Halalama (anonim, 91.225.9.)
około rok temu, Warszawa

Jaką dawkę leku Dexilant mam przyjmować gdy mam stwardniejące zapalenie dróg żółciowych?

Jaką dawkę leku Dexilant mam przyjmować gdy mam stwardniejące zapalenie dróg żółciowych?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC) jest przewlekłą chorobą wątroby, której najczęstszymi objawami są chroniczne zmęczenie oraz świąd skóry.
U podłoża schorzenia leży postępujący proces uszkadzania wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych komórek dróg żółciowych, co prowadzi do rozwoju przewężeń dróg żółciowych i upośledzenia odpływu żółci z wątroby.

Leczeniem stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych powinien zajmować się specjalista gastroenterolog, hepatolog. To on decyduje o sposobie leczenia oraz dawce stosowanego leku.

Aktualne wytyczne leczenia PSC mówią, iż jego podstawą jest spowolnienie postępu schorzenia oraz zapanowanie nad jego objawami.
Lekiem wskazanym do terapii PSC jest kwas ursodezoksycholowy zawarty m.in. w preparatach Proursan, Ursofalk, Ursocam, który usprawnia odpływ żółci zmniejszając jej toksyczne działanie na wątrobę.
Muszę zaznaczyć, że po przeprowadzeniu wielu badań klinicznych z udziałem chorych na stwardniejące zapalenie dróg żółciowych stosowanie tego kwas urosdezoksycholowego stało się w ostatnim okresie sprawą dyskusyjną.

W wytycznych do leczenia PSC nie ma wzmianki o stosowaniu preparatów z grupy inhibitorów pompy protonowej, do których należy dekslanzoprazol - substancja czynna leku Dexilant, więc w kwestii stosowania tego leku i ewentualnej wielkości dawki, proszę zwrócić się do lekarza prowadzącego Państwa leczenie. Jeśli wprowadzi on tę substancję do terapii, można mu zaufać.

Zamieszczam link do artykułu, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/trawienie-i-uklad-pokarmowy?ref=ac