Hemoroidy - wstydliwy i częsty problem

Hemoroidy spowodowane są przez patologiczne zmiany zachodzące w naczyniach żylnych. Stanowią często trudny i wstydliwy problem oraz potrafią znacznie obniżyć komfort życia. W wielu przypadkach ulgę przyniosą leki dostępne bez recepty w aptece. Niekiedy jednak należy zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć poważną chorobę bądź zapobiec powikłaniom.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu) to obrzęknięte naczynia żylne położone wewnątrz lub w pobliżu odbytu. W wielu przypadkach nie powodują one żadnych objawów, jednak gdy już wystąpią mogą obejmować:

 • krwawienie po oddaniu stolca - krew jest zazwyczaj jasnoczerwona,
 • swędzenie,
 • guzek wiszący na zewnątrz odbytu po oddawaniu stolca,
 • wydalanie śluzu ze stolcem,
 • bolesność, zaczerwienienie i obrzęk wokół odbytu.

Hemoroidy zaliczane są do żylaków, które występować mogą również w obrębie nóg. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o żylakach.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Dokładna przyczyna powstawania hemoroidów nie jest znana, ale ma związek ze zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach krwionośnych odbytu, co powoduje obrzęk i stan zapalny.

Do czynników ryzyka wystąpienia hemoroidów zaliczamy:

 • długotrwałe zaparcia,
 • przewlekłą biegunkę,
 • nadwagę lub otyłość (więcej o otyłości przeczytasz tutaj),
 • podeszły wiek,
 • ciążę,
 • występowanie hemoroidów w rodzinie,
 • częste podnoszenie ciężkich przedmiotów,
 • ciągły kaszel lub nawracające wymioty,
 • siedzenie przez długi czas.

Kiedy należy udać się do lekarza z problemem hemoroidów?

Do lekarza należy zgłosić się, jeśli wymienione objawy mają charakter ciągły lub dotkliwy.

Ważne : zawsze należy zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwujemy krwawienie z odbytu, ponieważ może być ono oznaką poważniejszych schorzeń.

Lekarz zazwyczaj będzie w stanie szybko zdiagnozować hemoroidy za pomocą badaniaper rectum.Niekiedy konieczna jest pogłębiona diagnostyka i przeprowadzenie rektoskopii (badanie endoskopowe odbytnicy) lub kolonoskopii (wprowadzenie przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą).

Zmiana trybu życia

Jeśli przyczyną hemoroidów są długotrwałe zaparcia zaleca się modyfikacje stylu życia, obejmujące:

 • stopniowe zwiększanie ilości błonnika w diecie - dobre źródła błonnika to owoce, warzywa, ryż, makaron i chleb pełnoziarnisty, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i owies,
 • przyjmowanie dużej ilości płynów - szczególnie wody, ale unikanie lub ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu,
 • niezwlekanie z pójściem do toalety,
 • unikanie stosowania leków powodujących zaparcia - takich jak środki przeciwbólowe zawierające kodeinę,
 • redukcję masy ciała w przypadku nadwagi,
 • regularną aktywność fizyczną.

Środki te mogą obniżyć ryzyko nawrotu hemoroidów, a stosowane jako profilaktyka nawet im zapobiec.

Leczenie farmakologiczne hemoroidów

Ulgę od obrzęku, bólu i dyskomfortu przynieść mogą liczne preparaty, w postaci maści, kremów lub czopków, dostępne w aptekach bez recepty. Większość z nich ma skład złożony i zawierają przykładowo:

Z przepisu lekarza wydawany jest np. lek Posterisan H, w postaci czopków lub maści, zawierający martwe bakterieEscherichia coli, które pobudzają układ odpornościowy organizmu, co ma doprowadzić do uśmierzenia świądu i pieczenia oraz przeciwzapalny hydrokortyzon (wersja leku bez hydrokortyzonu – np. Posterisan - dostępna jest bez recepty).

Leków tych nie powinno się stosować za jednym razem dłużej niż tydzień, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę wokół odbytu. Nie należy również stosować więcej niż jednego produktu na raz.

Leczenie zabiegowe hemoroidów

Jeśli zmiany stylu życia i miejscowo stosowane leki nie przynoszą skutku, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe. Najczęściej przeprowadza się:

 • gumkowanie - polega na umieszczeniu bardzo ciasnej elastycznej taśmy wokół podstawy hemoroidów w celu odcięcia dopływu krwi. Hemoroidy powinny odpaść w ciągu około tygodnia po zabiegu. Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, zazwyczaj bez znieczulenia i już następnego dnia można powrócić do normalnej aktywności;
 • skleroterapię - wstrzykuje się specjalny środek chemiczny do zmienionych chorobowo naczyń żylnych odbytu. Powoduje to zmniejszenie bólu poprzez znieczulenie zakończeń nerwowych i powstanie blizny. W ciągu około 4-6 tygodni hemoroid zmniejsza się lub zanika. Już następnego dnia po zabiegu pacjent może powrócić do normalnej aktywności;
 • elektrokoagulacja - stosuje się prąd elektryczny o stałym napięciu przepuszczany przez niewielką metalową sondę umieszczoną u podstawy hemoroidu. Wskutek działania prądu krew dopływająca do hemoroidu ulega zagęszczeniu, a hemoroid kurczy się;
 • zabiegi chirurgiczne - są wykonywane szczególnie wtedy, gdy hemoroidy znajdują się poniżej linii zębatej (blisko ujścia odbytu). Istnieje szereg metod chirurgicznych, jednak wszystkie polegają zasadniczo na usunięciu hemoroidów lub ograniczeniu dopływu krwi do zmienionych chorobowo żył. Około 1 na 10 pacjentów zgłaszających się do lekarza specjalisty wymaga zabiegu chirurgicznego, pozostali są leczeni opisanymi wyżej małoinwazyjnymi metodami.

Hemoroidy to problem nie tyle wstydliwy, co powszechny - szacuje się, że przynajmniej raz w życiu dotyka 80% populacji. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, współczesna medycyna z hemoroidami radzi sobie szybko i w sposób bezpieczny dla pacjenta.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:41:25

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy są dostępne zamienniki maści Ruskorex?
Dobry wieczór czy istnieje zamiennik maści Ruskorex?
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy maść i czopki Proktosedon można stosować dłużej niż jest to zalecone w ulotce?
Czy Proctosedon maść , czopki można stosować dłużej niż to jest podane w ulotce???
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Polpril może powodować zaostrzenie objawów hemoroidów?
Dlaczego podczas brania leku Polplir zaczęły krwawić mi hemoroidy pomimo iż miałam je usuwane i na kątroli było wszystko dobrze a polplir biorę od 2 t...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Gdzie na dzień dzisiejszy mogę kupić czopki Hemorectal?
Gdzie na dzień dzisiejszy mogę kupić czopki hemorectal
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Czy zaparcia, hemoroidy i smoliste stolce są powodem do zaprzestania stosowania leku Alventa?
Dzień dobry, od ponad 3 tygodni przyjmuję lek alventa. Przez 10 dni 2 kapsułki 37,5, potem 1 kapsułka 150. Kilka dni temu zauważyłam dziwne objawy: za...
odpowiada Olga Sierpniowska

Dlaczego nie można kupić preparatu na hemoroidy Fine 6?
Co się stało ? ze nie można obecnie kupic leku na hemoroidy pod nazwa - Fine 6 -
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie hemoroidy - wstydliwy i częsty problem odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.