Gonia (anonim, 79.188.138.)
około rok temu, Warszawa

Co robić w przypadku mdłości po leku Brilique?

Witam
Moja mama bierze ten lek po zawale .Od mc jednak skutki uboczne sa fatalne - mdlosci ,wymioty.
Już 3razy była w szpitalu z powodu odwodnien.Dodam ze ma pokontrastowa niewydolność nerek .przez co odwodnienie wywołane wymiarami jest dla niej mega ryzykowne.Jak zatem jej pomoc?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Brilique to lek przeciwzakrzepowy, którego substancją czynną jest tikagrelor, mający zdolność hamowania agregacji (łączenia się) płytek krwi. Preparat ten stosowany jest w profilaktyce incydentów sercowo-naczyniowych (zawału, udaru) u pacjentów obarczonych dużym ryzykiem takich incydentów (po zawale) oraz u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym.

Brilique, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Nudności (mdłości) to skutki uboczne opisane w ulotce przylekowej jako występujące często (mogą dotyczyć maksymalnie 1 na 10 osób przyjmujących ten lek).

Ze względu na skomplikowaną sytuację zdrowotną mamy - stan po zawale warunkujący konieczność leczenia przeciwzakrzepowego, powikłany niewydolnością nerek, w zestawieniu z dużym nasileniem działań niepożądanych wymagana jest konsultacja ze specjalistą. Proponowałabym z nią nie zwlekać - wyjątkowe upały w ostatnich dniach są dodatkowym czynnikiem ryzyka powstania odwodnienia organizmu.

Skutki uboczne należy szczegółowo omówić z lekarzem, opisując ich częstotliwość i nasilenie (proszę wziąć ze sobą karty informacyjne z leczenia szpitalnego), najlepiej z prowadzącym leczenie lekiem Brilique, skoro pomimo trzykrotnego pobytu w szpitalu pacjentce zaproponowano jedynie leczenie objawowe stanu odwodnienia.

Niezależnie od tego zachęcam do zgłaszania działań niepożądanych we własnym zakresie. Jest to jedno z uprawnień pacjenta:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Załączam także artykuły, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe