Betti (anonim, 37.128.124.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy Femoston Conti jest lekiem nowej generacji? Czy w przypadku HTZ bezpieczniejsze są tabletki czy plastry?

Proszę o info czy lek o nazwie Femoston conti jest lekiem nowej generacji?
Co jest bardziej bezpieczne w HTZ proszki czy plastry?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Femoston conti jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). W przypadku HTZ podział na "generacje" nie jest tak wyrazisty, jak w grupie produktów do antykoncepcji, gdzie termin "nowej generacji" dotyczy produktów o obniżonej zawartości substancji czynnych czy o specyficznym składzie komponenty progestagenowej (jednego z hormonów). Niekiedy w ten sposób określa się też tabletki trój- lub czterofazowe, które dzięki zróżnicowaniu dawek w opakowaniu naśladują naturalne wahania hormonów w organizmie kobiety.

W przypadku HTZ jeśli chodzi o dawki, to mniejsze dawki hormonu (w szczególności estrogenu) oznaczają mniejsze ryzyko działań niepożądanych, ale mogą być też mniej skuteczne, a czas oczekiwania na złagodzenie objawów menopauzy może być dłuższy. Pod tym względem Femoston Conti jest lekiem o pośredniej zawartości estradiolu - jedna tabletka zawiera go 1 mg (dla porównania inne rodzaje leku Femoston mają w składzie 0,5 mg lub 2 mg tego hormonu).

Preparaty do stosowania w hormonalnej terapii zastępczej w postaci plastrów mają tę zaletę, że lek wchłania się poprzez skórę bezpośrednio do krwi, omijając wątrobę, co pozwala ograniczyć niektóre działania niepożądane. Obecnie większy nacisk kładzie się na podawanie HTZ właśnie w takiej formule, co zresztą jest widoczne po dużej liczbie zarejestrowanych preparatów do leczenia objawów menopauzy właśnie w tej postaci. Nie każda kobieta może jednak mieć zalecone plastry.

Wszelkie opracowania dotyczące hormonalnej terapii zastępczej podkreślają, że terapia zarówno pod względem składu, dawki, jak i formy powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb konkretnej pacjentki. Bierze się pod uwagę przede wszystkim wiek kobiety, stan zdrowia oraz ewentualne ryzyko związane z chorobami układu krążenia. Istotne jest także czy kobieta jeszcze miesiączkuje oraz ile czasu minęło od ostatniej menstruacji. Dlatego nie ma jednego, najlepszego leku dla wszystkich kobiet. Femoston Conti jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza. Jeśli został on Pani zlecony, a ma Pani zastrzeżenia czy też obawy dotyczące jego bezpieczeństwa czy skuteczności - zalecałabym ich omówienie ze specjalistą, który Pani ten preparat zaordynował.

Załączam link do wyników dostępności leku Femoston Conti w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek oraz artykuły na temat menopauzy oraz HTZ:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/29459/femoston-conti-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/htz-hormonalna-terapia-zastepcza-w-menopauzie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/menopauza-jak-zmniejszyc-dolegliwosci
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-menopauze