← powrót do głównej strony opinii i pytań

Janek (anonim, 80.42.228.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy antybiotyk erytromycynę można łączyć z alkoholem?

czy na ten lek mozna wypic wieczorem np 3 piwa 3.8 % w odstepach 3 \ 4 godziny poniewarz jestem alkocholikiem a bywa to roznie

Erytromycyna to antybiotyk makrolidowy, stosowany m.in. w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, ucha środkowego czy przewodu pokarmowego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/27565/erythromycinum-tzf-tabletki-powlekane/ulotka

Producent leku nie podaje informacji odnośnie łączenia preparatu z alkoholem. Proszę jednak pamiętać, że jego spożycie może zmodyfikować działanie leku (osłabić bądź nasilić), prowadząc do wystąpienia działań niepożądanych.
Jeśli cierpi Pan na chorobę alkoholową, proszę mieć na uwadze, że prowadzi ona m.in. do zaburzeń układu pokarmowego, schorzeń żołądka, uszkodzenia wątroby, co dodatkowo nasili działania niepożądane ze strony tych narządów, dlatego w Pana przypadku łączenie alkoholu z jakimkolwiek lekiem nie jest wskazane.
Warto również podczas stosowania antybiotyku, stosować dodatkowo probiotyk (np. Multilac, Lakcid), czyli preparat odnawiający zaburzoną przez antybiotyk florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, który uchroni, np. przed biegunką.

Proszę pamiętać, że alkoholizm można i trzeba leczyć, o czym pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/alkoholizm-i-problemy-z-alkoholem

Najważniejszą kwestią jest świadome podjęcie decyzji o terapii.

Aktualnie żadna z aptek zintegrowanych z GdziePoLek nie posiada na stanie tabletek z erytromycyną. Niestety, obecnie tabletki są na brakach. Przewidywany termin wznowienia dostępności to trzeci kwartał 2019 roku, według informacji, jakie przekazał nam producent leku.

Załączam link do śledzenia dostępności preparatu, kiedy już powróci do stałej sprzedaży:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/27565/erythromycinum-tzf-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce

oraz nasz artykuł na temat łączenia leków z alkoholem:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-z-alkoholem