Czy wszystkie leki z walsartanem są niebezpieczne?

Leki na nadciśnienie i niewydolność serca z walsartanem, w których potwierdzono zanieczyszczenie substancją rakotwórczą - N-nitrozodimetyloaminą (NDMA), zostały najpierw wstrzymane, a następnie wycofane z obrotu. O które preparaty chodzi? Czy jest jakiś bezpieczny walsartan?

Uwaga! Poniższy artykuł dotyczy preparatów na receptę i jest adresowany do specjalistów. Czytaj dalej, jeśli jesteś farmaceutą, lekarzem lub innym pracownikiem medycznym bądź osobą uprawnioną do obrotu produktami leczniczymi.

Po uprzednim wstrzymaniu wskazanych leków w obrocie, 4 lipca Główny Inspektorat farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu niektórych serii preparatów zawierających substancję czynną valsartanum. Wszystkie wymienione przez GIF serie leków zawierają walsartan produkowany przez tego samego dostawcę, u którego wykryto naruszenia jakości w procesie produkcji.

Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, pacjent przyjmujący leki z walsartanem, które znalazły się wśród pozycji wycofanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, powinien zgłosić się w trybie pilnym do swojego lekarza w celu ustalenia dalszej terapii. Pełna lista preparatów wycofanych z obrotu znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Alternatywy dla wycofanego walsartanu

Nie wszystkie leki z walsartanem zostały wycofane z obrotu. Spośród takich preparatów wymienić można na przykład:

Jeżeli pacjent posiada receptę na wycofany preparat, wizyta u lekarza może nie być konieczna. Farmaceuta sprawdzi, czy dostępne są niewycofane serie leku zapisanego na recepcie. Apteka ma także możliwość wydania zamiennika - pod warunkiem, że recepta spełnia ku temu odpowiednie wymogi formalne.

Lekarz może również zastąpić wycofane z obrotu preparaty z walsartanem innymi lekami z grupy sartanów.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?