← powrót do głównej strony opinii i pytań

Pawel (anonim, 81.185.166.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy recepta z Francji jest honorowana w Polsce?

Witam
Czy recepta z Francji jest honorowana w Polsce. Mieszkam we Fr i mam tam ubezpiecznie.

W polskiej aptece można zrealizować receptę z zagranicy, która została wystawiona w sposób tradycyjny - na blankiecie papierowym. Nie ma na razie możliwości realizacji zagranicznej e-recepty. Drugim warunkiem jest, aby lek, który chce Pan stosować lub jego odpowiednik były w ogóle dostępne w naszym kraju. W przypadku recepty z kraju należącego do Unii Europejskiej taka recepta powinna spełniać co najmniej wymagania dla tak zwanej "recepty transgranicznej".

Recepta transgraniczna jest 100% płatna, dopiero po powrocie do swojego miejsca zamieszkania można się starać o refundację w lokalnym podmiocie odpowiedzialnym za Pana ubezpieczenie zdrowotne. O możliwość i zasady zwrotu kosztów leczenia, jak również o potrzebne w tym celu potwierdzenia należy się dowiadywać na miejscu we Francji.

Zniżkę na leki kupowane w polskiej aptece można natomiast otrzymać, jeśli receptę wypisze Panu na miejscu u lekarz z Polski, a w aptece okaże Pan kartę EKUZ (lub równoważne potwierdzenie ubezpieczenia). Zniżka zostanie naliczona tylko do tych leków, które w naszym kraju są refundowane. Krótko mówiąc - zapłaci Pan wówczas w wymiarze takim samym, jak ubezpieczony pacjent polski.

Zachęcam do lektury poniższego artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica
Wprawdzie dotyczy on sytuacji, w której to Polak wybierając się za granicę chce wykupić lekarstwa, jednak w obrębie UE zasady dotyczące opieki zdrowotnej są ujednolicone.