Szczepienie przeciwko rotawirusom

Silna biegunka, wymioty i odwodnienie spowodowane rotawirusami może spotkać Twoje dziecko. Jak uniknąć wizyty w szpitalu? Opisujemy skuteczne metody ochrony dziecka przed zakażeniem rotawirusami.

Co to są rotawirusy?

Rotawirusy to grupa wirusów wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci do 2 roku życia.

U zdrowych dorosłych zakażenie rotawirusami przebiega najczęściej bezobjawowo.

Jak można zarazić się rotawirusami?

Do zakażenia rotawirusami dochodzi poprzez kontakt z kałem chorej osoby lub drogą kropelkową, poprzez wydzieliny z nosa i gardła osoby zakażonej. Rotawirusy mogą być także przenoszone na różnych przedmiotach, np. zabawkach, ręcznikach lub sztućcach.

Najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlęta i dzieci do lat 3 przebywające w zbiorowiskach, takich jak np. żłobki, przedszkola. Dzieci bawiąc się wspólnymi zabawkami zarażają się wzajemnie.

Oprócz dzieci w wieku przedszkolnym, na zakażenie rotawirusami podatne są także osoby starsze, pacjenci onkologiczni i chorujący na schorzenia z grupy chorób autoagresji (np. stwardnienie rozsiane, AIDS), ze względu na obniżoną odporność.

Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?

Charakterystyczne dla zakażenia rotawirusami są uporczywe wymioty oraz gorączka, które występują na początku choroby. Następnie dochodzi do pojawienia się wodnistej biegunki. Objawy zarażenia rotawirusami prowadzą najczęściej do odwodnienia organizmu, które jest najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci i często kończy się pobytem w szpitalu. Na odwodnienie u niemowląt wskazywać może m.in.: płacz bez łez, spierzchnięte usta, zaprzestanie oddawania moczu.

Jak leczyć zakażenie rotawirusami?

Najważniejsze, aby w czasie trwania zakażenia nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Chory powinien przyjmować dużą ilość płynów - najlepiej wody z dodatkiem elektrolitów, które są dostępne w aptece bez recepty. Jeśli pacjent wymiotuje, należy podawać płyn łyżeczką, a nawet kroplami w odstępach kilkuminutowych. O tym, jak radzić sobie z wymiotami pisaliśmy już tutaj.

Aby zachować odpowiednie nawodnienie w trakcie trwania ostrej biegunki wirusowej, należy wypijać 3 szklanki płynu na kilogram masy ciała, przynajmniej w początkowym stadium choroby. W przypadku niemowląt najlepiej jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza, który może zalecić hospitalizację w celu nawadniania dziecka kroplówkami. Osoby dorosłe, u których podejrzewa się zakażenie rotawirusem mogą przyjmować leki na biegunkę dostępne w aptekach bez recepty (np. Laremid, Smecta).

Elektrolity bez recepty

Na rynku dostępnych jest wiele elektrolitów różnych firm. Dla dzieci najlepiej jest wybierać elektrolity smakowe, co ułatwia podanie płynu nawet w większych ilościach. W aptece bez recepty możemy kupić m.in.:

  • Acidolit – w wersji bezsmakowej dla niemowląt, w postaci saszetek do przygotowania napoju,
  • Orsalit Nutris – smak malinowo-jagodowy, w postaci saszetek do przygotowania napoju, dla dzieci od 6 miesiąca życia,
  • Orsalit Drink – smak truskawkowy, w postaci gotowego płynu do spożycia, dla dzieci od 3 roku życia,
  • Litorsal – smak cytrynowo-miętowy, w postaci tabletek musujących do przygotowania napoju, dla młodzieży i dorosłych.

Szczepienie przeciw rotawirusom

Najlepiej jest unikać źródeł zarażenia, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Niestety częsta higiena, noszenie ochronnej maseczki czy inne sposoby izolacji nie zawsze są skuteczne.

W przypadku zakażeń rotawirusowych, najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zachorowania jest podanie szczepionki. Szczepienie przeciw rotawirusom nie jest w Polsce obowiązkowe, ani refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W kalendarzu szczepień widnieje jednak jako szczepienie zalecane przez lekarzy.

Szczepionka występuje w postaci doustnego, słodkiego płynu i podawana jest zazwyczaj w dwóch (np. Rotarix) lub trzech dawkach (np. RotaTeq), w odstępie co najmniej 4 tygodni pomiędzy poszczególnymi dawkami. Szczepionka dostępna jest wyłącznie na receptę i może być podana dzieciom powyżej 6 tygodnia życia podczas wizyty szczepiennej, wraz z innymi szczepionkami realizowanymi w ramach kalendarza szczepień. Ważne, aby cykl szczepień przeciwko rotawirusom został zakończony do 24 tygodnia życia dziecka. Tylko przeprowadzenie całego cyklu (dwu- lub trzydawkowego), zapewni dziecku pełną ochronę przeciwko rotawirusom.

Źródła

  1. E. Pakuła-Kmieciak, Rotawirusy atakują - objawy i leczenie u dorosłych oraz dzieci, grudzień 2018
  2. E. Ołdak, A. Sulik i in., Ostre biegunki wirusowe u dzieci, Wiadomości lekarskie 2006
  3. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 14.02.2019 19:04:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy to prawda, że od stycznia można w aptece dostać bezpłatną szczepionkę na rotawirusy?
Czy to prawda, że od stycznia można w aptece dostać bezpłatną szczepionkę na rotawirusy?
odpowiada Olga Sierpniowska

Ile kosztuje szczepionka Rotarix?
Ile kosztuje rotarix
odpowiada Marta Janocha

Ile kosztuje szczepionka na rotawirusa?
ile kosztuje szczepionka na rota wirusa ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaka jest cena preparatów Rotarix i Fortrans?
Witam. Jaka jest cena Rotarix w aptekach gemini oraz fortransu ?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy szczepionki Nimenrix i Rotarix są dostępne w tej samej pojemności/ilości dawek we wszystkich aptekach??
Dzień dobry, czy szczepionki Nimenrix, Rotarix zawsze są w tej samej jedynej dostępnej w aptekach pojemności/ilości dawek? Z góry dziękuję. Poz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jak można zamówić szczepionkę Rotateq do apteki w swojej miejscowości?
Witam, jak można zamówić lek Rotateq do apteki w swojej miejscowości?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie szczepienie przeciwko rotawirusom odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.