---Wolt Drive - artykuł: Czy można przewozić leki za granicę?
Pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej

Pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetologicznych i medycyny estetycznej

udostępnij:

Chcąc zachować piękną i zdrową skórę, coraz częściej korzystamy ze specjalistycznych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Peelingi chemiczne, lasero- czy mezoterapia mogą znacząco poprawić wygląd skóry, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej. Jak postępować po zabiegu i jakich produktów używać?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Spis treści

Jakich składników szukać w kosmetykach regenerujących?

Jakich czynników unikać po zabiegach?

Dlaczego pielęgnacja pozabiegowa jest tak ważna?

Jakich składników szukać w kosmetykach regenerujących?

Pielęgnacja z linią Avène Cicalfate+

Źródła

Jakich składników szukać w kosmetykach regenerujących?

Przygotowanie do zabiegów kosmetologicznych i medycyny estetycznej rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca oraz specjalisty. Kluczowe jest znalezienie gabinetu, w którym pracuje wykwalifikowany personel - tylko wtedy możemy mieć pewność, że otrzymamy profesjonalne doradztwo i opiekę na każdym etapie zabiegu. Kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej dobierze zabieg do indywidualnych potrzeb skóry, zachowując wszelkie standardy procedury, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność działania. Specjalista powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący stanu jego zdrowia oraz zażywanych leków. Niektóre choroby, np. cukrzyca czy przyjmowane leki, np. doustne retynoidy, mogą znacząco wpływać na proces gojenia się skóry. Po przeprowadzonym zabiegu specjalista przedstawi zalecenia dotyczące pielęgnacji domowej, która będzie miała istotne znaczenie dla regeneracji skóry i uzyskania pożądanych efektów.

Jakich czynników unikać po zabiegach?

Po każdej procedurze zalecenia będą się różnić, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać niezależnie od rodzaju zabiegu. Najważniejsza jest regeneracja skóry i minimalizowanie ryzyka powikłań. Dlatego ważne jest, aby:

 • nie stosować kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażniać skórę, np. preparatów z kwasami czy miejscowo działającymi retynoidami,

 • powstrzymać się od makijażu przez kilka dni po zabiegu,

 • delikatnie, ale skutecznie oczyszczać skórę, aby nie doprowadzić zakażenia bakteryjnego,

 • unikać ekspozycji na słońce i stosować krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony przed promieniowaniem UV,

 • unikać sauny, gorących kąpieli i zadymionych pomieszczeń, 

 • unikać alkoholu, ostrych potraw i przypraw.

Dlaczego pielęgnacja pozabiegowa jest tak ważna?

Odpowiednia pielęgnacja wspomaga i przyspiesza proces regeneracji skóry. Przyniesie nie tylko komfort i ukojenie, ale również zmniejszy napięcie i suchość oraz pozwoli przedłużyć efekty zabiegów. Prawidłowo dobrane produkty i procedury pielęgnacyjne zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji, wystąpienia podrażnień czy przebarwień pozapalnych. Pielęgnacja skóry po zabiegu zgodna z zaleceniami specjalisty oraz z zastosowaniem właściwie dobranych, odpowiednich produktów może zmaksymalizować korzyści płynące z przeprowadzonych procedur, zapewniając skórze optymalne warunki do zdrowego regenerowania się.

Jakich składników szukać w kosmetykach regenerujących?

Po zabiegach kosmetologicznych warto szukać produktów zawierających składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym podrażnienia i regenerującym, a także takie, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i wspomagają naturalny proces regeneracji skóry.

Warto stosować produkty z substancjami takimi, jak:

 • sukralfat - przyspiesza regenerację skóry i działa kojąco.

 • siarczan miedzi, cynku lub manganu - posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, pomagają zapobiegać infekcjom.

 • kwas hialuronowy - zatrzymuje wodę w naskórku i poprawia nawilżenie skóry.

 • arnika - uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza siniaki i obrzęki, przyspiesza proces gojenia.

 • alantoina i pantenol - łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację skóry.

 • ceramidy - pomagają w odbudowie bariery ochronnej skóry, wzmacniając jej strukturę.

