Choroba Alzheimera - 10 najważniejszych pytań

Choroba Alzheimera dotyka najważniejszego narządu naszego organizmu – mózgu. Czy można już dziś dowiedzieć się, że w przyszłości dotknie nas "choroba zapominania"? Dowiedz się, jak wykryć i leczyć chorobę Alzheimera.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Co wywołuje chorobę Alzheimera?

Wiemy, że przyczyną choroby Alzheimera jest odkładanie się w mózgu nieprawidłowych białek, tzw. złogów amyloidowych, a także białka tau. Prowadzi to do obumierania komórek nerwowych oraz zaburzenia komunikacji między nimi. Wciąż jednak nie wiemy, dlaczego nieprawidłowe białka zaczynają odkładać się w mózgu. Przyczyną mogą być mutacje (nieprawidłowe zmiany), które zaszły w genach.

Czy mogę zachorować na chorobę Alzheimera w młodym wieku?

Choroba Alzheimera dotyczy głównie osób po 65 roku życia i są to zachorowania nagłe, o nieustalonej przyczynie. Jest to tzw. późna postać choroby. Jednakże może ona pojawić się również u osób młodszych. Wówczas mówimy o wczesnej postaci choroby i w tym wypadku ma ona charakter dziedziczny.

Jakie są charakterystyczne objawy choroby Alzheimera?

Najwcześniejsze objawy to kłopoty z pamięcią i kojarzeniem. Oprócz nich, w miarę postępu choroby, występują trudności w doborze i wypowiadaniu słów, zaburzenia orientacji, spowolnienie ruchowe. Chory często ma problem z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak gotowanie, jedzenie, ubieranie się czy pisanie.

Dodatkowo osoba dotknięta chorobą Alzheimera może stać się podejrzliwa i nieufna, również wobec najbliższych i opiekunów. Chory może mieć omamy, być niespokojny i agresywny. Charakterystyczne jest też pobudzenie wieczorne. U części pacjentów pojawia się obniżenie nastroju, mogące rozwinąć się w depresję.

Co zrobić, jeśli zauważę u bliskiej osoby pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Zgłoś się razem z bliskim do lekarza rodzinnego, który zadecyduje, czy opisywane objawy faktycznie wskazują na chorobę Alzheimera. W razie potrzeby lekarz zleci odpowiednie badania i pokieruje do dalszych specjalistów - neurologa lub psychiatry.

Jakie badania pomagają wykryć chorobę Alzheimera?

  • badania psychologiczne - mają na celu określenie stopnia sprawności umysłowej chorego i polegają na wykonywaniu prostych czynności wskazanych przez lekarza, np. podaniu dzisiejszego dnia tygodnia czy powtórzeniu kilku słów,
  • badania biochemiczne krwi - najczęściej lekarz zleca badanie poziomu witaminy B11 (kwas foliowy), B12, homocysteiny i TSH (tyreotropina - hormon tarczycy); pamiętaj, aby przed badaniem skonsultować ze swoim lekarzem konieczność odstawienia leków, które obecnie przyjmujesz (mogą one wpływać na wyniki) oraz aby zgłosić się na pobranie krwi, będąc co najmniej 8 godzin na czczo,
  • badania obrazowe mózgu - np. RTG, tomografia komputerowa (TK), USG naczyń mózgowych; ich celem jest wykluczenie innych chorób mózgu, jak np. wodogłowie czy guz, których objawy mogą być podobne do objawów choroby Alzheimera,
  • badania genetyczne - wykonuje się je w przypadku podejrzenia rodzinnie występującej postaci choroby.

Jakie leki stosuje się w chorobie Alzheimera?

Czy to prawda, że choroba Alzheimera jest nieuleczalna?

Niestety tak. Średni czas od momentu postawienia diagnozy do śmierci chorego wynosi około 10 lat. Obecnie stosowane leki działają na objawy choroby i ich celem jest poprawa komunikacji między komórkami nerwowymi. Jak dotąd nie wynaleziono leku, który hamowałby odkładanie nieprawidłowych białek w mózgu, chociaż wciąż trwają badania w tym kierunku.

Czy choroba Alzheimera to to samo co choroba Parkinsona?

Cechą wspólną choroby Alzheimera i choroby Parkisona jest to, że obie należą do tzw. chorób neurodegeneracyjnych, czyli przebiegających ze stopniową utratą komórek nerwowych. Objawy choroby Alzheimera są jednak nieco inne niż choroby Parkinsona, inne są też przyczyny, a więc i metody leczenia obu tych chorób.

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie radzę sobie z opieką nad chorym na chorobę Alzheimera?

Pamiętaj, że opieka nad chorym na chorobę Alzheimera to bardzo ciężkie zadanie, któremu osobie bez profesjonalnego przygotowania bardzo trudno jest podołać. Jeśli czujesz, że opieka nad chorym całkowicie Cię przytłoczyła, nie wstydź się poprosić swojego lekarza rodzinnego o kontakt z psychologiem. Możesz też poprosić o wsparcie opiekę społeczną lub poszukać ośrodków organizujących zajęcia dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Jeśli pracujesz zawodowo, dobrym pomysłem może być zatrudnienie prywatnego opiekuna.

Czy chorobie Alzheimera można zapobiec?

Nie ma metody, która dawałaby 100% gwarancję na uniknięcie choroby Alzheimera, ale poprzez odpowiednią dietę i styl życia możemy znacząco ograniczyć szansę zachorowania. Jak to zrobić?

  • suplementuj kwasy omega-3 (np. Omega 3-6-9, Lutezan Omega-3, Novocardia) i witaminy z grupy B, zwłaszcza B6, B11 i B12 (np. Vitaminum B Colfarm, Prewenit Intensiv, Vitaminum B Compositum),
  • zadbaj o dietę bogatą w antyoksydanty (przeciwutleniacze) - chronią one mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników; bogate w antyoksydanty są zielone warzywa (brukselka, szpinak, brokuły) oraz owoce, takie jak aronia, borówki, czarne porzeczki i truskawki,
  • gimnastykuj umysł – czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki, graj w gry planszowe.

Szczegółowo o metodach poprawiania pamięci oraz lekach wspomagających pamięć pisaliśmy tutaj.

W razie pytań i wątpliwości – zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 12.01.2021 08:29:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Vicerol może powodować opuchnięcie powiek?
Dobry wieczór, od ośmiu miesięcy biorę Vicebrol na uciążliwe szumy uszne(ostatnio nasiliły się), od około miesiąca budzę się z opuchniętymi powiekami,...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Vicebrol można łączyć z Pramolanem?
Czy Vicebrol można łączyć z Pramolanem?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Nilogrin i Ranofren można przyjmować o tej samej porze?
Czy nilogrin 10mg można podawać o jednej godzinie z ranofrenem 5mg
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Co zrobić, jeśli żona źle znosi zmianę leków?
Moja żona rozpoczęła leczenie choroby alzheimera .Lekarz geriatra odstawił Memotropilu i zalecił 1 tabletkę biomentinu.Pozarem oxazepam zmieniła na ti...
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki jest zamiennik dla Vicebrolu bez laktozy w składzie?
odpowiedniki vicebroli bez laktozy w składzie
odpowiada Iwona Napierała

Czy jest zamiennik dla leku Vicebrol bez laktozy w składzie?
odpowiedniki vicebrol bez laktozy w składzie
odpowiada Iwona Napierała

Na Twoje pytania w temacie choroba alzheimera - 10 najważniejszych pytań odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.