Jak stosować czopki?

Czopki kojarzone są z dyskomfortem i nieestetyczną aplikacją. „Nie wiem, jak się za to zabrać! Czy będzie bolało?” – to dosyć częste wątpliwości. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jak zaaplikować czopek prawidłowo?

Czym są czopki?

Czopki doodbytnicze mają kształt stożka czy też jednostronnie zwężonego, zaostrzonego walca, a bardziej opisowo – rakiety lub torpedy. Różnią się tym od owalnych globulek (zwanych niekiedy czopkami dopochwowymi). Są kolejną, obok tabletek, syropów czy zastrzyków metodą dostarczenia leku do organizmu.

W jakich przypadkach stosuje się czopki?

Podanie leku w czopku może być dobrym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości odbytu, gdzie jest wskazane podanie bezpośrednio do miejsca objętego chorobą oraz:

 • u pacjentów, którzy nie mogą przyjąć leku doustnie, ponieważ mają trudności w połykaniu, wymiotują, są nieprzytomni lub mają drgawki,
 • u chorych, którzy nie współpracują przy podawaniu leku inną drogą – najczęściej są to dzieci, ale trudności mogą także sprawiać osoby, które cierpią na zaburzenia otępienne,
 • w przypadku chorób przewodu pokarmowego, kiedy wskazane jest ominięcie żołądka i jelit w celu ich ochrony przed podrażnieniem lub dla poprawy wchłaniania się leku.

W jakich chorobach i jak działają czopki?

Możliwe jest także wykonanie w recepturze aptecznej czopków o unikalnym składzie i właściwościach, także w dawkach dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak aplikować czopki?

 • Jeśli masz możliwość – podmyj się i wypróżnij. Próba wypróżnienia nie musi być podejmowana, jeśli stosujesz czopek mający pomóc Ci w zaparciu.
 • Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.
 • Jeśli będziesz czuł się dzięki temu bardziej swobodnie – załóż rękawiczki jednorazowe lub osłonę na palec wskazujący.
 • Jeśli czujesz, że czopek jest miękki – włóż go na chwilę pod zimną wodę. Wyjmij czopek – usuń zabezpieczającą go folię lub plastik. Zrób to ostrożnie, aby go nie zdeformować. Staraj się możliwie jak najmniej dotykać sam czopek.
 • Zdejmij bieliznę. Połóż się na boku, najlepiej lewym - wykorzystasz dzięki temu naturalny kształt odbytnicy i łatwiej zaaplikujesz lek. Ugnij w kolanie prawą nogę. Możesz także stanąć z jedną nogą zgiętą, opartą o krzesło, wannę czy muszlę sedesową. Niektórzy pacjenci preferują przysiad (pozycję w kucki).
 • Uchwyć czopek w palec wskazujący i kciuk. Rozluźnij się. Zlokalizuj odbyt i odchyl pośladek.
 • Wkładaj czopek do odbytu zaokrągloną stroną. Delikatnie, ale stanowczo popychaj czopek, aż w całości przejdzie on przez zwieracz odbytu (mięsień wokół niego). Mięsień ten zaciskając się powinien zatrzymać czopek i skierować go dalej. Prawidłowo zaaplikowany czopek nie powinien wypadać czy wysuwać się. Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie wprowadziłeś go nie do końca lub zbyt płytko.
 • Zaciśnij pośladki i przez chwilę pozostań w pozycji, w której jesteś.
 • Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.
 • Przez około godzinę unikaj intensywnego ruchu.
 • Jeśli założyłeś czopek o działaniu przeczyszczającym, z toalety skorzystaj, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. W pozostałych przypadkach staraj się nie oddawać stolca przez około godzinę.

W przypadku nasilonych zmian chorobowych w obrębie odbytu, wprowadzanie czopka może być niekomfortowe, a nawet bolesne. Aby usprawnić aplikację w takim przypadku, na końcówkę czopka można nałożyć żel nawilżający na bazie wody lub zanurzyć ją na chwilę w samej wodzie. Nie są do tego celu odpowiednie wazelina i oleje – wprowadzone do odbytnicy mogą utrudniać działanie substancji leczniczych.

Co się dzieje z czopkiem po wprowadzeniu do odbytu?

Czopek może ulegać topnieniu pod wpływem temperatury ciała ludzkiego, jeśli jest wykonany na podłożu tłuszczowym lub może rozpuszczać się w płynie obecnym w niewielkich ilościach w odbytnicy. Następnie lek działa w obrębie tkanek odbytu lub wchłania się do krwi przez dobrze unaczynioną błonę śluzową i działa na cały organizm.

Czy mogę dzielić czopek na pół?

Czopek jest lekiem przeznaczonym do podania na raz i nie należy go dzielić. Wynika to z faktu, że substancja czynna może nie być równomiernie rozmieszczona w całym czopku. Ponadto, jego kształt uniemożliwia precyzyjne podzielenie. Oznacza to brak dokładności dawkowania. Wyjątkiem są czopki, w których efekt leczniczy wywołuje podłoże (np. glicerynowe).

Jeśli masz jednak wyraźne zalecenie (np. od lekarza), aby czopek podzielić, to należy rozkroić go wzdłuż – nigdy natomiast w poprzek.

Jak przechowywać czopki?

Niektóre czopki mogą wymagać przechowywania w lodówce. Pozostałe należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Czopki tracą swój kształt w temperaturze ciała ludzkiego, są więc wyjątkowo podatne na nieprawidłowe przechowywanie, a w szczególności na zbyt wysokie temperatury.

Czy mogę przyjąć czopek doustnie?

Niektórych tak bardzo przeraża wizja aplikacji leku do odbytu, że szukają alternatywy dla takiego postępowania. Czopka doodbytniczego nie można jednak przyjmować w inny sposób - nie wolno go zażywać doustnie. Niekiedy obawy pacjentów związane są z rozmiarem czopka. Nie należy się jednak tego obawiać - ich wielkość jest dostosowana do wieku chorego. Czopki dla dzieci najczęściej mają masę 1 grama, a dla dorosłych – 2 gramów. Warto pamiętać, że stosując prawidłową technikę aplikacji, negatywne doznania związane z podaniem czopka można ograniczyć do minimum.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.02.2021 10:55:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

W jakiej aptece jest dostępny Asamax?
W jakiej aptace jest dostępny bo nigdzie nie ma
odpowiada Katarzyna Domagała

Dlaczego brakuje leku Asamax 500 mg i kto za to odpowiada?
Dlaczego brakuje leku Assamax 500 w tabletkach? Cała wina nie może być zwalana tylko na coronawirus przyjmuje go sporo ludzi, leku brakuje podobno od ...
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie kupię Asamax 500?
Gdzie kupię lek asamax 500
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy w Rzeszowie będzie dostępny Asamax 500?
Kiedy będzie w Rzeszowie dostępny Asamax 500 tabletki
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będzie Asamax 500 tabletek w Rzeszowie?
Kiedy będzie Asamax 500 tabletek w Rzeszowie?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy ktoś leci w gumy mówiąc, że w aptekach jest full Asamaxu?
co z lekiem asamax500 ciągle go brak u nas w Bogatyni a miało już tak być super ktoś tu leci w gumy pisząc żę go już w sprzedaży w aptekach jest ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak stosować czopki? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.