Fakty i mity o trądziku młodzieńczym

Przed Tobą ważne wyjście, a tymczasem pierwszą rzeczą jaką widzisz rano w lustrze jest kolejny pryszcz? Cóż, nie jesteś sam... Problemów z trądzikiem młodzieńczym doświadcza nawet 95% osób w wieku pomiędzy 11 a 30 r.ż. Przeczytaj zatem, jak pozbyć się trądziku, jak samemu leczyć trądzik oraz kiedy należy skonsultować się z dermatologiem.

Kogo dotyka trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy jest chorobą związaną z etapem dojrzewania, więc pierwsze objawy pojawiają się zwykle już u jedenastolatków. Za górną granicę wiekową umownie przyjęto 30 r.ż. Później mówimy o trądziku dorosłych.

Zmiany trądzikowe dotykają zarówno chłopców, jak i dziewcząt (jednak do 20 r.ż. częściej chorują chłopcy, a po 20 r.ż dziewczęta), a częstość ich występowania sięga nawet 95% populacji. Możemy zatem powiedzieć, że wielkie szczęście miał ten, kogo trądzik młodzieńczy ominął.

Jak wygląda trądzik młodzieńczy?

Trądzikowe zmiany skórne najczęściej są zlokalizowane na twarzy (głównie w tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i górną część policzków), dekolcie i plecach.

Mogą przybierać postać:

  • zaskórników otwartych lub zamkniętych, niekiedy widocznych w postaci czarnych punktów na skórze,
  • krostek i grudek zakończonych żółtawym czubkiem,
  • guzków, które przybierają duże rozmiary (powyżej 0,5 cm) i mogą zlewać się ze sobą, tworząc duże ogniska zapalne, często z wydobywającą się ze środka wydzieliną.

Zmiany te pojawiają się dość nagle i niestety mają skłonność do nawracania. Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, jest to sygnał, że czas udać się do dermatologa.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Można powiedzieć, że rozwój trądziku młodzieńczego jest konsekwencją zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas procesu dojrzewania. U każdej młodej osoby przyczyny występowania trądziku mogą być różne, jednak możemy wymienić kilka głównych czynników, które wpływają na powstawanie zmian chorobowych:

  • wzrost poziomu hormonów, zwanych androgenami, we krwi,
  • zwiększona produkcja oraz nieprawidłowy skład łoju,
  • nadmierne rogowacenie (złuszczanie) komórek w obrębie gruczołów łojowych, co powoduje ich zaczopowanie,
  • zwiększone gromadzenie się bakterii Propionibacterium acnes w obrębie gruczołów łojowych.

Fakty i mity o trądziku

Jeżeli chorujesz na trądzik, nie powinieneś jeść słodyczy, ostrych potraw oraz nabiału.

MIT Teoria ta uznawana jest aktualnie za mocno kontrowersyjną i specjalne zalecenia żywieniowe dla osób z trądzikiem nie obowiązują.

Każdy rodzaj trądziku wymaga wizyty u dermatologa.

FAKT Bardzo ciężko jest przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się proces chorobowy (blizny przerosłe, blizny zanikowe, przebarwienia), dlatego już przy pierwszych objawach trądziku warto skonsultować się ze specjalistą.

Trądzik młodzieńczy jest spowodowany brakiem higieny.

MIT Nie wolno oczywiście zaniedbywać podstawowej pielęgnacji, jednak zbyt częste mycie zmian chorobowych prowadzi wręcz do ich zaostrzenia.

Przyczyną trądziku mogą być stres, alkohol oraz papierosy.

FAKT Badania wskazują na negatywny wpływ tych czynników na stan skóry.

Z trądzikiem młodzieńczym zawsze wiąże się problem tłustej skóry.

MIT Nie każda osoba zmagająca się z trądzikiem ma tłustą skórę.

Aktywność seksualna pomaga ograniczyć rozwój trądziku.

MIT Współżycie seksualne nie jest w żadnym stopniu elementem wspomagającym leczenie trądziku.

Trądzik jest chorobą przewlekłą.

FAKT Leczenie trądziku najczęściej trwa kilka lat.

Opalanie pomaga wyleczyć trądzik.

