← powrót do głównej strony opinii i pytań

Gonia (anonim, 79.188.138.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Co robić w przypadku mdłości po leku Brilique?

Witam
Moja mama bierze ten lek po zawale .Od mc jednak skutki uboczne sa fatalne - mdlosci ,wymioty.
Już 3razy była w szpitalu z powodu odwodnien.Dodam ze ma pokontrastowa niewydolność nerek .przez co odwodnienie wywołane wymiarami jest dla niej mega ryzykowne.Jak zatem jej pomoc?

Brilique to lek przeciwzakrzepowy, którego substancją czynną jest tikagrelor, mający zdolność hamowania agregacji (łączenia się) płytek krwi. Preparat ten stosowany jest w profilaktyce incydentów sercowo-naczyniowych (zawału, udaru) u pacjentów obarczonych dużym ryzykiem takich incydentów (po zawale) oraz u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym.

Brilique, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Nudności (mdłości) to skutki uboczne opisane w ulotce przylekowej jako występujące często (mogą dotyczyć maksymalnie 1 na 10 osób przyjmujących ten lek).

Ze względu na skomplikowaną sytuację zdrowotną mamy - stan po zawale warunkujący konieczność leczenia przeciwzakrzepowego, powikłany niewydolnością nerek, w zestawieniu z dużym nasileniem działań niepożądanych wymagana jest konsultacja ze specjalistą. Proponowałabym z nią nie zwlekać - wyjątkowe upały w ostatnich dniach są dodatkowym czynnikiem ryzyka powstania odwodnienia organizmu.

Skutki uboczne należy szczegółowo omówić z lekarzem, opisując ich częstotliwość i nasilenie (proszę wziąć ze sobą karty informacyjne z leczenia szpitalnego), najlepiej z prowadzącym leczenie lekiem Brilique, skoro pomimo trzykrotnego pobytu w szpitalu pacjentce zaproponowano jedynie leczenie objawowe stanu odwodnienia.

Niezależnie od tego zachęcam do zgłaszania działań niepożądanych we własnym zakresie. Jest to jedno z uprawnień pacjenta:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Załączam także artykuły, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe