Sucharek (anonim, 62.87.214.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Choruję na astmę oskrzelową. Czy lekarz wypisze mi receptę na medyczną marihuanę?

Dzień dobry mam pytanie choruje na astme oskrzelową inhalatory nie pomagaja , kolega namówił mnie na terapie konopią medyczną , czy lekarz przepisze recepte ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii, może wystawić receptę na lek przygotowany z konopi w aptece. Preparaty te nie są jednak refundowane, koszt miesięcznej kuracji może sięgać do kilku tysięcy złotych.
Należy jednak pamiętać, że wypisanie recepty na medyczną marihuanę musi mieć swoje uzasadnienie, np. nieskuteczność innych metod terapeutycznych w leczeniu danego schorzenia.

O tym, czy zastosować preparat z wyciągiem z konopi u danego pacjenta decyduje lekarz na podstawie historii choroby oraz aktualnego stanu zdrowia.
W ostatnim czasie świadomość pracowników służby zdrowia w kwestii stosowania medycznej marihuany znacznie wzrosła, ale w razie wątpliwości, warto skonsultować się z innym lekarzem.
Zanim zdecyduje się Pani na leczenie medyczną marihuaną, może Pani udać się także do Poradni Medycyny Konopnej, w której pracują lekarze neurolodzy.

Od 2012 r. w Polsce dostępny jest preparat Sativex - aerozol do stosowania w jamie ustnej, który zawiera wyciągi z konopi siewnych (Cannabis sativa), stosowany w stwardnieniu rozsianym (MS) w celu poprawy objawów związanych ze sztywnością mięśni u pacjentów, u których inne leki nie pomogły w łagodzeniu sztywności mięśni.

Poniżej przesyłam ulotkę i link z dostępnością leku w Warszawie:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/69223/sativex-aerozol/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/69223/sativex-aerozol/apteki/w-warszawie?pvId=183287

W styczniu 2019 r. pojawił w się naszym kraju nowy preparat Cannabis sativa L. Red No2. Jest to marihuana medyczna zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, przeznaczony do sporządzania leków recepturowych, w postaci suszonych kwiatów konopi siewnych.
Skład substancji czynnych: THC 19% i CBD nie więcej niż 1%.
Susz przeznaczony jest do waporyzacji (inhalacji). Surowiec nie jest przeznaczony do palenia.

Poniżej opis produktu i link z dostępnością leku w Warszawie:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/98013/cannabis-sativa-l-red-no-2-marihuana-lecznicza-medyczna
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/98013/cannabis-sativa-l-red-no-2-marihuana-lecznicza-medyczna/apteki

Wskazaniem do stosowania medycznej marihuany jest łagodzenie sztywności mięśni, głównie w stwardnieniu rozsianym.
Marihuana lecznicza może być jednak zastosowana także w przypadku innych chorób, m.in. bywa przepisywana w chorobach nowotworowych.
Lek można zastosować w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej głównie do leczenia przeciwbólowego.

Polecam przeczytać nasz artykuł na temat marihuany leczniczej, w którym opisujemy również dostępne w tym momencie leczenie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/marihuana-z-apteki