MIT Tylko część pacjentów z trądzikiem obserwuje poprawę stanu skóry po opalaniu. U niektórych promieniowanie słoneczne zaostrza przebieg choroby.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Wbrew powszechnej opinii, zabieg mechanicznego oczyszczania skóry nie jest korzystny w leczeniu trądziku i zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku. Najlepiej zasięgnąć opinii dermatologa, jakie dermokosmetyki i leki przeciwtrądzikowe będą najskuteczniejsze u danej osoby i czy w ogóle może ona korzystać z oferty salonów kosmetycznych.

Osoby zmagające się z trądzikiem powinny zrezygnować ze zwykłych drogeryjnych kosmetyków i po preparaty do pielęgnacji udać się do apteki, gdzie można znaleźć całe serie dermokosmetyków (np. Vichy Normaderm, La Roche-Posay Effaclar, Iwostin Purritin) dedykowanych skórze trądzikowej. Są to m.in.: żele do mycia, toniki, płyny micelarne, peelingi, kremy.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy o słabym i średnim stopniu nasilenia zwykle daje się opanować preparatami dostępnymi w aptekach bez recepty, przeznaczonymi do użytku miejscowego. Ich skład oparty jest na substancjach, takich jak nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) oraz kwas azelainowy (np. Skinoren, Acnederm).

Jeżeli kuracja preparatami dostępnymi bez recepty nie przynosi efektu, konieczne jest wdrożenie terapii lekami na receptę. Mogą to być preparaty z antybiotykiem do stosowania na skórę (np. Klindacin T, Zineryt) lub do użytku wewnętrznego (np. Tetralysal), a także leki, których skład oparty jest na bardzo silnie działającej izotretynoinie w postaci żelu (np. Isotrexin) lub tabletek (np. Izotek). Należy pamiętać, że izotretynoina wykazuje działanie teratogenne, co oznacza, że jest szkodliwa dla płodu ludzkiego, więc leku nie można stosować w trakcie ciąży

Wszystkie preparaty stosowane w leczeniu trądziku opisała szczegółowo mgr farm. Olga Sierpniowska w artykułach Jak pozbyć się trądziku u dorosłych? oraz Trądzik różowaty - z rumieńcem nam nie do twarzy - zachęcam do lektury.

Jak długo trwa leczenie trądziku?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na poprawę stanu skóry na pewno należy czekać kilka tygodni. Ciężko jest natomiast mówić o czasie koniecznym do całkowitego wyleczenia - będą osoby, u których kuracja potrwa rok, a u innych będzie to kilka lat. Najważniejsza jest systematyczność i pozytywne podejście. Na końcu drogi czeka cera nie-trądzikowa :-)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:14:01

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Po jakim czasie po skończonym leczeniu 3-miesięcznym Tetralysalem muszę odczekać, aby móc się opalać na słońcu?
Mam pytanie... Po jakim czasie po skończonym leczeniu 3-miesiecznym Tetralysal-em(300mg)X1 kapsułka dziennie , muszę odczekać, aby móc się opalać na ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas miejscowej kuracji antybiotykami można stosować kremy nawilżające?
Czy stosując żel do mycia Cerkopil i maść Normaclin dwa razy dziennie przez okres kuracji mogę stosować krem nawilżający czy dopiero po skończonej kur...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy po odstawieniu leku Tetralysal [już po kuracji] trądzik wraca?
Witam czy po odstawieniu leku tetralysal [już po kuracji] trądzik wraca? przeczytałem na jakimś forum że niestety tak jest i chciałem sie spytać cz...
odpowiada Monika Alaszkiewicz

Czy mogę stosować lek Neofuragina przy leku Tetralysal?
Dzień dobry. Stosuję prawie od miesiąca Tetralysal, prawdopodobnie nabawiłam się infekcji dróg moczowych, czy mogę na własną rękę przyjąć NeoFuragine?...
odpowiada Ewa Pilch

Czy pojawienie się wyprysków podczas stosowania leku Aklief stanowi wskazanie do przerwania leczenia i jak dbać o podrażnioną skórę?
Stosuje aklief od konca grudnia 2020 az do teraz, moze i zaskorniki sie zmniejszyly ale za to mam tyle wypryskow ,ze moja twarz wyglada tragicznie, do...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy stosując żel Klindacin T, mogę równocześnie przyjmować tabletki na trądzik Visaxinum D
Witam, czy stosując żel Klindacin T, mogę równocześnie przyjmować, tabletki na trądzik Visaxinum D, pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie fakty i mity o trądziku młodzieńczym odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.