Andropauza - męskie przekwitanie

Andropauza - kojarzona ze starzeniem, spadkiem potencji i aktywności u mężczyzn. Czasem nazywana męską menopauzą lub przekwitaniem. Czym właściwie jest andropauza, jak zapobiec jej nieprzyjemnym objawom i jakie preparaty mogą w tym pomóc?

Czym jest andropauza?

Andropauzą określa się spadek stężenia męskich hormonów, takich jak testosteron, dihydrotestosteron oraz dehydroepiandrosteron – DHEA (powszechnie nazywany prasteronem), który najczęściej obserwujemy po przekroczeniu 50 r.ż., a u niektórych mężczyzn może się rozpocząć nawet już po 34 r.ż.

Spadek tych substancji jest związany ze starzeniem się organizmu, a więc to normalny proces fizjologiczny, który może niestety prowadzić do dyskomfortu w życiu codziennym.

W odróżnieniu od menopauzy, nie prowadzi do stałego zaniku hormonów płciowych, więc stany te nie są swoimi dokładnymi odpowiednikami.

Jakie są objawy andropauzy?

Jak zdiagnozować andropauzę?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, należy wybrać się do lekarza rodzinnego, który skieruje do androloga (specjalisty schorzeń męskiego układu płciowego). Lekarz prawdopodobnie zaleci badanie poziomu hormonów oraz zaproponuje wykonanie tzw. testu Adama (jest to formularz zawierający pytania, na które odpowiada się TAK/NIE). Po otrzymaniu wyników lekarz zdecyduje, jaki rodzaj leczenia będzie najskuteczniejszy.

Jakie preparaty stosować przy andropauzie?

Styl życia przy andropauzie

Duże znaczenie odgrywa dieta, polegająca na zmniejszeniu ilości spożywanych tłuszczy zwierzęcych oraz wprowadzeniu przypraw, np. kozieradki, czarnuszki, papryki. Do diety można również wprowadzić preparaty ziołowe wzmacniające organizm, jak żeń-szeń (np. Żeń-szeń Vita-complex, Żeń-szeń).

Bardzo ważnym elementem jest również regularny wysiłek fizyczny. Zaleca się ćwiczenia dwa razy w tygodniu o średnim natężeniu (np. wolny bieg, pływanie, nordic walking).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 19.09.2018 09:31:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę kupić Omnadren 250 jako zamiennik leku Nebido?
Dzień dobry, mam przypisany Nebido 250mg a 5ml czy mogę kupić zamiast niego Omnadren jako zamiennik?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Omnadren jest nadal produkowany, ile opakowań może być na jednej recepcie i czy może ona być wystawiona przez kardiologa?
witam. Czy lek jest dalej produkowany, i ile opakowan mozna wypisac na jedna recepte. Moze to przepisac kardiolog ?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Undestor Testocaps jest zniżkowy?
dzień dobry :-) Lek Undestor Testocaps pojawił się w aptekach ale czy jest refundowany? Lekarz zapisał na recepcie 30% ale w aptekach mówią, że jest...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Undestor Testocaps jest refundowany?
dzień dobry :-) Lek Undestor Testocaps pojawił się w aptekach ale czy jest refundowany? Lekarz zapisał na recepcie 30% ale w aptekach mówią, że jest...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy coś się ostatnio zmieniło w kwestii dostępności leku Proviron-25?
Czy coś się zmieniło w zakresie dostępności Proviron 25?
odpowiada Karolina Zygmunt

Czy mogę kupić wysyłkowo do Włoch Nebido?
Witam Mozliwe jest zakupienie leku nebido na włoską receptę i wysłanie to do Włoch? Tutaj będzie dostępny tylko w czerwcu.
odpowiada Andrzej Polski

Na Twoje pytania w temacie andropauza - męskie przekwitanie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.