---Wolt Drive - artykuł: Czy można przewozić leki za granicę?
Szczepienie przeciwko rotawirusom

Szczepienie przeciwko rotawirusom

udostępnij:

Silna biegunka, wymioty i odwodnienie spowodowane rotawirusami może spotkać Twoje dziecko. Jak uniknąć wizyty w szpitalu? Opisujemy skuteczne metody ochrony dziecka przed zakażeniem rotawirusami.

Co to są rotawirusy?

Rotawirusy to grupa wirusów wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci do 2 roku życia.

U zdrowych dorosłych zakażenie rotawirusami przebiega najczęściej bezobjawowo.

Jak można zarazić się rotawirusami?

Do zakażenia rotawirusami dochodzi poprzez kontakt z kałem chorej osoby lub drogą kropelkową, poprzez wydzieliny z nosa i gardła osoby zakażonej. Rotawirusy mogą być także przenoszone na różnych przedmiotach, np. zabawkach, ręcznikach lub sztućcach.

Najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlęta i dzieci do lat 3 przebywające w zbiorowiskach, takich jak np. żłobki, przedszkola. Dzieci bawiąc się wspólnymi zabawkami zarażają się wzajemnie.

Oprócz dzieci w wieku przedszkolnym, na zakażenie rotawirusami podatne są także osoby starsze, pacjenci onkologiczni i chorujący na schorzenia z grupy chorób autoagresji (np. stwardnienie rozsiane, AIDS), ze względu na obniżoną odporność.

Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?

Charakterystyczne dla zakażenia rotawirusami są uporczywe wymioty oraz gorączka, które występują na początku choroby. Następnie dochodzi do pojawienia się wodnistej biegunki. Objawy zarażenia rotawirusami prowadzą najczęściej do odwodnienia organizmu, które jest najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci i często kończy się pobytem w szpitalu. Na odwodnienie u niemowląt wskazywać może m.in.: płacz bez łez, spierzchnięte usta, zaprzestanie oddawania moczu.

Jak leczyć zakażenie rotawirusami?

Najważniejsze, aby w czasie trwania zakażenia nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Chory powinien przyjmować dużą ilość płynów - najlepiej wody z dodatkiem elektrolitów, które są dostępne w aptece bez recepty. Jeśli pacjent wymiotuje, należy podawać płyn łyżeczką, a nawet kroplami w odstępach kilkuminutowych. O tym, jak radzić sobie z wymiotami pisaliśmy już tutaj.

Aby zachować odpowiednie nawodnienie w trakcie trwania ostrej biegunki wirusowej, należy wypijać 3 szklanki płynu na kilogram masy ciała, przynajmniej w początkowym stadium choroby. W przypadku niemowląt najlepiej jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza, który może zalecić hospitalizację w celu nawadniania dziecka kroplówkami. Osoby dorosłe, u których podejrzewa się zakażenie rotawirusem mogą przyjmować leki na biegunkę dostępne w aptekach bez recepty (np. Laremid, Smecta).

Elektrolity bez recepty

Na rynku dostępnych jest wiele elektrolitów różnych firm. Dla dzieci najlepiej jest wybierać elektrolity smakowe, co ułatwia podanie płynu nawet w większych ilościach. W aptece bez recepty możemy kupić m.in.:

  • Acidolit – w wersji bezsmakowej dla niemowląt, w postaci saszetek do przygotowania napoju,
  • Orsalit Nutris – smak malinowo-jagodowy, w postaci saszetek do przygotowania napoju, dla dzieci od 6 miesiąca życia,
  • Orsalit Drink – smak truskawkowy, w postaci gotowego płynu do spożycia, dla dzieci od 3 roku życia,
  • Litorsal – smak cytrynowo-miętowy, w postaci tabletek musujących do przygotowania napoju, dla młodzieży i dorosłych.

Szczepienie przeciw rotawirusom

Najlepiej jest unikać źródeł zarażenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Niestety częsta higiena, noszenie ochronnej maseczki czy inne sposoby izolacji nie zawsze są skuteczne.

W przypadku zakażeń rotawirusowych, najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zachorowania jest podanie szczepionki. Szczepienie przeciw rotawirusom nie jest w Polsce obowiązkowe, ani refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W kalendarzu szczepień widnieje jednak jako szczepienie zalecane przez lekarzy.

Szczepionka występuje w postaci doustnego, słodkiego płynu i podawana jest zazwyczaj w dwóch (np. Rotarix) lub trzech dawkach (np. RotaTeq), w odstępie co najmniej 4 tygodni pomiędzy poszczególnymi dawkami. Szczepionka dostępna jest wyłącznie na receptę i może być podana dzieciom powyżej 6 tygodnia życia podczas wizyty szczepiennej, wraz z innymi szczepionkami realizowanymi w ramach kalendarza szczepień. Ważne, aby cykl szczepień przeciwko rotawirusom został zakończony do 24 tygodnia życia dziecka. Tylko przeprowadzenie całego cyklu (dwu- lub trzydawkowego), zapewni dziecku pełną ochronę przeciwko rotawirusom.

Źródła

  1. E. Pakuła-Kmieciak, Rotawirusy atakują - objawy i leczenie u dorosłych oraz dzieci, grudzień 2018
  2. E. Ołdak, A. Sulik i in., Ostre biegunki wirusowe u dzieci, Wiadomości lekarskie 2006
  3. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 14.02.2019 19:04:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Acidolit bezsmakowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,35 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 24% aptek

od 20,19 zł

Orsalit Drink

płyn, 4 pojemniki 200 mililitrów

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 30% aptek

od 18,19 zł

Orsalit Nutris o smaku malinowo-jagodowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 5,3 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 35% aptek

od 16,49 zł

Rotarix

zawiesina, 1 aplikator 1,5 mililitra

rotavirus vaccine

lek na receptę

w 8% aptek

od 315,00 zł

Zdrovit Litorsal

tabletki musujące, zestaw: 24 tabletki + Zdrovit Magnez z wit. B6

minerals+ascorbic acid

suplement diety

w 90% aptek

od 11,67 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.