Pielęgnacja z linią Avène Cicalfate+

Avène Cicalfate+ to linia kosmetyków stworzona dla skóry wrażliwej, wymagającej intensywnej regeneracji oraz ochrony przed podrażnieniami i uszkodzeniami. W składzie wszystkich produktów znajdziemy kojącą podrażnienia Wodę termalną Avène , postbiotyczny składnik regenerujący      [C⁺-Restore]™ oraz kompleks siarczanu miedzi i siarczanu cynku, który zmniejsza ryzyko namnażania bakterii. 

Podstawową rutyną dla skóry po zabiegach będzie oczyszczanie i regeneracja. 

 1. Oczyszczanie -  Avène Cicalfate+ Oczyszczający żel do mycia przeznaczony jest do mycia delikatnej i wrażliwej skóry twarzy i ciała. W składzie znajdziemy wodę termalną, [C⁺-Restore]™, glicerynę oraz kompleks siarczanu miedzi i siarczanu cynku. Składniki produktu pomagają zredukować podrażnienia, a dzięki właściwościom oczyszczającym ograniczają ryzyko namnażania się bakterii. Produkt nie zawiera substancji zapachowych,   jego 98% składników jest pochodzenia naturalnego. Może być stosowany u dzieci od 1. dnia życia. 

 2. Regeneracja - do wyboru mamy produkty o dwóch konsystencjach - bogatszy, pozostawiający na skórze film ochronny  Avène Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny oraz  Avène Cicalfate+ Nawilżająca emulsja regenerująca o lżejszej konsystencji. W obu produktach znajdziemy podstawowe składniki gamy, a emulsja została dodatkowo wzbogacona o nawilżający skórę kwas hialuronowy i wzmacniający barierę naskórkową niacynamid.

Kosmetyki z linii Cicaltate+ to produkty uniwersalne, które warto mieć w swojej kosmetyczce. Sprawdzą się nie tylko po zabiegach medycyny estetycznej, ale również w przypadku, gdy wskazana jest regeneracja skóry po skaleczeniach, powierzchownych ranach i otarciach, oparzeniach i poparzeniach słonecznych, podrażnieniach po depilacji czy tatuażu, a nawet u dzieci w przypadku pieluszkowego czy okołoustnego zapalenia skóry. Oprócz wspomnianych wcześniej produktów w gamie występują regenerujący balsam do ust oraz krem do rąk, serum intensywnie odbudowujące, osuszający spray regenerujący, a także żel na blizny.

Źródła

 1. Pfenninger J., Fowler G. Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, wydawnictwo Elsevier, 2012

 2. Czarnota A. Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy. Kosmetologia Estetyczna 1/2016/vol. 5. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-5.pdf

 3. Kołodziejczak A. Kosmetologia Tom I i II, wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019

 4. Arct J., Pytkowska K., Barska K., Kifert K., Pauwels A. Leksykon surowców kosmetycznych, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji, Warszawa 2010

 5. Materiały marki Avène

redaktor: Klaudia Ćwiąkała, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.05.2024 13:38:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Avene Cicalfate+ regenerujący krem ochronny

krem, 40 mililitrów

kosmetyk

w 42% aptek

od 34,99 zł

Avene Cicalfate+ Nawilżająca emulsja regenerująca

emulsja, 40 mililitrów

kosmetyk

w 25% aptek

od 47,79 zł

Avene Cicalfate regenerujący krem do rąk

krem, 100 mililitrów

kosmetyk

w 22% aptek

od 45,15 zł

Avene Cicalfate+ Osuszający spray regenerujący

aerozol, 100 mililitrów

kosmetyk

w 9% aptek

od 62,14 zł

Avene Cicalfate regenerujący balsam do ust

balsam, 10 mililitrów

kosmetyk

w 22% aptek

od 26,29 zł

Avene Cicalfate+ Serum intensywnie odbudowujące

płyn, 30 mililitrów

kosmetyk

w 17% aptek

od 99,99 zł

Avene Cicalfate+ Oczyszczający żel do mycia

żel, 200 mililitrów

kosmetyk

w 19% aptek

od 42,05 zł

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.