Blog Gdzie po lek
Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule (musisz być zalogowany)

Czy wszystkie leki z walsartanem są niebezpieczne?

Leki na nadciśnienie i niewydolność serca z walsartanem, w których potwierdzono zanieczyszczenie substancją rakotwórczą - N-nitrozodimetyloaminą (NDMA), zostały najpierw wstrzymane, a następnie wycofane z obrotu. O które preparaty chodzi? Czy jest jakiś bezpieczny walsartan?

Uwaga! Poniższy artykuł dotyczy preparatów na receptę i jest adresowany do specjalistów. Czytaj dalej, jeśli jesteś farmaceutą, lekarzem lub innym pracownikiem medycznym bądź osobą uprawnioną do obrotu produktami leczniczymi.

Po uprzednim wstrzymaniu wskazanych leków w obrocie, 4 lipca Główny Inspektorat farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu niektórych serii preparatów zawierających substancję czynną valsartanum. Wszystkie wymienione przez GIF serie leków zawierają walsartan produkowany przez tego samego dostawcę, u którego wykryto naruszenia jakości w procesie produkcji.

Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, pacjent przyjmujący leki z walsartanem, które znalazły się wśród pozycji wycofanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, powinien zgłosić się w trybie pilnym do swojego lekarza w celu ustalenia dalszej terapii. Pełna lista preparatów wycofanych z obrotu znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Alternatywy dla wycofanego walsartanu

Nie wszystkie leki z walsartanem zostały wycofane z obrotu. Spośród takich preparatów wymienić można na przykład:

Jeżeli pacjent posiada receptę na wycofany preparat, wizyta u lekarza może nie być konieczna. Farmaceuta sprawdzi, czy dostępne są niewycofane serie leku zapisanego na recepcie. Apteka ma także możliwość wydania zamiennika - pod warunkiem, że recepta spełnia ku temu odpowiednie wymogi formalne.

Lekarz może również zastąpić wycofane z obrotu preparaty z walsartanem innymi lekami z grupy sartanów.

Co najbardziej zaskoczyło mnie na farmacji?

Czy farmacja wiąże się z nauką 1090 stron farmakologii? Czy gwarantuje "tylko" rolę społecznego aptekarza lub biznesmena w firmie farmaceutycznej? Czy mimo wielu wad i trudności nadal wybrałabym farmację? Odpowiedzi na te pytania jeszcze kilka lat temu nie były dla mnie tak oczywiste, jak dziś, na IV roku farmacji.