← powrót do głównej strony opinii i pytań

Wujo (anonim, 94.254.162.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Jakie mogą być przyczyny podwyższonego poziomu OB oraz utrzymującego się stanu podgorączkowego?

Jeszcze mam jedno takie pytanko bo cały czas mam temperaturę 36.9 do 37.3 od 8 rano do 23 rtg płuc ok rtg zatok ok wyniki z krwi ok tylko ob 13 co to może być dla cze o tak jest obecnie trochę mam chore zatoki ale nawet jak nic mi nie dolegalo to tak miałem jak byłem młodszy to miałem normalnie kilka lat temu się tak zaczęlo dodam że mam 25 lat

Stan podgorączkowy występuje wtedy, gdy temperatura utrzymuje się pomiędzy 37 a 38 stopni C.

Niestety, nie mam dostępu do innych wyników Pana badań oraz do karty chorób, wiem jedynie, że RTG wykluczyło schorzenia górnych dróg oddechowych, a jednak przyjmuje Pan antybiotyk na chore zatoki.

Z tego, co napisał Pan w poprzednim pytaniu wynika, że leczy się Pan preparatem Afobam. Jedną z przyczyn stanu podgorączkowego może być zażywanie leków. Podniesiona temperatura ciała jest działaniem niepożądanym wielu preparatów, np. niektórych antybiotyków oraz preparatów przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych.

Stan podgorączkowy może utrzymywać się w przebiegu chorób, które przyspieszają przemianę materii, między innymi tych, które związane są z funkcjonowaniem psychiki, np. zaburzenia lękowe czy długotrwały stres.

OB, czyli odczyn Biernackiego to wskaźnik opadania erytrocytów, który w diagnostyce medycznej służy do oznaczania procesów zapalnych, reumatycznych i nowotworowych. Prawidłowa wartość dla dorosłych mężczyzn powinna mieścić się w zakresie 1-10 mm.

Przyspieszone OB nie zawsze dowodzi istnienia choroby - w Pana przypadku niewiele odbiega od normy. Przyczyną nieznacznego podwyższenia OB może być nawet stan zapalny dziąseł czy próchnica. Zdarza się, że wysokie OB obecne jest także w przebiegu chorób tarczycy - niedoczynności, jak i jej nadczynności.

Z racji tego, że przyczyn takiego stanu Pana zdrowia i wyników badań może być wiele, zalecam konsultację z lekarzem w tej sprawie, który ma dostęp do Pana karty leczenia lub samodzielne pogłębienie diagnostyki, którą można wykonać bez skierowania i udanie się z wynikami do lekarza.

W pierwszej kolejności może Pan wykonać morfologię krwi, poziom białka CRP oraz próby wątrobowe. Jeśli w wynikach badania jedyną nieprawidłowością będzie nadal nieznacznie podwyższone OB, badania powtarza się po upływie 14 dni.
Jeśli w kolejnym badaniu poziom OB spadł do wartości prawidłowej bądź w dalszym ciągu jest taki sam (nie wzrósł), oznaczać to może, że przyczyną była niewielka, tocząca się w organizmie infekcja, która nie dawała poważniejszych (odczuwalnych) oznak.
Kiedy poza podwyższonym poziomem OB w wynikach badań znajdą się inne nieprawidłowości, oznaczać będzie to nadal toczącą się chorobę i tutaj zapewne lekarz zleci poszerzenie diagnostyki.

Nie da się jednoznacznie określić, dlaczego występują u Pana opisane objawy. Tak, jak wspomniałam - przyczyn można dopatrywać się w wielu zjawiskach. Wiek niekoniecznie musi mieć w tym przypadku znaczenie.

Nie do końca rozumiem, co ma Pan na myśli pod pojęciem "trochę chore zatoki". Jeśli wykonywał Pan RTG zatok, mogę domyślać się, że problemy pojawiały się już wcześniej. Jeśli nawracają - należy poszukać przyczyny tego stanu i nie poprzestawać na pojedynczym badaniu. Z poprzedniego wpisu wynika, że przyjmuje Pan już drugi antybiotyk, zatem lekarz miał konkretne podstawy do wdrożenia takiego leczenia i nie jest to sprawa, którą należy zlekceważyć. Przede wszystkim antybiotyk powinien Pan przyjąć do końca.

Myślę, że najrozsądniej będzie skonsultować wyniki z lekarzem, a w razie zaleceń, pogłębić diagnostykę.