Nadmierne pocenie się

Upały, wysiłek fizyczny lub silny stres – to naturalne, że pod wpływem tych czynników pocimy się. Jednak ciągle mokre dłonie, wilgotne stopy i stale przepocone ubrania mogą oznaczać, że problemem jest nadmierne pocenie się. W jaki sposób szukać przyczyn i rozwiązań tej dolegliwości?

Wydawać by się mogło, że intensywne pocenie się to problem przede wszystkim higieniczny i kosmetyczny. Czasami faktycznie tak jest, a nadpotliwość (fachowo zwana hiperhydrozą) bywa cechą uwarunkowaną genetycznie. Warto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach może być to objaw, którego nie należy lekceważyć. Nadpotliwość może świadczyć o tym, że warto popracować nad stylem życia, bardziej skupić się na swoim wnętrzu, a nawet - odwiedzić lekarza.

Styl życia – jak zapobiegać nadpotliwości?

  • Ubrania – najlepiej nosić przewiewne, lekkie, luźne, z naturalnych materiałów (len, bawełna).
  • Dieta – dobrze, aby ograniczała ostre przyprawy. Pocenie się może nasilać także kawa, alkohol i mocna herbata.
  • Higiena – codzienne mycie całego ciała oraz zmiana odzieży to podstawowe zasady ograniczające kłopotliwe konsekwencje nadpotliwości. Nadmierna potliwość może sprzyjać infekcjom bakteryjnym lub grzybiczym skóry oraz jej stanom zapalnym. Tym powikłaniom zapobiegnie utrzymanie ciała w czystości oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Do mycia można używać preparatów zawierających składniki niszczące bakterie np. Mydełko naturalne z nanosrebrem.

Uwaga! Niektórzy próbują ograniczyć pocenie się poprzez przyjmowanie mniejszej ilości płynów. Jest to zły pomysł szczególnie latem - łatwo można doprowadzić w ten sposób do odwodnienia organizmu.

Środki na nadmierne pocenie dostępne w aptekach

Zioła zmniejszające potliwość

Stosując je doustnie, warto zwrócić uwagę, że mogą mieć efekt moczopędny - ostrożność powinny zachować szczególnie osoby chorujące na nerki.

Zioła mogą być także zastosowane w postaci naparów, jako dodatek do kąpieli.

Antyperspiranty

Dezodoranty

Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodoranty to produkty, które nie hamują wydzielania potu, natomiast ograniczają rozwój bakterii, dzięki czemu likwidują przyczynę nieprzyjemnego zapachu. To właśnie bytujące na naszej skórze mikroorganizmy rozkładają składniki potu – ich produkty przemiany materii są przyczyną przykrej woni. Dedykowane są głównie osobom, które nie pocą się nadmiernie, ale chcą zachować świeżość. Można także stosować je w przerwach pomiędzy aplikacją antyperspirantu.

Antyperspiranty natomiast zmniejszają nadmierne pocenie się, ponieważ blokują przewody wyprowadzające pot. Preparaty te zawierają przede wszystkim związki glinu. Tzw. blokery potu zawierają je w zwiększonym stężeniu.

Warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są produkty, które łączą ze sobą funkcję dezodorantu i antyperspirantu. Niektóre preparaty mogą zawierać dodatkowo składniki pielęgnujące skórę czy przeciwgrzybicze.

Jak stosować antyperspiranty?

Zawsze należy postępować zgodnie z informacją na produkcie, aby zapobiec podrażnieniu skóry. Większość wytwórców zaleca aplikację antyperspirantu na noc, początkowo codziennie, a poźniej rzadziej.

Preparat należy stosować na całkowicie suchą, czystą i niepodrażnioną skórę, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Rano powinno się umyć skórę wodę z mydłem. Antyperspirantów nie należy aplikować bezpośrednio po depilacji i do 48 godzin po niej.

Nadmierne pocenie się a stres

Warto pamiętać, że hiperhydroza może mieć źródło w sferze psychicznej. Jej przyczyną mogą być nerwica, lęki, stres, fobie oraz inne zaburzenia natury emocjonalnej. W takich sytuacjach należy się bliżej zastanowić nad źródłem tych problemów, przepracować złe emocje, a jeśli to konieczne – podjąć specjalistyczne leczenie. Wskazana może być pomoc psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

Kiedy udać się do lekarza z nadmierną potliwością?

Jeśli pocisz się bardzo obficie, bez uchwytnej przyczyny – pora odwiedzić lekarza, który sprawdzi, czy nie masz problemu z układem nerwowym lub gospodarką hormonalną. Przyczyną nadmiernego pocenia się może być na przykład cukrzyca lub problemy z tarczycą. Nadpotliwość powodować mogą również infekcje przebiegające z gorączką. W takich sytuacjach kluczowe jest leczenie choroby podstawowej.

Zabiegi hamujące wydzielanie potu

W przypadku bardzo uciążliwej nadpotliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej może zaproponować kilka interwencji:

  • ostrzykiwanie nadmiernie pocących się miejsc toksyną botulinową (botoksem);
  • przeprowadzenie zabiegów jonoforezy z wykorzystaniem prądu i wody;
  • zniszczenie gruczołów potowych laserem;
  • zabieg chirurgiczny polegający na przerwaniu nerwów dochodzących do gruczołów potowych.

Nowy lek na nadpotliwość

Nie wynaleziono dotychczas idealnego środka na nadpotliwość, gdyż najbardziej skuteczne metody są inwazyjne, a leczenie ogólne stosuje się rzadko ze względu na działania niepożądane.

Badacze nie ustają jednak w wysiłkach, aby pomóc pacjentom cierpiącym na nadmierną potliwość. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła niedawno do stosowania nowy lek na nadmierną potliwość zawierający w składzie glikopironium. Są to chusteczki do przecierania skóry okolicy pachowej nasączone substancją leczniczą. Możliwe, że jeśli produkt odniesie sukces, to zostanie zarejestrowany także w Europie.

Jeśli będziesz mieć pytania lub wątpliwości związane z tematem nadmiernej potliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 18.10.2019 07:49:47

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaki może być zamiennik proszku Stoppot?
witam, jaki może być zamiennik proszku STOPPOT?
odpowiada Olga Sierpniowska

Co można zastosować zamiast Stoppot?
Dzien dobry.Co stalo sie z produktem stoppot?zostal wycofany?czy jest cos co dziala rowniez skutecznie?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy lek Skudexa może powodować nadmierną potliwość oraz tiki mięśniowe?
Dobry wieczór. Od 1,5 roku zażywam skudexe. Od 6 do 7 tabletek na dobę. Związane to jest z ciężką choroba kręgosłupa. Zdaje sobie sprawę z tego ze mój...
odpowiada Olga Sierpniowska

W której aptece kupię Odaban z wysyłką?
Gdzie mogę kupić Odaban z wysyłką ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy jest zamiennik kosmetyku Apers?
czy jest zamiennik kosmetyku Apers
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy jest zamiennik propranololu bez recepty?
Mam problem z potliwością i czerwienieniem twarzy jest jakiś zamiennik leku propranolol bez recepty?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie nadmierne pocenie się odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.