jakie są główne rady dla osób, które chcą uchronić się przed nadciśnieniem?

Przed szereg rad wysuwa się stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, ograniczenie nałogów, zwiększona aktywność fizyczna oraz przyjmowanie wszystkich leków zgodnie ze wskazaniami. Oczywiście niezmiernie ważnym w ograniczaniu ryzyka nadciśnienia jest zapewnianie sobie wystarczającej ilości snu oraz zmniejszenie czynników wywołujących nadmierny stres. W miarę możliwości finansowych warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i dokonywać regularnych pomiarów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Co, jeśli jednak ktoś już zachoruje na nadciśnienie? Jakich zasad powinien przestrzegać, żeby móc nadal cieszyć się życiem?

Osoby, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, koniecznie powinny stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości co do farmakoterapii albo pojawiających się dolegliwości przy stosowaniu leków, chory powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Bez wątpienia zasady, o których wspomniałem już wcześniej mają ogromne znaczenie w ograniczaniu postępu choroby już u osób z wykrytym nadciśnieniem. Przyjmowanie leków nie oznacza, że można porzucić zdrowy styl życia.

Przy jakich innych chorobach pacjenci mogą skorzystać z Waszego wsparcia?

Mieliśmy już okazję dwukrotnie organizować akcję „Skonsultuj z Farmaceutą - Cukrzyca” podczas której poświęcaliśmy szczególną uwagę właśnie diabetykom. Kolejną edycję planujemy na jesień 2018.

Propagujecie ideę opieki farmaceutycznej, która m.in. w Wielkiej Brytanii rozwija się bardzo dobrze, a w Polsce… czy pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą mogą przychodzić również do farmaceutów w aptekach po poradę?

Pomimo braku odpowiedniej legislacji dotyczącej opieki farmaceutycznej, zdajemy sobie sprawę, iż będzie ona standardem w każdej aptece w Polsce. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby każdy pacjent, który przychodzi do apteki, mógł uzyskać poradę dotyczącą prawidłowego stosowania przyjmowanego preparatu, a także informacji o działaniach niepożądanych i interakcjach, mogących wystąpić po zażyciu danego leku. Rozmowa z pacjentem na temat jego leczenia jest nieodzownym elementem zawodu farmaceuty.

Bardzo dziękuję za rozmowę i cieszę się, że możemy wspierać takie inicjatywy!

My również dziękujemy :)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od stycznia 2019

Lista leków refundowanych, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 wzbudziła wiele emocji. Dla blisko 2500 produktów decyzje o objęciu refundacją ważne były tylko do końca 2018 roku. W mediach pojawiały się niepokojące sygnały, że brak porozumienia pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, a producentami leków może doprowadzić do zniknięcia z listy wielu preparatów.